Autor Wątek: Zastępczy ROM testowy  (Przeczytany 6589 razy)

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Zastępczy ROM testowy
« dnia: 2022.05.16, 10:09:46 »
Witam.

Jako, że niedawno popsułem swoje ZX Spectrum 48, zainteresowałem się ROM-em testowym

Znalazłem bardzo ciekawy DIAGROM V1.56 (retroleum), przetestowałem go na emulatorze na PC i wszystko jest OK,
a nawet można by rzec tak jak sobie wymarzyłem: testowanie niskiego i wysokiego RAM-u, ULA, paleta kolorów, MIC i EAR, głośniczek, klawisze,
przerwania, multiplekser RAM-u IC25-26, nawet rozpoznaje czy procek jest NEC-a czy nie.

Oczywiście aby to zadziałało Spectrum nie może być wypalonym węgielkiem. Musi być sprawny procesor, zasilanie +5V
oraz parę elementów odpowiedzialnych za wyświetlanie obrazu.

ROM działa po prostu jako zamiennik oryginału (oczywiście minimalne przeróbki będą potrzebne, ale te się już zrobi na płytce drukowanej
wkładanej poprzez podstawkę DIL do oryginalnego gniazda ROM)

I teraz pytania do Was drodzy forumowicze:

- czy ktoś z Was robił coś takiego, ma jakieś ciekawe uwagi którymi by się podzielił
  Chętnie przyjmę każdą uwagę, kogoś kto takie cudo sobie robił

- czy czas dostępu EPROM ma jakieś znaczenie ? Znalazłem w sprzedaży kostki z oznaczeniem 10 np: 27C256B-10F1
  oraz z oznaczeniem na końcu 20. To są czasy dostępu ale nigdzie w internetach nie mogę znaleźć informacji czy to ma jakieś znacznie
  dla ZX Spectrum. Oryginalny PROM wg internetu ma access time  450 ns, 300 ns, 250 ns
  Zakładam więc, że kości 200 ns spokojnie wystarczą.

- i najważniejsza sprawa: chcę zlecić zaprogramowanie takiego EPROM (oczywiście odpłatnie) - w zależności od ceny parę sztuk
  Co prawda bardziej to temat na inne forum o elektronice ale może wśród Was znajdzie się osoba co się lutownicy nie boi i tematu podejmie.


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.05.16, 10:17:06 »
- czy ktoś z Was robił coś takiego, ma jakieś ciekawe uwagi którymi by się podzielił
  Chętnie przyjmę każdą uwagę, kogoś kto takie cudo sobie robił

Tak, te diag-ROM-y (jest ich kilka) są dość popularne i chętnie wykorzystywane do testowania komputerów. Ja z jednego korzystam bardzo często, ale mam go w interfejsie, by nie musieć nic podmieniać do testów.

Cytuj
- czy czas dostępu EPROM ma jakieś znaczenie ? Znalazłem w sprzedaży kostki z oznaczeniem 10 np: 27C256B-10F1
  oraz z oznaczeniem na końcu 20. To są czasy dostępu ale nigdzie w internetach nie mogę znaleźć informacji czy to ma jakieś znacznie
  dla ZX Spectrum. Oryginalny PROM wg internetu ma access time  450 ns, 300 ns, 250 ns
  Zakładam więc, że kości 200 ns spokojnie wystarczą.

Tak, 200 ns będzie OK. Z wolniejszymi bym uważał, ale raczej ciężko jest takie dostać. Szybsze (-10) powinny działać jak złoto, sam mam takie EPROM-y i nie miałem z nimi dotąd żadnych problemów.

Cytuj
- i najważniejsza sprawa: chcę zlecić zaprogramowanie takiego EPROM (oczywiście odpłatnie) - w zależności od ceny parę sztuk

To jeszcze napisz, w jakich okolicach bywasz. W profilu masz Białystok, ale wiem, że ludzie często przenoszą się za pracą.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.05.16, 11:22:01 »
Mieszkam w Białymstoku. Za pracą przyjechałem właśnie tu, bo jestem z Jeleniej Góry. Miejscowość nie gra roli bo pokryję koszty wysyłki. Jest jeszcze sprawa samego EPROM-a. Mogę kupić na portalu kilka sztuk ale nie mogę zagwarantować, że będą puste. W grę może wchodzić także konieczność ich wykasowania UV

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.05.16, 11:32:20 »
Jeśli jesteś skłonny poczekać do piątku, to mogę Ci wtedy wysłać (mam kilkadziesiąt sztuk 27C256), bo do czwartku włącznie jestem poza Polską.
Ale może do tego czasu zgłosi się ktoś inny.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.05.16, 11:38:34 »
Mogę poczekać. Na razie oczekuję na przesyłkę z ZTX653 (TR4) bo przetwornica napięcia jest martwa. Same EPROM-y to nie problem, poszukuję osoby która mi je zaprogramuję (moje kości albo tej osoby)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.05.16, 11:50:32 »
Jak nie chcesz pruć płyty to możesz poskładać sobie coś takiego https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4398.0

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.05.16, 12:06:18 »
Nie wiem jak to możliwe ale w ogóle nie zauważyłem tego działu na forum mimo iż je wertuję od kilku dni. Super, kopalnia wiedzy, dziękuję.
Ale.. ale czasy gdy wytrawiałem sam płytki drukowane a ścieżki nanosiłem lakierem od paznokci już minęły. Dzisiaj już nie mam czasu się w to bawić. Albo prosty ROM z połączeniami na pająka albo może taką płytkę można jeszcze dostać ?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.05.16, 13:24:39 »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.05.16, 13:29:25 »
Nie wiem jak to możliwe ale w ogóle nie zauważyłem tego działu na forum mimo iż je wertuję od kilku dni. Super, kopalnia wiedzy, dziękuję.
Ale.. ale czasy gdy wytrawiałem sam płytki drukowane a ścieżki nanosiłem lakierem od paznokci już minęły. Dzisiaj już nie mam czasu się w to bawić. Albo prosty ROM z połączeniami na pająka albo może taką płytkę można jeszcze dostać ?

Płytki mam. Eproma też znajdę. Złącze i resztę drobnicy musisz ogarnąć sobie sam. Jak chcesz to na prv.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.05.17, 09:15:04 »
Polecam interfejs (dzięki Skoti - świetna robota :)) Pół godziny składania i masz bardzo przydatne narzędzie.
Jeśli obawiasz się, że nie znajdziesz nikogo z kasownikiem EPROMów, kup EEPROM - przykładowy masz na zdjęciu mojego egzemplarza :)
ROM diagnostyczny znajdziesz też w innych interfejsach. Z otwartych i popularnych możesz rozejrzeć się np. za Dandanatorem Mini.

PS: Daj znać jak postępy w naprawie i co padło.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.05.18, 07:16:55 »
Dzięki uprzejmości Skoti-ego stanę się posiadaczem takiego cudeńka

Z prostego projektu pojedyńczego ROM-a bezpośrednio do gniazdka z elementami na pająka rodem z lat 80 wyszedł całkiem nowoczesny patent

Temat programowania EPROM na razie zostawię.

Pochwalę się że na początku lat 90-tych zrobiłem takowy do Amigi.
Program który napisałem w assemblerze działał i udawało mie się zaprogramować poszczególne bity w stan 1
Jako że kasowarki UV było brak, więc każda z programowanych testowo kości stopniowo wypełniała się danymi 1111111 ... i koniec zabawy

Cytuj
PS: Daj znać jak postępy w naprawie i co padło
- nie wiem czy to kogoś interesuje, bo tu są sami starzy wyjadacze, poza tym nie wiem czy to dobre miejsce na forum
do wypłakiwania się w rękaw

Znając moje dwie lewe ręcę i totalny brak szczęścia degradacja mojego Spectrum będzie zapewne postępowała, a to forum z działem hardware będzie na długi czas moim ulubienym :)

Ale jedno Wam powiem: Lepsze jest wrogiem DOBREGO

Naczytałem się o tym ileż to korzyści płynie z wymiany stabilizatora napięcia 7805 na nowoczesny TRACO power TSR-1 2450
Korzyści te jednak jak to w życiu bywa ominęły mnie szerokim łukiem.
Cewka w przetwornicy napięcia zamieniła się rolami z buzerem piezoelektrycznym i gdyby nie to że TR4 odłożył łyżkę
to zaczęła by pewnie ciskać gromami

Widać nowoczesna technologia (jak mniemam impulsowa) nie współgra ze starą dobrą i sprawdzoną liniową

TR4 czyli pan BC 337 jaki od 20 lat czynił posługi dzięki moim racjonalizatorskim pomysłom odszedł na zasłużoną emeryturę

Powyższe sprawiło że muszę się liczyć z poważnymi stratami niskim RAM-ie. Posiadam jednak mięso armatnie w postaci U256 chyba ze 20 szt
więc mogę śmiało wyciągać lutownicę z szuflady. Elitarne jednostki TMS 4116- 150 trzymam w obwodzie

Zamienniki w postaci BC 537 w trybie jałowym (czyli bez dolnego RAM-u) przywracały przetwornicy oznaki życia w postaci -5V
Niestety po włożeniu choćby jednej kości 4116 przepalały się jak bezpieczniki. Po 5 sztukach dałem za wygraną. Czekam na ZTX653

Zakupy poczyniłem na znanym portalu gdzie wszystko nie wiedzieć czemu sprzedają w ilościach hurtowych.
I tak stałem się szczęśliwym posiadaczem 50 szt gniazdek do klawiatury tudzież innych kondensatorów

Biorąc pod uwagę, że mam "koneseski" Zilog Z80 z alledrogo który okazał się być jednak sprawnym oraz ULA 6C001E-7 za cenę małego fiata
mogę sobie złożyć drugiego gumiaczka. A w zasadzie bym mógł, bo zapewne by wyszło urządzenie które wykonuje sobie tylko znany kod
i kategorycznie odmawia przyjmowania poleceń. O współpracy z monitorem z litości nawet nie wspomnę

Dzięki powyższym przygodą jestem już pewien, że mi się tylko wydaje że na elektronice to się znam
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 2022.05.18, 08:49:59 wysłana przez Ruth_2006 »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.05.18, 09:16:01 »
Pozostaje mi napisać kilka "mądrości":
1. Jeśli tylko Twoje umiejętności lutownicze nie powodują degradacji płyty, to baw się do woli ;) Wszystkie części są jeszcze dostępne, za mniejsze bądź większe pieniądze.
2. Przepis na przewinięcie cewki masz na forum.
3. Nie wiem ile zapłaciłeś za ULA, ale jeśli tyle co za małego Fiata, to wydaje mi się, że przepłaciłeś - nadal powinno dać się ją kupić w granicach 200zł, Fiata za tyle już od dawna nie widziałem ;)
4. Od nadmiaru części masz dział "Sprzedam" - na pewno komuś się przydadzą.
5. O dolny RAM jeszcze bym się nie martwił, chyba że katowałeś go przez dłuższy czas bez wszystkich napięć. Zdarzyło mi się kilka razy, że mimo padniętej przetwornicy RAM przeżywał. Ale kilka razy też nie przeżywał ;)
6. Współpraca z monitorem, to w tej sytuacji chyba najmniejszy problem - dorobienie video moda to 5 minut roboty. No chyba, że monitor ma HDMI ;)
7. Współczesna technologia impulsowa współgra ze starą technologią impulsową - mam tak przerobione kilka płyt i nie widzę problemów. Raczej coś powoduje zwarcie w przetwornicy.
8. Jeśli skończą Ci się pomysły/chęci, to na pewno ktoś z forum Ci pomoże.
« Ostatnia zmiana: 2022.05.18, 09:27:39 wysłana przez m0b »

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.05.18, 11:07:05 »
Tranzystor dotarł. Przetwornica działa. Napięcia w normie, choć 4,85 V trochę mnie martwi. Jakieś małe takie. Niestety Spectrum nie działa. Nawet z kompletem RAM który poprzednio wiem że był OK. Losowa wymiana kostek mija się z celem, gdyż ilość możliwości przyprawia o ból głowy. Ekrany różne i różniaste. Mógłbym w ciemno teraz próbować wymienić też multiplekser, ale ... ale postanowiłem że poczekam na urządzenie do testowania Spectrusia i zobaczę ile jest warte w praktyce.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.05.18, 14:50:03 »
W odległej przeszłości i w dobie kryzysu do przetwornicy wstawiałem BC211 ze starych zapasów, dawał radę zanim udawało się załatwić oryginalny a jak się upalał podczas uruchamiania przetwornicy to niewielka strata była.
W przypadku pamięci 4116 można bez lutowania próbować sprawdzać na podstawie temperatury poszczególnych układów wyznaczyć uszkodzone, jednak nie zawsze się tak udaje.
Najważniejsze by się upewnić miernikiem (piskaczem) że po wylucie układów nie urwaliśmy jakiejś ścieżki lub metalizacji na płytce.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.05.19, 01:41:55 »
Najlepszy zastępczy tranzystor do tych przetwornic to BSX 61.
Przetwornice na tym tranzystorze naprawdę wiele wytrzymują.
Zwłaszcza pompowanie elektrolitów.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma