Autor Wątek: Usuwanie lakieru z plastiku  (Przeczytany 946 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Usuwanie lakieru z plastiku
« dnia: 2022.05.29, 23:50:05 »
Hej

Ma ktoś doświadczenie z usuwaniem lakieru z plastiku? Trafił mi się Schneider CPC464, w którym jakiś artysta pomalował sprayem rdzewiejący ekran. Niestety jego działalność nie ograniczyła się tylko do tego elementu, gdyż pomalował także fragmenty klapki kasety w magnetofonie. O ile ekran ładnie się zmywa acetonem (muszę zmyć, bo rdza wyłazi spod lakieru), to już klapki wolałbym acetonem nie traktować. Podpowiecie coś?

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie lakieru z plastiku
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.05.30, 08:39:13 »
Darth Skalmar mi poradził, żeby na początek spróbować zmywać benzyną ekstrakcyjną. Jest duża szansa, że to wystarczy a ona jest neutralna dla plastiku i nie popsuje struktury. IPA będzie zbyt delikatne, aceton dla odmiany może stopić plastik.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie lakieru z plastiku
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.05.30, 11:07:56 »
Niestety benzyną już próbowałem i nie daje rady, przynajmniej w krótkim kontakcie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Usuwanie lakieru z plastiku
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.05.30, 11:28:21 »
W sklepach z farbami można kupić takie preparaty w żelu do zdejmowania powłok lakierniczych.
Nakładamy pędzelkiem grubszą warstwę i czekamy, lakier/farba powinna napęcznieć i dać się usunąć np drewnianą szpachelką.
Z tym że trzeba wpierw ostrożnie sprawdzić gdzieś w niewidocznym miejscu czy czasem nie reaguje z tym plastikiem, (chyba to jest ABS) i czy dana farba lub lakier jest na to podatny.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.