Autor Wątek: Jak przerobić ZX48 na ZX128...  (Przeczytany 2472 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Jak przerobić ZX48 na ZX128...
« dnia: 2023.09.19, 19:49:11 »
Ostatnio ktoś pytał o możliwość przerobienia ZX48 na ZX128, owszem da się ale czy warto ?

Tutaj projekt czeskich kolegów, może nie jest najnowszy ale działa bo kiedyś to popełniłem.
Jest pełna obsługa drugiego ekranu, opcjonalny UNRAIN i FAST IO, wszystko wymaga jednak cięcia i krosowania PCB oraz dodania 2 dodatkowych układów scalonych (TTL i GAL) na tzw "barana".
Sporo jest tego cięcia ścieżek i krosowania na płycie, ja akurat miałem jedną już nieco zamordowaną płytę issue 3 i wykonałem to jedynie dla sportu.
Timingi niestety będą takie jak w ZX48, no i trzeba by tam jeszcze upchnąć jakiegoś AY'ka.
Czas wykonania to około jeden weekend, ale to niezła rzeźba.
Nie polecam jednak takiej zabawy początkującym elektronikom... :D


https://hw.speccy.cz/128krebuild.html



« Ostatnia zmiana: 2023.09.19, 20:25:44 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Jak przerobić ZX48 na ZX128...
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.09.19, 20:00:09 »
Też tę przeróbkę  robiłem. Ale wtedy , parafrazując klasyka w zasadzie nie było niczego  :D  To tez był jeden z powodów dla których  niedługo potem  zrobiłem JS128.  Teraz ? Myślę że  chyba lepiej zostawić plusa czy gumiaka w stanie fabrycznym bo nawet lepiej się  sprzeda niż go demolować takimi przeróbkami..

https://www.youtube.com/watch?v=ETAYovf7Shw&t=11s
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak przerobić ZX48 na ZX128...
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.09.19, 20:06:30 »
Ja akurat miałem jakąś nadmiarową płytę ZX48 już mocno przeoraną przez jakiegoś poprzedniego naprawcę, więc mi nie było szkoda a ciekawość była ogromna jak to zadziała ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Jak przerobić ZX48 na ZX128...
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.09.19, 20:13:50 »
No.. dokładnie jak u mnie .  No ale , to było 8 lat temu  ;) Jeszcze zanim świat oszalał. Wtedy gumiaki sie kupowało na wagę ;) I palety Amstradów GX4000.  Teraz naprawdę nie ma sensu de facto kompa niszczyć bo jest aż za dużo opcji.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak przerobić ZX48 na ZX128...
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.09.19, 20:20:53 »
U mnie podobnie, kupiłem kilka dobrych lat temu jakiegoś Plusa za psie pieniądze i dostałem też w pakiecie dodatkowo gratis zamordowaną płytę issue 3, teraz bym się chyba na taką przeróbkę już nie zdecydował.

EDIT:
Jednak gdyby była podobna przeróbka dla Timex'a 2048 to może bym się na to może rzucił, bo tryby Timex'owe w połączeniu z 128KB RAM to dla mnie kusząca opcja, a nie widzę specjalnie alternatywy.
« Ostatnia zmiana: 2023.09.19, 21:57:13 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.