Autor Wątek: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1  (Przeczytany 3426 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« dnia: 2019.01.03, 23:18:32 »
Ponieważ wątek z propozycją zakupu grupowego vLA-1 (zamiennika ULA dla ZX IF 1) poległ wraz z działem BAZAR,
postanowiłem zaryzykować i zakupić w/w układ samodzielnie.

Akurat trafiłem na aukcję na sellmyretro, więc zanim wykupili (ostatnim razem nie zdążyłem i wykupili), kupiłem :)
Na przesyłkę czekałem ok miesiąca. Charlie mieszka w Nowej Zelandii, więc nie ma się czemu dziwić.

Przesyłka przyszła nie naruszona, z deklaracją, że wewnątrz znajdują się elementy elektroniczne.
Znajdowała się na niej czerwona naklejka w postaci kółka, co oznacza, że nie była prześwietlana promieniami Roentgena.

Wewnątrz koperty, znajdowało się tekturowe pudełko wraz zawartością układu vLA-1 w wersji 2 i skrócona instrukcja montażu (zdjęcia).

Układ zmontowany bardzo schludnie, luty pewne i bez nadlewów oraz pozostałości pasty lutowniczej.
Konstrukcja vLA-1 przypomina fizycznie konstrukcję SLAM-a.
Znajduje się tam układ programowalny CPLD Xilinx  XC95144XL, stabilizator 3,3V oraz kilka elementów dyskretnych.

Montaż sprowadza się do wylutowania starej ULA i wlutowania vLA-1, przy czym nie trzeba montować tranzystora "protezy",
który występuje przy oryginalnym układzie. Jest on uwzględnione we wsadzie vLA-1.

Wszystko jest opisane w instrukcji montażu.

Po złożeniu całości, przystąpiłem do testów.

Interface 1 z wlutowanym vLA-1 bez problemu rusza po podłączeniu do ZX-a.
Bez problematycznie formatuje kasetki napędu Microdrive, obsługuje RS232 oraz porty sieci.
Nie ma różnicy w działaniu IF 1 z oryginalnym ULA a IF 1 z vLA-1.

Jedyne, co mogę napisać, to to, że wg. mnie, vLA-1 więcej się grzeje niż oryginalna ULA.

Więc, jeśli Macie jakieś uszkodzone IF 1, które Chcielibyście i ożywić, nie ma się co zastanawiać.

Za vLA-1 wraz z przesyłka zapłaciłem £29,50.


"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jadzwin

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.05.05, 12:15:19 »
Hej!

Mam pytanie czy jak wlozysz vla1 w podstawke i eprom zamyka sie obudowa ?
Mam dwa IF1, jeden padniety calkowicie (prawodpodobnie ROM i/lub ULA), drugi prawdopodobnie ULA (ale musze jeszcze przetestowac na sprawdzonym napedzie).

Dzieki
ZX81, TIMEX 1000, TIMEX 2048, TC2068, TS2068, UK2086, 48K  , 48K+, Inves Spectrum, 128K, 128K+2 Gray and Black, 128K+3, Harlequin 48, Harlequin 128, Sizif XXS, Sinclair QL, Microdigital TK90X, Amstrad CPC6128, Schneider CPC6128, Amstrad CPC 464, Atari 1040ST, Sam Coupe, C64C,  ZX Next KS1 and KS2

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.05.05, 12:35:15 »
Zamyka mi się, ale pod EPROM-a zastosowałem podstawkę precyzyjną typu slim - niską.
W innym przypadku, trzeba EPROM wlutować, gdyż standardowe podstawki są za wysokie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.05.05, 13:24:29 »
EPROM 2764 ma nieco inny pinout i więcej pinów niż oryginalny ROM TMS4764 o tej samej pojemności z IF1.
W przypadku wymiany na EPROM'a musiałem go wlutować i podnieść kilka łapek by pozamieniać sygnały kynarem by nie ciąć płytki.

W moim przypadku akurat ULA przeżyła ale ROM zapomniał kilka bitów bo interface głupiał przy niektórych operacjach, po jego wymianie wszystko wróciło do normy.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.05, 13:35:38 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.05.05, 13:48:23 »
Moje "drutowanie" EPROM-u widać na zdjęciach z początku tego wątku.
Przepraszam, że tak zrymowałem :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jadzwin

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.05.05, 19:30:55 »
Dzieki panowie za odpowiedzi. Wolalbym od razu podstawki wlozyc bo jednak musze troche poeksperymentowac.
A najgorsze ze ciezko go mierzyc oscyloskopem jak jest podpiety do komputera.
Zaczalem juz nawet szukacj jakiejs przedluzki zlacza krawedziowego na tasmie ha ha
ZX81, TIMEX 1000, TIMEX 2048, TC2068, TS2068, UK2086, 48K  , 48K+, Inves Spectrum, 128K, 128K+2 Gray and Black, 128K+3, Harlequin 48, Harlequin 128, Sizif XXS, Sinclair QL, Microdigital TK90X, Amstrad CPC6128, Schneider CPC6128, Amstrad CPC 464, Atari 1040ST, Sam Coupe, C64C,  ZX Next KS1 and KS2

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: vLA-1 czyli nowe życie Interface 1
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.05.06, 09:24:51 »
Drobna uwaga...
ULA wsadzona do podstawki w IF1 powoduje że obudowa może się trochę trudno domykać ;)
Chyba że dasz jakąś specjalną niską podstawkę lub wpuszczane tulejki precyzyjne zamiast podstawki.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.