Autor Wątek: issue 3 pomoc w naprawie  (Przeczytany 2107 razy)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
issue 3 pomoc w naprawie
« dnia: 2021.06.27, 14:26:20 »
przybyła mi wczoraj płyta zx issue 3 w takim stanie, wyciągnięta ze szrotu oczywiście
chciałbym się dowiedzieć co jej dolega tz co to za modyfikacje na pamięci itp. nie sprawdzałem jej ani też nie podłaczałem w tym stanie
może ktoś mi by się podjął przeglądu i naprawy płyty jak ma oczywiście wolne terminy moce przerobowe
moje marzenie: Timex 2048 128K

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: issue 3 pomoc w naprawie
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.06.27, 16:35:30 »
Hej, szkoda czasu, bo wszystkie zmiany wyglądają na łatanie ścieżek przy dolnym RAM. Idealna na dawcę, a nie do renowacji.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: issue 3 pomoc w naprawie
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.06.27, 23:48:50 »
Tego w zasadzie po naprawie nie będzie zbytnio widać bo większość ścieżek jest uwalona od strony elementów i pod ukladami, prawdopodobnie ktoś szarpał dolny RAM i źle odessał cynę z metalizacji no i oczywiście powyrywał ścieżki ciągnąc pamięci metodą inż. Nachamowa :D

Jest to możliwe do zrobienia tylko dłubania będzie na długie "dupo-godziny" i nie wiadomo czy klient będzie skłonny za ten poświęcony czas zapłacić ;)

Bardziej do zrobienia jako wyzwanie aby sprawdzić swoje umiejętności modelarskie, bo to generalnie mocno nieopłacalne zadanie.  ???


BTW: Czy tam są fabrycznie zamontowane multipleksery 74LS157 od Motorolli ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: issue 3 pomoc w naprawie
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.06.28, 16:32:56 »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: issue 3 pomoc w naprawie
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.06.28, 17:49:35 »
Mogę spróbować to połatać, ale na pewno nie super szybko, bo składam sobie już kilka interfejsów na raz i coś żadnego nie mogę złożyć :) Jeszcze cewka do regeneracji, tranzystory w przetwornicy też chyba powyrywane. Może sprawdź czy ULA sprawna, bo jak padnięta, to tak jak Klaud pisze - potraktować jako dawcę.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: issue 3 pomoc w naprawie
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.06.28, 19:02:33 »
Ok pewnie bedzie na dawce. To juz druga jaka mam na czesci
na razie umyłem. Zależało by mi na naprawie i wiadomo robota kosztuje z tym ze jak piszecie moze mi sie nie opłacać naprawa bo sporo do przejrzenia.

moje marzenie: Timex 2048 128K

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: issue 3 pomoc w naprawie
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.06.28, 20:34:52 »
A druga w jakim stanie? Może z dwóch da się złożyć chociaż jedną? Któraś ULA sprawna, bo od tego trzeba zaczynać?