Autor Wątek: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem  (Przeczytany 2223 razy)

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« dnia: 2021.09.30, 18:43:15 »
Cześć,
Od niedawna używam ZX Spectrum +2 (szary), po podłączeniu komputera do lepszego monitora, zauważyłem, że jest jakiś problem z dźwiękiem. Wcześniej używałem go na małym 5-calowym, czarno-białym telewizorku, odbiór był ogólnie kiepski, nie słyszałem, że jest coś nie tak z dźwiękiem. Jest słyszalny dźwięk z komputera ale z dodatkowym szumem, szum jest jakby na pierwszym planie, w tle słychać dosyć wyraźnie dźwięk z komputera, nie umiem tego lepiej opisać. Żeby wyeliminować problem z monitorem, podłączyłem ZXa jeszcze do innego telewizora i efekt jest taki sam. Używam dobrej jakości przewodów, więc problem jest chyba gdzieś w komputerze.

Możecie podpowiedzieć co można z tym zrobić?

To mój pierwszy Spectrum, dopiero się go uczę. Najchętniej podrzuciłbym komuś ten sprzęt do sprawdzenia. Jest może na forum ktoś z południowo-wschodniej części Polski, kto mógłby go sprawdzić?
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.09.30, 19:59:02 »
Oryginalny dźwięk z "jacka" w szarym +2 jest cichy i generalnie kiepski, szumy może generować również magnet, nawet w stanie spoczynku (odłącz go i sprawdź jak jest wtedy). Jeśli wcześniej na tym TV 5" miałeś dźwięk z "anteny", a teraz z tego "jacka" to nie dziwne, że teraz to Ci się nie podoba, przez antenę jeśli TV jest dobrze dostrojony dźwięk jest głośny i o dziwo lepszy.

Poszukaj na forum informacji o modach audio w "szaraku", np AmpY od Peara.

Jeszcze na koniec polecę film Marcina, pokazujący różnice w dźwięku w różnych modelach ZX - https://www.youtube.com/watch?v=t7l_Ei5-23I

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.09.30, 21:30:21 »
Dzięki za odpowiedź. Przesłuchałem dźwięki z filmu YT i mój szarak brzmi gorzej niż te wszystkie modele. Na pewno inaczej i znacznie gorzej niż odpowiednik mojego ZXa z filmiku, wydaje mi się, że coś z nim jest bardzo nie w porządku.

Komputer chcę zachować w oryginalnym stanie, więc wolałbym uniknąć modyfikacji. Najchętniej oddałbym go komuś do przejrzenia.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.10.01, 12:28:11 »
Jak chcesz zachować w oryginalnym stanie to tak zostaw, ale lepiej to popraw. Stan oryginalny często oznacza naprawienie błędów ... fabrycznych gdzie pewne elementy były montowane np. odwrotnie niż powinny. Ciekawe czy u Ciebie działa gniazdo rgb i jaka to rewizja płyty. Znajomy olał np. poprawki i korzysta z interface z ay, który odtwarza dużo lepszy jakościowo dźwięk.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.10.02, 14:01:48 »
Jakby się kolega Perkoz wykosztował na ZX Spectrum +3 i potem posłuchał jak to gra w fabrycznym oryginale to dopiero by miał załamkę ;)

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.10.12, 22:46:51 »
Nie wiem co zrobić. Mam wrażenie, że mój ZX jest zepsuty, dźwięk chyba nie może być aż tak zły :)
Może rozwiązaniem faktycznie będzie właśnie jakiś interfejs z AY, chociaż wolałbym, żeby ktoś, kto się zna bardziej niż ja, wcześniej spojrzał na ten komputer. Jak ktoś z południa Polski byłby chętny, dajcie znać. Dzięki za podpowiedzi!
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.10.21, 23:02:49 »
Na południu to w najbliższą sobotę odbędą się  Krakowskie retrospekcje, nie wybieram się ale na miejscu będą ludzie, którzy zapewne pomogą określić czy i co jest nie tak.

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6442.0

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.10.27, 21:27:31 »
Niestety nie mogłem być na Retrospekcjach :(
Podtrzymuję prośbę, jak ktoś z Was może pomóc kompletnemu spectrumowmu nowicjuszowi i osłuchać mojego ZX +2, będę dozgonnie wdzięczny.
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.10.27, 22:09:04 »
Jeśli masz pod ręką jakiś niewielki wzmacniacz z głośnikiem / głośniki zasilane z USB to możesz spróbować podłączyć do jacka, zasilić z jakiejś baterii i odsłuchać. Przez modulator z mojego szaraka obraz był kiepski, dźwięk średni, a przez jack do scarta były przydźwięki i zakłócenia.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: ZX Spectrum +2 - probem z dźwiękiem
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.10.29, 13:24:07 »
Podtrzymuję prośbę, jak ktoś z Was może pomóc kompletnemu spectrumowmu nowicjuszowi i osłuchać mojego ZX +2, będę dozgonnie wdzięczny.

To może nagraj go po prostu i daj nam tutaj do odsłuchania.