Autor Wątek: ZX Spectrum 128 +2 (szarak) ISS3 - brumienie i zakłócenia na wyjściu audio  (Przeczytany 2242 razy)

jojo001

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Oleśnica
Witam,

Właśnie przyszedł do mnie ZX Spectrum 128 +2 (szarak) ISS3 i po podłączeniu kablem RGB/Audio do TV przez Euro-Scart mam wysoki (nieakceptowalnie) poziom brumienia na wyjściu audio.
Zrobiłem porządki zgodnie z sugestiami https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2896.0 (obróciłem tranzystorki, przelutowałem audio zgodnie z proponowanym schematem).
Sygnał audio na wyjściu z modulatora jest prawie ok (w trybie TV). Niestety z wyjścia audio nadal okropne brumienie.
Pomaga w dużym stopniu odpięcie magnetofonu (wtedy brumienie jest akceptowalnie ciche).
Przerabiał ktoś ten temat? Macie jakieś sugestie?



damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Na płycie magnetofonu trzeba przełącznik funkcji prysnąć kontakt-sprajem by spenetrował styki od środka i poklikać klawiszem RECORD kilka razy.
Brumienie powinno ustąpić.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
No i dokręcic śróbkę od masy ... ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Zasilacz oryginalny, czy jakiś tani impulsowy ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

jojo001

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Oleśnica
To nie zasilacz, ewidentnie sieje magnetofon. Przeczyściłem styki, przeczyściłem isostat od nagrywania/odtwarzania, bez zmian. Odłączenie magnetofonu eliminuje 80% brumienia.
Jeszcze sprawdzę masy itp...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Gdzieś masy nie ma.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jojo001

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Oleśnica
Przekopałem cały magnetofon, sprawdzone masy, sprawdzony tranzystor, wymieniłem elektrolity. Brumi bez zmian :-(

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Może brakuje jakiejś śrubki mocujące płytkę magnetofonu, z tego co pamiętam zamykała jedna masę.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Przewód przy głowicy magnetofonu jest dobrze przylutowany ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jojo001

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Oleśnica
Wszystkie śrubki na miejscu, przewody przelutowałem, w zasadzie wszystkie luty poprawiłem na wszelki wypadek, dodałem dodatkowy przewód masowy do przewodu od głowicy odczyt/zapis. Czy źródłem może być układ scalony? Kończą mi się pomysły.

Zadziwia mnie tez niski poziom wyjścia z AY-greka - tranzystor TR6 sprawny. Poziom z AY na wyjściu audio jest tak 6-7 razy niższy niż z magnetofonu czy "bzyczka" z ULA... stąd stosunek sygnał/szum(brum) dla AY jest też bardzo niekorzystny.
« Ostatnia zmiana: 2022.12.11, 14:22:50 wysłana przez jojo001 »

jojo001

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Oleśnica
Wczoraj dalsze eksperymenty, płyta magnetofonu wyciągnięta i odkręcona od obudowy nie brumi ale też nie wzmacnia (nie odtwarza dźwięku kasety) - wnioski:
1. geniusze zrealizowali masę na części płyty przez metalowe elementy konstrukcyjne i tę słynną "śrubkę" - no iście rozwiązanie jak z PRL-u... już można było mostek drutem zrobić i było by lepiej.
2. w wolnej chwili dalsze poszukiwania 'brumiącego' elementu ...
3. dioda sygnalizująca zasilanie ... ech ... no ... serio ... osobna płytka dolutowana do płyty magnetofonu - na ten moment zainstalowałem na niej konektor by nie wykręcać za każdym razem...

 

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Wszystkie śrubki na miejscu, przewody przelutowałem, w zasadzie wszystkie luty poprawiłem na wszelki wypadek, dodałem dodatkowy przewód masowy do przewodu od głowicy odczyt/zapis. Czy źródłem może być układ scalony?

Bardziej stawiam na ten isostat od nagrywania, można go przegwizdać miernikiem.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Cytuj
Wczoraj dalsze eksperymenty, płyta magnetofonu wyciągnięta i odkręcona od obudowy nie brumi ale też nie wzmacnia (nie odtwarza dźwięku kasety) - wnioski:

Dobrze rozumiem, że wyjąłeś magnetofon, podałeś z boku 5V i przy próbie odtwarzania jest cisza na wyjściu?
Zaczynałem od TIMEX`a....

jojo001

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Oleśnica
Cytuj
Dobrze rozumiem, że wyjąłeś magnetofon, podałeś z boku 5V i przy próbie odtwarzania jest cisza na wyjściu?

Nie, nie - brumiła bo zapewne nie było masy "przez śrubkę" i pewnie z tego powodu nie było zasilania na wzmacniaczach operacyjnych LM

Dziś dojechał do mnie drugi szarak, brumi tak samo... no nie wierzę, że to taka sama usterka. Po prostu chyba tak zrypany jest fabrycznie tor audio....
« Ostatnia zmiana: 2022.12.16, 12:25:05 wysłana przez trojacek »

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Cytuj
Nie, nie - brumiła bo zapewne nie było masy "przez śrubkę" i pewnie z tego powodu nie było zasilania na wzmacniaczach operacyjnych LM

Mam kilka szaraków i jakoś się nie uskarżałem na tą konstrukcję, ale pewnie nie zwróciłem uwagi. Nie wiem tylko jak porównać to Twoje brumienie z moim ;)
Zaczynałem od TIMEX`a....