Autor Wątek: TRD-DOS i file manager  (Przeczytany 13926 razy)

pabloz

  • Gość
TRD-DOS i file manager
« dnia: 2015.10.16, 08:45:43 »
Witam,

Sorry za lamerskie pytania ale dopiero zaczynam przygode ze speccym

Miałem  od kogoś gotową karte SD i po wybraniu obrazu .TRD  uruchamiał mi się ala "norton commander". Teraz zrobiłem sobie nową kartę z odnowa wgranym softem no i niestety po wejściu do obrazu .TRD dostaje znak zachęty A>  i musze sam ręcznie wpisywać LOAD"costam" itp.  Jak zainstalowac tego commandera żeby automatycznie uruchamiał się po wejściu do TRD ?

drugie pytanie: sortowanie plików pod managerem esxDOS. mam bałagan. jest opcja sortowania plików ??

z góry dzięki za pomoc

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.10.16, 10:46:34 »
drugie pytanie: sortowanie plików pod managerem esxDOS. mam bałagan. jest opcja sortowania plików ??

Nie ma. I jeśli zastanowisz się nad rozmiarem problemu to dojdziesz sam do wniosku, że raczej nie będzie ;)

Na karcie możesz mieć w jednym katalogu nawet kilka tysięcy plików - nazwa każdego z nich to 11 bajtów. Wczytanie tego wszystkiego na raz i posortowanie na Spectrum byłoby bardzo czasochłonnym i pamięciożernym zadaniem i chyba nie chciałbyś czekać 40 sekund na załadowanie katalogu...

Rozwiązaniem jest użycie jakiegoś programiku sortującego katalog na pececie - pod Linuksem jest to fatsort, pod WIndowsem... musisz poszukać ;)

pabloz

  • Gość
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.10.16, 10:52:04 »
tak na zdrowy rozum tego się obawiałem... ale dzięki za odpowiedź,

a na pierwsze pytanie ktoś mi pomoże ?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.10.16, 11:10:46 »
A tego w diabły jest na rosyjskich stronach ;)

https://ulsoft.untergrund.net/04_commanders.html

A co do sortowania listy plików - spytaj Velesofta, czy jest już dostępne API, to sobie sam napiszesz nową komendę. Oczywiście w asemblerze :)

pabloz

  • Gość
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.10.16, 11:19:55 »
no dobra sciagam tagiego commandera, ale jak zrobić żeby on startował po odpaleniu .TRD  ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.10.16, 12:08:12 »
Na dyskietce (czyli w obrazie dysku TRD) musi się znajdować plik o nazwie BOOT - TR-DOS przy starcie z taką dyskietką w stacji załaduje program i go uruchomi. Czy będzie to jakiś "commander" czy po prostu od razu uruchomi się gra to już tylko kwestia samego programu.

pabloz

  • Gość
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.10.16, 12:24:41 »
hmmm... tylko te same obrazy  (TRD) na poprzedniej karcie po odpaleniu uruchamiały commandera. a teraz te same pliki  po odpaleniu wchodzą w  tryb komend A>

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.10.16, 12:40:22 »
Hmmm... Dziwne... Jedna rzecz, którą widzę w docu do Bety 128 to to, że autoboot nie działa na Spectrum 128. Ale to jest doc do oryginalnej Bety z '86 roku i na wschodzie raczej tą przypadłość poprawili.

Szczerze mówiąc nigdy się temu nie przyglądałem bliżej - jeśli jakiś TRD ma autoboota to uznawałem, że tak ma być a jak nie to odpalałem to, co tam było z ręki ;)

A jeśli coś ci kiedyś chodziło a teraz nie chodzi to zastosuj standardową metodę analityczną - przemyśl co dokładnie się zmieniło pomiędzy dwiema próbami ;) Nic innego niestety nie przychodzi mi do głowy.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.10.16, 12:41:01 »
Samo skopiowanie pliku BOOT nie wystarczy, dane muszą się znaleźć w boot bloku.

Trochę narzędzi, aby dodać bootblock jest tu: http://trd.speccy.cz/pcutilz.htm

Niestety, nie mam obecnie czasu, aby pomóc bardziej.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.10.16, 13:17:45 »
Nie wiem jak na fizycznym sprzęcie, ale właśnie zrobiłem test na fuse i zasadniczo działa... W załączniku TRD - w fuse kazałem mu "włożyć" nową dyskietkę, odpaliłem TR-DOSa, sformatowałem dyskietkę, wyszedłem do BASICa, wpisałem program (jedna linijka), wszedłem do TR-DOSa, zapisałem SAVE "boot" LINE 10, zamknąłem fuse z zapisem obrazu.

Odpalenie fuse z nazwą pliku jako parametrem startuje system, odpala TR-DOSa, ładuje i uruchamia program - działa w trybie Spectrum 128, Pentagon 128. Nie działa w 48 jeśli w konfiguracji fuse nie jest włączone "Beta 128 auto-boot in 48K machines".

pabloz

  • Gość
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.10.16, 13:42:06 »
to popróbuje jeszcze na realnym sprzecie w domu , dzisiaj wieczorem

pabloz

  • Gość
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.10.19, 21:58:06 »

Wcześniej nie wspomniałem że karte uruchamiam na justSpeccy128 :)
Rzeżnik666 naprowadził mnie na trop. A mianowicie wersja ESXDos 0.86  uruchamia TR-Dos navigatora po wejsciu do obrazow .TRD   a wersja 0.85 nie uruchamia. Tylko jest jeden problem   karta z ESXDosem 0.86 nie uruchamia mi się na justSpeccy128   a na DIVIDE2k14 na zwyklym zx +2 śmiga

pabloz

  • Gość
Odp: TRD-DOS i file manager
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.10.27, 15:21:57 »
Ok, wszystko jasne.  Zaxon polecił mi przeflashować divide w justspeccym i smiga esxdos v 0.86 beta :) TR_DOS Navigator uruchamia się po każdym wejściu w obraz TRD