Autor Wątek: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014  (Przeczytany 15525 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« dnia: 2014.10.31, 10:49:04 »
Aby nie tworzyć za każdym razem nowego wątku, tu będą umieszczane informacje o nowych grach. Zachęcam do czynnego udziału w informowaniu innych o nowościach.

Page's Castle Quest
Pierwsza gra autora stworzona przy pomocy AGD przez Davida Pagett.
Początkowo wypuszczona jedynie w .tzx, ale pozniej po dyskusji na fejsbuku, pojawiły się również .tapy.



download: https://www.dropbox.com/s/1r3hjau7cpiyt55/PC%20Quest%20TAP1.tap?dl=0

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.10.31, 10:58:04 »
S.I.P



Gra autora Gravibots, będąca implementacją pomysłów z 1998 roku, na podstawie odnalezionych notatek.
Napisana w C, kompilowana z uzyciem z88dk z biblioteką sp1.
Jak zaznacza autor, jest to prekursor wcześniej wspomnianego Gravibots.

Download: http://www.retrosouls.net/zx/sip.zip

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.10.31, 11:03:21 »
Willy The Wasp 2



Bajecznie kolorowa gra, wymagająca ZX128.

Download: http://www.filedropper.com/wtw2

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.10.31, 11:24:57 »
Rigor Mortis

Kolejna platformówka od Churrosoft.





WWW: http://www.muchocomi.com/?j=1
Download (wersja hiszpańska): http://www.muchocomi.com/juegos/Francisco%20Jos%C3%A9%20Poyato/Rigor%20Mortis/Rigor%20Mortis%20(ESP).zip (1.6MB)
Wersje angielska zapewne pojawi się... kiedyś.

W archiwach z grą są obrazki będące wkładką do kasety - obrazek oraz instrukcja obsługi.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.11.08, 09:46:23 »
Monty's Last Strike oraz  Dark Tricks

Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.11.17, 09:56:37 »
Czy nowe gry wyprodukowane przez Arcade Game Designer (AGD) zasługują na osoby wątek? Mi się wydaje że tak, ale chciałbym poznać opinie innych.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.11.17, 20:42:01 »
Z mojej perspektywy to właściwie wszystko jedno bo i tak dowiaduję się o nich na innych stronach na tydzień przed tym nim ktoś się zlituje i tutaj o nich napisze ;)

Ale tak dla porządku to chyba bym rozdzielił gry robione w edytorach i przy pomocy gotowych bibliotek (AGD, Churerra, SEUD itp.) od gier pisanych od zera. Te pierwsze to właściwie nieustanny "atak klonów" więc chyba warto uhonorować że ktoś zadał sobie trud i nie skorzystał z gotowca tylko sam stworzył oryginalny silnik gry. A i ludzie będą mieli lepszą orientację bo oryginalna gra nie zaginie tak łatwo w tłumie klonów.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.11.18, 05:44:16 »
Fajnie jakby tematem gier zajęła się osoba która jest na bieżąco. Mnie szczerze mówiąc gry wogóle nie interesują, a przepuszczanie tekstów z wos przez google translator to też nie jest chyba najlepsze rozwiązanie. Lepiej jakby robił to ktoś z pasją kto potrafi wyciągnąć z tych gier jakieś smaczki itp.
Jeśli nadal nie będzie chętnych to dalej będe kopiował z wos, a że odwiedzam ich raz na tydzień to już inna sprawa
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.11.18, 10:06:54 »
Mnie owszem gry interesują i chyba sporo o nich wiem ale nie interesują mnie jakieś monologi na ich temat.

Jak to już było mówione na tym forum, polski spectrumowiec (w ogromnej większości) nie ma nawyku dyskutowania na forum, odzywa się głównie wtedy gdy mu się jakiś sprzęt sp...doli i potrzebuje pomocy. Czy w ogóle gra, tego nie wiem. Obstawiałbym że ściągnie coś tam, pogra przez 2 minuty i skasuje.

Generalnie zachęcam - jak kogoś coś zainteresuje, niech pierwszy zada pytanie. Będę wiedział to odpowiem, przynajmniej będę wiedział że nie mówię do ściany.


popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.11.18, 15:54:58 »
Czy nowe gry wyprodukowane przez Arcade Game Designer (AGD) zasługują na osoby wątek? Mi się wydaje że tak, ale chciałbym poznać opinie innych.

Gry robione różnymi Game Designerami nie zasługują nawet na wspominanie o nich, a co dopiero na osobny wątek. To jest w 99% badziewie rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Na przykład "dzieła" robione Churrerą rozpoznaję po jednym spojrzeniu na screenshot ( i całe szczęście - oszczędzam sobie "przyjemności" ściągania i grania).

Niech zostanie tak, jak jest, czyli wymienia się wszystkie nowości, ale wyraźnie zaznacza, że coś tam zrobiono Game Designerem.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2011
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.11.18, 18:05:50 »
Chcesz powiedziec ze np. AGD jest na tyle sztywne, ze mozna wyprodukowac tylko jeden typ gier ?
Nie chodzi mi nawet o to czy to jest n-ta mutacja Minac Minera, tylko czy np. mozliwe efekty sa z gory narzucone i dalej nie ani rusz. Jesli tak, to te gry nie powinny miec nawet wlasnych tytulow tylko np. AGD odc. 32.  ;)
Ale moze nie jest tak zle i bardziej zalezy od kreatywnosci autora...

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.11.18, 20:13:37 »
W AGD na pewno można stworzyć różne gatunki gier. Może nie grę 3D ;) ale na pewno platformówkę, labiryntówkę, przygodówkę zręcznościową, zręcznościówkę jednoekranową...

Parę przykładów różnorodności w AGD (dałbym więcej ale WOS od ponad roku nie jest aktualizowany a nie chce mi się kopać przez stare wątki na forum):









Podobnie jest z Churerrą. Churerra to tak naprawdę zbiór paru gotowych procedur w języku C. Nikt nikomu nie broni podczas pisania gry wyjść poza te procedury.

Problem jest w tym że za tworzenie gier w tych narzędziach biorą się bardzo różni ludzie, zwykle początkujący. Zazwyczaj sił i wiedzy wystarcza im na to by lekko zmodyfikować przykład z tutoriala. Stąd też to wszystko jest do siebie takie podobne.

No i jednak są ograniczenia. Gry ze scrollem się w tym nie zrobi. Podobnie sprajty mogą być w jednym jedynym małym rozmiarze - 16x16 pikseli. Przy którejś grze z rzędu istotnie zaczyna to uwierać.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.11.18, 20:17:40 »
Moja propozycja, to wrzucać tylko gry które wyróżniają się czymś szczególnym na tle wszechobecnych klonów.

A tymczasem Monty's Last Strike doczekał się aktualizacji:
1 Changed some enemy positions on early levels.
2 Only need to select player control option to start game.
3 Added show score at game over and completed game.
4 Added game over text.
5 Some minor bug fixes.
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.11.18, 22:49:35 »
Dziękuję za opinie.
Większość gier z AGD lub CGD wygląda tak samo (skacz, nie wpadaj na wrogów, zbieraj cosie). Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale to rzadkość.

Dlatego też powstanie wątek dla gier z gamemakerów. Jeżeli jednak znajdzie się osoba, która stworzy własną grę za pomocą tych narzędzi - niech się nie zawaha założyć osobny wątek, specjalnie dla niej ;-)

To będzie również dobry miernik ile gier jest robionych przez gamemakery, a ile kodowanych. Do gier kodowanych również zaliczyłbym gry, korzystające z 'sdk' takich jak Churrera, Bifrost, Nirvana.


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2011
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowe gry pazdziernik - grudzień 2014
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.11.19, 13:42:11 »
Ze scrollem na ZXa to zawsze jest problem - nie wiem czy w ogole jakis engine, ktory wspiera uniwersalny scroll w rozne strony. Chyba wiekszosc gier ze scrollem jest od poczatku projektowana do calej reszty, aby uzyskac takie efekty jak np. w R-Type czy Cobra.