Autor Wątek: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q  (Przeczytany 3223 razy)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« dnia: 2021.08.25, 10:09:48 »
W wątku o Timmym pisałem o tym, że powstał zamiennik SCLD (ULA) zastosowanego w TC2048, TC2068 i UK2086. Nie będę przepisywał tego, co zostało napisane w tamtym wątku, a doczytać każdy może we własnym zakresie:

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6033.msg93969#msg93969

Niestety każdy z Timexów z uszkodzonym SCLD staje się eksponatem gablotowo-strychowym, ponieważ układy te nie są dostępne. Jeśli nawet ktoś robi wymianę kanibalizując innego Timexa, to największą trudnością przy wymianie jest odlutowanie układu od nienajlepszej jakości laminatu używanego przez Timexa. SCLD jest w obudowie PLCC68 i wstawienie podstawki nie ułatwia montażu potencjalnego zamiennika, jeśli ponownie uszkodzony zostanie SCLD. Co prawda są rozwiązania płytek pasujących do takich podstawek lub specjalne przejściówki z PLCC68 męskiego na żeńskie lub kołki, jednak oba są drogie, nawet bardzo drogie. Mam wolne PCB od Timmy'ego nie muszę bać się o uszkodzenie laminatu w oryginalnym Timexie, więc mogę eksperymentować do woli.Próbowałem z tzw. "castellated holes", ale nie byłem zadowolony z jednorazowości takiego rozwiązania oraz tego, że taki zamiennik jest kanapką złożoną z dwóch płytek. Poszedłem inną drogą.

Raster pól lutowniczych w obudowie PLCC68 wynosi 1.27mm (0.05 cala) i są dostępne złącza kołkowe męskie i żeńskie z takim rastrem. Zabawy jest co sporo, ponieważ gniazda pojedyńcze mają piny do lutowania wygięte naprzemiennie, a potrzeba je po jednej stronie. Standardowe kołki/gniazda są o długości 20 lub 40 pinów, a PLCC68 po jednej stronie ma ich 17. Zamiast bawić się w przekładanie pinów w gnieździe pojedynczym wziąłem gniazda 2x20 pinów, przyciąłem do wymaganych 17 i usunąłem jeden rząd styków. Z 4 przyciętych gniazd zbudowałem podstawkę, w którą mogę wpinać zamiennik. Najwięcej czasu zajęło mi przygotowanie wszystkiego oraz montaż 4 gniazd do PCB. Do montażu zaprojektowałem szablon, który pozwala na dokładne spasowanie gniazd z zamiennikiem.

Oczywiście można przylutować zamiennik wprost do PCB na stałe, ale to rozwiązanie dla leniwych, ;)














KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.25, 11:31:10 »
chwała ci, jesteś wielki  :D :D :D
zamawiam 2szt  8) 8)
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.25, 11:58:52 »
Podziwiam !
Nie dość, że opracowałeś zamiennik, to jeszcze technologię jego montażu.
Choć zwykły "user" raczej sobie nie poradzi z wymianą, bo trzeba mieć do tego pewne zaplecze techniczne.
Że o umiejętnościach nie wspomnę. To jednak zamiennik jest, a mogło go nie być.

Nie zapomnijmy też o autorze "ducha" dla CPLD - Mark-u.
Że mu się chciało, na co przypuszczalnie miałeś lekki wpływ :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.25, 12:08:24 »
Najbardziej mi się podoba zamiennik całej płyty komputera :)
Nie dość, że nie trzeba się cackać z demontażem uszkodzonego SCLD, to dostajemy coś jednak lepszego jakościowo :)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.25, 14:05:37 »
Dziękuje Panowie, ale mój wkład był niewielki. Zamiennik opracował Mark i to jest jego dziecko.



Jeśli ktoś ma płytę TC2048 lub TC2068 z uszkodzonym SCLD i chciałby poświecić ją „ku chwale ojczyzny i świetlanej przyszłości” oraz na próby montażu w niej zamiennika, to zapraszam na PW. Nie gwarantuję, że płyta przeżyje taką operację. Jeśli tak, odeślę ją działającą (o ile inne układy są sprawne).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.09.26, 22:47:36 »
Zamontowałem zamiennik w mojej testowej płycie TC2048. Machnąłem się 1,27 mm w miejscach na kołeczki, wiec przylutowałem go na stałe. Lutowanie płyty Timexa należy traktować jako karę za złe sprawowanie. Poza tym jeszcze raz muszę przyglądnąć się zegarowi, bo działają tylko procesory CMOS. Z NMOS jest loteria czy wystartuje, czy nie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.09.28, 13:39:22 »
Sprawa procesorów NMOS rozwiązana i Timex startuje z każdym Z80, jaki tylko znalazłem w swojej kolekcji, tj.: Zilog NMOS, Zilog CMOS, chińska malowanka Zilog Z80/20MHz, Sharp, Nec i NRDowski UB880D.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.28, 14:30:14 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.09.28, 19:28:41 »
Co się zmieniło ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.09.28, 19:55:53 »
Dodałem pull-up 330R na linii zegara procesora. W Timexie sygnał ten jest brany wprost z SCLD, bez układu formującego na szybkim tranzystorze. Oryginalne SCLD wystawia sygnał o amplitudzie 5 V, a Altera na wyjściach odcina przy 3,58 V.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76