Komputery z Z80 > SAM COUPE

Nowe dema na SAMa Coupe

(1/2) > >>

Sir David:
Pewnie wiecie o tym, że pandemia C-19 spowodowała najpierw przesunięcie, a potem odwołanie Speccy.pl Party 2020.1. W sumie szkoda, bo podobnie jak przed rokiem mogło być sporo prac na SAMa. Organizatorzy dostali już między innymi demo i intro 4k od grupy DTA. Ja też zakodowałem dwa intra 256 bajtów, a w planach miałem przynajmniej jedno intro 4k i być może demo.

Nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć, kiedy znów zorganizowanie party będzie możliwe, więc grupa DTA postanowiła nie czekać i wypuściła swoje prace poza party. Oto one:
https://www.pouet.net/prod.php?which=87169 - demo
https://www.pouet.net/prod.php?which=87168 - intro 4k

Zastanawiałem się, co zrobić ze swoimi, ale chyba jeszcze poczekają na lepsze czasy.

KWF:
Demko graficznie niczego sobie, ale elekty dźwiękowe, na mój gust, jakby troche na siłę.

Intro - to pre-cal czy liczone na bieżąco?

A najważniejsze, dzięki, że pokazałeś te prace i trzymam kciuki za następne.

Tygrys:
Wielkie dzięki dla Anthona który skończył swoje produkcje przeznaczone na, niestety odwołane, speccy party w tym roku.

tooloud:
2460 bajtów kodu i wymóg rozszerzenia 1MB RAM czy źle przeczytałem?

@Klaud, pierwsza klatka Mandelbrota jest na precalcu, reszta chyba realtime wg opisu autora.

Sir David:
Nie analizowałem jeszcze jak i do czego to intro wykorzystuje dodatkową pamięć, ale wymóg dodatkowego megabajta wcale nie oznacza, że aż tyle potrzebuje. Jedno z moich niepublikowanych jeszcze intr o długości 256 bajtów też będzie wymagało zewnętrznego rozszerzenia pamięci o 1 MB, choć wykorzysta z niej maksymalnie ok. 40 kilobajtów. Co więcej, moje intro w całości działa na zewnętrznej pamięci i wcale nie korzysta z wewnętrznej (a dokładniej ładowane jest do wewnętrznej, bo inaczej się nie da, ale od razu w całości kopiowane do zewnętrznej i potem działa tylko tam). Dlaczego tak? Pamięć zewnętrzna w SAMie działa dokładnie tak, jak fast RAM w Amidzie, czyli jest sporo szybsza. Trudno powiedzieć o ile dokładnie, ale pewnie ze 20-30%. Użycie pamięci zewnętrznej daje większe możliwości, czytaj lepsze efekty. W moim przypadku efektu nie dałoby się zrobić bez pamięci zewnętrznej, a już na pewno nie w 256 bajtach i wyglądającego tak samo. A dlaczego aż 1 MB? Mniejszych zewnętrznych rozszerzeń pamięci dla SAMa po prosu się nie robi :)

W przypadku intra grupy DTA nie widać, żeby mogło chodzić o szybkość. Działa i tak strasznie wolno. Może potrzebuje dużo pamięci dla obliczeń? Znaczenie może mieć też sposób przełączania banków pamięci, który jest inny niż dla wewnętrznej i akurat w tym przypadku może być korzystniejszy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej