Autor Wątek: Reanimacja starej podróbki płyty głównej  (Przeczytany 6209 razy)

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« dnia: 2021.05.28, 22:55:16 »
Witam wszystkich po przerwie.
Wszedłem ostatnio w posiadanie paru sprzętów. Jednym z nich jest płyta główna będąca najwyraźniej polską kopią, tak na oko, issue 3b (tak wynika z wizualnego porównania). W stanie "zastanym" wygląda to tak jak na załączonym obrazku. Pomyślałem, że jeśli ULA żyje, to podmienię ją w moim poprzednim nabytku, gdzie obecnie siedzi vLA82 (o ile pasuje). Natomiast tą płytę, jeśli da się ją ożywić, przerobię na uwspółcześnioną wersję z rzeczonym zastępnikiem ULA, porządnym zasilaniem (może zasilacz zewnętrzny i komplet napięć dostarczonych na płytę, może przeróbka pamięci, nowy ROM itp.). I tu pytania dwa. Czy warta skórka wyprawki i czy ktoś już spotkał się z tym cudem? Płyta wykonana solidnie, powiedziałbym profesjonalnie. Tym bardziej, że elementy na niej siedzące sugerują, że była składana najpóźniej na przełomie lat 80 i 90. A wtedy nie było tak łatwo o zamówienie prototypu. Płyta nie ma żadnych oznaczeń poza napisem STR1 na górnej oraz STR2 na dolnej powierzchni. Na dole jest jeszcze napis PCP.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i informacje.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.05.28, 23:37:55 »
Z kolekcjonerskiego punktu widzenia napiszę tak: tych płyt jest na pewno znacznie mniej niż issue 3b, więc może warto zachować w stanie niezmienionym, czyli nie przerabiać?

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.05.29, 10:01:35 »
Jest to jakiś argument. Zwłaszcza, jeśli, jak sądzę, ma ona ze 30 lat. Dlatego pytam, czy ktoś ma jakieś informacje na temat takich płyt z polski z przełomu lat 80/90. Z tym, że jak widać, ta jest niekompletna. Brak gniazd, głośnika, modulatora. Pajęczynka przy zasilaczu też nie wzbudza mojego zaufania. Na dodatek co prawda pasuje do obudowy (która była w komplecie), ale otwory montażowe są wielkości przelotki i nijak nie można jej zamontować bez ich rozwiercenia, lub przeróbki obudowy (czego wolałbym uniknąć). Ożywić bym ją chciał, bo uważam, że takie sprzęty zasługują na przywrócenie do stanu używalności. Pytanie o stopień interwencji. Plusem są solidne ścieżki. Minusem, brak opisu i pewne odchyłki od oryginału. Choćby złącze krawędziowe ze stykami o różnej długości. Może minimum interwencji w celu bezpiecznego ożywienia i obudowa z zewnętrzną klawiaturą? Na razie mam mało czasu wolnego, więc prowadzę tylko drobne prace wywiadowczo-konserwacyjne.
Zastanawiam się czy EPROM  bez zaślepki jeszcze ma coś w pamięci... Pewnie będę zmuszony ponownie go nagrać (czyli odkopać programator MOMIK-a sprzed 20 lat, o ile jeszcze uda mi się go uruchomić), albo od kogoś pozyskać. No i nadal wielką niewiadomą jest stan układu ULA. A to sprawdzę dopiero, gdy znajdę więcej czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.05.29, 10:40:11 »
Podejrzewam, ze ta płyta pochodzi z okresu kiedy Amstrad wyprzedawał magazyny z pozostałości po Sinclairze. Kupiła ja pewnie jakaś firma typu Apina lub Unipolbrit i składała z tego co miała lub mogą kupić w końcówce PRL, wczesnym kapitaliźmie po 89r. Zostawiłbym jako eksponat i ciekawostkę. Zinwentaryzował co w niej zmieniono w stosunku do oryginału i tyle. Kawałek historii.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.05.29, 10:47:58 »
Kryształy nie są przypadkiem z Omigu?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.05.29, 12:18:32 »
To nie wygląda na płytę firmową. W miejscu modulatora powinien być wytrawiony napis "SINCLAIR ZX Spectrum..." a tu wszystkie takie smaczki są pominięte. Soldermaskę i warstwę opisową można by zmyć (choć nie wiem po co), ale oznaczenia wytrawione powinny pozostać (lub być ślady ich usuwania). Dlatego stawiam na prywatną inicjatywę. Montaż też wygląda na prywatny.
Po opisie na obudowie wnioskuję, że kwarce faktycznie są z Omigu. Załączam powiększenie. Czy to może być jakąś wskazówką co do pochodzenia płytki?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.05.29, 13:46:42 »
A czy jakaś firma w Polsce nie składała ZX Spectrumów? Chyba była jakaś partia, którą portugalski oddział Timexa robił dla Sinclaira/Amstrada i one były składane w demoludach, na rynki RWPG. Co prawda napisy SRT1 i STR2 możnaby tłumaczyć jako strona 1 i strona 2 na kliszy. Klisze i maski Sinclaira mają oznaczenie "SCR numer".

Montaż wygląda na standard typowy PRL lub Unipolbrit, oni smarkali, a nie lutowali płyty.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.29, 14:28:38 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.05.29, 14:17:06 »
Pamiętam ogłoszenia (chyba w Radioelektroniku) jakiejś firmy, oferującej puste PCB do Spectrum. Chyba z 3city, ale pewności nie mam.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.05.29, 14:47:35 »
To jest pcb wykonane za czasów PRL-u.
Mam sztukę takiej płyty i to naprawdę jest sztuka :) dosłownie i w przenośni.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.05.29, 14:49:07 »
W RE ogłaszali się nawet z zestawami do montażu - chyba się to "Skaut" nazywało...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.06.01, 14:18:28 »
Posiada ciekawy kubek/rdzeń przetwornicy prod. Siemens & Halske :D

Kondensatory elektrolityczne polskiej produkcji pewnie już dawno wyschły - warto je sprawdzić przed podłączeniem do prądu i by nie zamordować niesprawną przetwornicą dolnego RAM'u wpierw odpalić i zmierzyć jej napięcia bez wsadzonych pamięci 4116.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.06.01, 17:56:49 »
Dziękuję wszystkim za uwagi i spostrzeżenia. Na razie nie mam czasu, żeby przysiąść nad sprzętem i nie wiem jeszcze w jakiej formie go odtworzę. Na ten moment wyczyściłem obudowę. Jest w świetnym stanie. Kilka drobnych rysek na blaszce i z tyłu na plastiku, guma klawiatury w świetnym stanie. Myślę, że płyta do niej nie wróci. Nie chcę piłować ani obudowy, ani płyty. Pomyślę, nad zrobieniem osobnej obudowy. Może z mechaniczną klawiaturą na kabelku? Sprawa do przemyślenia.
Co uda mi się zrobić to się okaże po pełnym sprawdzeniu płyty i podzespołów. Kluczowa jest ULA i ona będzie testowana w pierwszej kolejności. Pewnie usiądę nad nią przez długi weekend. Potem pamięci (w razie czego mam zapasowe), EPROM, Z80. Tak przy okazji. Czy są jakieś przeciwwskazania do użycia Z80C? Bo taki mam w zapasach magazynowych (w razie problemów z oryginałem).
Zastanawiam się nad wykonaniem zasilacza zewnętrznego z kompletem napięć. Odłączyłbym cały blok zasilania płyty i doprowadził do odpowiednich punktów napięcia z zewnątrz. Nie wpłynie to na płytę, a zwiększy bezpieczeństwo i pewność jej używania. A w razie czego łatwo przywrócić ją do stanu pierwotnego.
Kondensatory elektrolityczne wymienię "z urzędu". Jakoś mam do nich małe zaufanie. Tak z ciekawości. czy jest jakiś układ pozwalający wyprowadzić sygnał RGB, lub VGA? Przydałoby mi się do celów prezentacyjnych.
I jeszcze ciekawostka. W zestawie pozyskałem cztery interfejsy. Niestety w różnym stanie.
Najciekawiej wygląda "SPECIAL RAMPACK by audio computers". Wygląda na rozszerzenie 16kB do ZX81. Ale podczas gdy zewnętrze znalazłem w internecie, to wnętrze jest inne niż na zdjęciach. Na płytce jest nadruk "SOLIDISK ltd" oraz "(c)1983[TL]". Ciekawe, czy to inna wersja, czy podmieniona obudowa (choć płytka i obudowa pasują jak ulał).
Drugi to polski interfejs joysticka "ZETDEZET" najwyraźniej robiony przez jakiś ZDZ :).
Trzeci to "Joystick Sound Unit" na dwa joysticki i z wbudowanym wzmacniaczem i głośnikiem. Wygląda na dość popularny. Niestety lekko zmasakrowany. Gdzie należy podłączyć kabelek? Do wyjścia "MIC"?
Ostatni to samoróbka z AY-grekiem. Będę miał z tym wszystkim trochę zabawy. Na razie, po pobieżnym przeglądzie wylądowały w pudełku i poczekają na swoją kolej.
pozdrawiam wszystkich i chętnie przeczytam kolejne uwagi i rady.

EDIT
Jeszcze pytanie. Jako TR3 siedzi 2N2369. Jak sądzę, trzeba go wymienić? Czy próbować odpalić bez zmian?

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.06.01, 21:03:49 »
W Re 05/86 po Skaut istotnie wyszukało coś ciekawego. To OCR z archive.org stąd błędy.

HOBBY - MIKROKOMPUTER POLECA: Mikro-
komputer do samodzielnego montaiu „Skaut"
(ok. 35 tys. zt) - kompatybilny programowo do
„Spectrum" oraz urzqdzenia dodatkowe do ml-
krokomputerdw ZX81, Spectrum, Commodore
(powiqkszanle pamiqcl, karty EPROM'6w, inter-
fejsy, przetworniki i inne). Informacje uzyskasz
po wystaniu koperty zwrotnej + 2 znaczki po 10
zt pod odresom: Zaktad Eloktronlczny, skr. 55,
80-305 Gdarisk 5.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.06.02, 06:53:44 »
Czy są jakieś przeciwwskazania do użycia Z80C?

Nie, nie ma, jeśli pytasz o Z80 w technologi CMOS. Byleby był na 4 MHz lub więcej.

Zastanawiam się nad wykonaniem zasilacza zewnętrznego z kompletem napięć. Odłączyłbym cały blok zasilania płyty i doprowadził do odpowiednich punktów napięcia z zewnątrz. Nie wpłynie to na płytę, a zwiększy bezpieczeństwo i pewność jej używania. A w razie czego łatwo przywrócić ją do stanu pierwotnego.

Albo stan pierwotny z jednym zasilaniem, albo rzeźbienie z 3 napięciami z zasilacza i nowe gniazdo zasilania. Lepiej pozbyć się układów 4116 z dolnego RAM, a odpadnie generowanie -5 V. Napięcie +12 V i tak jest potrzebne do układu generacji obrazu.

Tak z ciekawości. czy jest jakiś układ pozwalający wyprowadzić sygnał RGB, lub VGA? Przydałoby mi się do celów prezentacyjnych.

Bez problemów możesz wyprowadzić kompozyt i potrzebujesz do tego tylko kondensator 100uF albo tranzystor NPN. Trochę bardziej pracochłonne jest wyprowadzenie s-video (dwa tranzystory i kilka elementów biernych, albo rozwiązanie ze wzmacniaczami wideo). Oczywiście jest możliwość zrobienia RGB lub nawet HDMI, ale to już inna para kalosza i są takie rozwiązania, ale dość kosztowne.

Jako TR3 siedzi 2N2369. Jak sądzę, trzeba go wymienić?

Dlaczego chcesz go wymieniać? Jest uszkodzony?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Reanimacja starej podróbki płyty głównej
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.06.02, 08:33:13 »
Czy są jakieś przeciwwskazania do użycia Z80C?

W zasadzie z procesorem w wersji CMOS mogą być problemy z różnymi interfacami np DivMMC bywa kapryśne.
Dla porównania moje DivIDE akurat działa bez problemu z takim procesorem ale już DivMMC bardzo niestabilnie.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.