Autor Wątek: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania  (Przeczytany 4837 razy)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Cześć,
stałem się szczęśliwym posiadaczem divMMC AY (czarny).
Najpierw podłączyłem go do plus'a z procesorem NEC D780C-1
Zadziałało bez problemu - przeglądanie i ładowanie plików, kempston, i AY :D

Następnie podłączyłem go do ZX Harlequin Rev G. z Zilogiem Z8400APS
Ekran bootowania się pojawił jednak brak rekacji na reset i NMI >:(
Po przejrzeniu wątków podejrzany stał się Zilog (błąd M1)
Zmiana Ziloga na Z84C0010PEG (nie powinno być błędu M1) spowodowało pewne zmiany, ale z divMMC nadal brak komunikacji.
Zmiany to, reakcja po wciskaniu  NMI i reset, pojawiły się albo kwadraciki na ekranie, albo dźwięk i paski ładowania programu :o
Szukałem więc dalej i znalazłem - w Harlequinie miałem EPROM na kości 27C256 w wersji 1990 Sinclair, obok programu diagnostycznego.
Zmieniłem na posiadany EPROM 27128 z wersją 1982 Sinclair.
To rozwiązało problem - działa jak na plusie zarówno z Z84C0010PEG jak i Z8400APS (nie ma więc błędu M1).
Nie wiem jednak czy problemem jest ROM 1990 Sinclair, kość 27C256, czy też to, że ROM jest w drugim banku?

Tyle spostrzeżeń, teraz pytania ;-)

1) divMMC przy starcie szuka i nie znajduje pliku RTC.SYS - wydaje się być niepotrzebny - do czego służy ten plik?
   Pewnie i tak go dorzucę, aby nie wyrzucał błędu przy starcie.
2) divMMC AY ma trzy przełączniki, dwa z tyłu (z tego co znalazłem to 1 on/off, 2 128/48),
   natomiast z boku obok gniazda znajduje się jeszcze jeden przełącznik (widać na zdj.).
   Do czego on służy (czy dodatkowo dla konfiguracji pod +3 i 2ab)?
3) Czy w przypadku podłączenia do 128 (+2) działają jednocześnie oba AY'ki (wewn. ze 128 i ten w divMMC) - czy któryś się wyłączy? 
4) Czy ta wersja ma jeszcze jakieś dodatkowe funkcje, których nie widać a warto o nich wiedzieć?  :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.06.17, 20:28:58 »
Jako że to moje ... to sie wypowiem:

Dipswitch z tyłu, niebieski

1. włącza i wyłącza MMC . Kempston i AY działają nadal
2. Wybór modelu ZX... wyłączony to ZX 48 , właczony to +2 szary, z innymi modelami, nie pamiętam, trzeba sobie sprawdzić.

Przełącznik z boku to odwracanie zegara, dodałem specjalnie dla poprawienia zgodności np z Timexem 2048  , Toastrackiem  i klonami. Jak nie wykrywa karty SD to go trzeba przełączyć w drugą stronę. Jak na klonie nie wykrywa dalej to trudno. Trzeba klona poprawić żeby wyjście zegarowe miał jak w ZX Spectrum a nie tak jak autor klona sobie zrobił.

Bo to jest interfejs do ZX Spectrum. Z klonami może działać ale nie musi.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.06.17, 21:20:06 »
Dziękuję za info, tajemnica przełącznika rozwiązana  8)
A możesz się jeszcze odnieć do pytań 1, 3 i 4?  ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.06.17, 21:29:39 »
1. pytanie najbardziej upierdliwe jakie może byc dla każdego użytkownika ESX DOS.  Miguel , autor systemu tak to sobie wymyślił że RTC.SYS ma być łądowany. I tak to zostało. Nie wiem dlaczego i po co .   Praktycznie nikt nie robi MMC z RTC.  No ale jakieś powody miał żeby to zachować. Pewnie żeby ESX do klonów bez problemu zasadzić. Przecież to w niczym nie przeszkadza.

3. Działają oba.

4. Ma , została trochę okrojona bo był płacz że DROGO... No to wyszła tania wersja.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Jacques

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.02.14, 17:43:29 »
Jest wznowienie na Allegro, ale z informacją, że nie działa z, Timexem???

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.02.14, 17:46:58 »
Bo to wersja allegrowa. Więc oficjalnie nie działa z Timexem.  A ja mam spokój. Nieoficjalnie działa.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Jacques

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.02.14, 17:47:52 »
 :D

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.07.31, 20:09:33 »
Usiłuję wystartować divMMC AY ZAXON na Timex 2048, boczny switch do przodu, ale
zgłasza problem z RTC.SYS jak na ekranie załączonym, pliku brak na załączonej karcie SD.

Co robić? :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.07.31, 20:23:23 »
Przecież pisałem o tym pare postów wcześniej. TAK MA BYĆ !!!!!!!! Nic nie robić. Używać.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.07.31, 20:38:00 »
Ok, już sobie poradziłem, lewy button niebieskich switchach odpala nawigację po plikach karty SD.
Jednak na moim Timex 2028 nie działa port Kempston, ani w Timex, ani w divMMC AY

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.07.31, 20:48:18 »
Bo nie będzie działał. Kilkukrotnie przecież  to też tłumaczyłem. I tutaj i wiadomościach przez Allegro. To urządzenie jest przeznaczone do ZX Spectrum a nie do Timexa. Naprawdę już nie wiem jak to wyraźniej napisać ? W opisie towaru na Allegro też jest zaznaczone że nie działa z Timexem.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.07.31, 22:20:02 »
Rozwiązanie błędu ładowania RTC.sys podawałem już tu:

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4716.msg104751#msg104751

choć jest to rozwiązanie głównie dla estetyki, gdyż tak jak pisał Zaxon moduł ten i tak nie jest tu wykorzystywany i nic nie wnosi do pracy divMMC, czy JustNano.

Natomiast sprawdziłem zarówno divMMC jak i JustNano SD z dwoma egzemplarzami Timex 2048, uruchamiając grę z obsługą joysticka w trybie kempston.
We wszystkich czterech kombinacjach zachowanie jest takie samo i zgodne z oczekiwanym:
nie działa port joysticka na divMMC i JustNano, natomiast działa port joysticka Timex'a 2048.

michalh: sprawdź czy w ogóle działa Ci port joysticka w Timex'ie bez divMMC, lub czy masz sprawny joystick.

 

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: divMMC AY z Harlequin'em Rev G - spostrzeżenia i pytania
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.07.31, 22:26:28 »
Tomi, kupujacy właśnie mi  zgłosił zwrot towaru, powód, zakup przez pomyłkę....

Chyba zrezygnuje ze sprzedawania na Allegro bo to nie ma sensu. W opisie jest jak byk że nie działa z Timexem, pomimo to klient kupuje , podłacza i co dziwne, nie działa z Timexem...

Niepotrzebnie traciłem czas na montowanie, ekspresową wysyłkę, teraz stracę czas na odkręcanie w papierach. Robota głupiego....
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993