Autor Wątek: SID na Spectrum  (Przeczytany 36567 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SID na Spectrum
« Odpowiedź #30 dnia: 2017.03.07, 13:24:28 »
Chodzi mi o SID effects, ktore byly robione na szybkich timerach, w celu generacji PWM w kanalach AY:

SID-Voice is a great sound trick on the ATARI, because of low CPU consuming and great sound effects. It sounds a bit like C64 so that's why musicians call it "SID-Voice". On a real ATARI, SID-Voice uses a CPU interrupts to produce a square tone, which is mixed to the original YM2149 tone.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: SID na Spectrum
« Odpowiedź #31 dnia: 2017.03.07, 22:14:02 »
Dzięki za pliki SID. Uruchomiłem sid_dump -> tworzy plik około 300kB. Później sid_conv tworzy plik około 12kB. Nie jest to plik ani TAP, ani TZX, brak intuicyjnego nagłówka. Nie wiem co dalej. Być może to wcale nie jest konwerter z sid -> spectrumowe tap :)

SID Dump ani SID Conv nie ruszy, jeśli nie ma zainstalowanego na dysku C:
C:\mingw32\bin\g++.exe
Nie mam pojęcia co to za soft i dlaczego musi być na C:

Myślałem o zrobieniu pliku .ay z dowolnym utworem, ale nic z tego. Po dekompresji zajęty jest cały RAM 128k, wszystkie banki i nawet część ekranu nad grafiką.
Po załadowaniu pliku najpierw jest on dekompresowany, program kręci się tam kilkanaście sekund między adresami 47616 do około 49000, skacze do kalkulatora CALL 1378, wykonuje mnóstwo LDIR i w końcu skacze około 32768 i gra muzykę. Sam player prawdopodobnie zbliżony jest do wielokanałowych playerów sampli na AY czy beeper, pewnie wielkiej magii tam nie ma.
Jakość muzyki bierze się z tego, że dane sampli zajmują aż tyle.
To tak pobieżnie. Dokładnie w to się nie wgłębiałem, wiedząc że i tak .ay z tego nie będzie właśnie z powodu użycia 128k RAM.

DigiSID czy SID-Voice to efekt modulacji fali AY, który momentami może przypominać SID, ale tak samo może przypominać POKEY, chip z NES czy jakikolwiek inny.

Pierwszy znany mi player SID powstał w 2004 na 8-bitowe Atari.

https://www.youtube.com/watch?v=-hUPZAtkyEA
W załączniku .zip z tym dyskiem dla Atari i instrukcją.

AY Music, ULA plus.