Autor Wątek: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)  (Przeczytany 32402 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.05.07, 09:38:46 »
Troche dziwny ten tryb VGA w Evo. Ale jeszcze bardziej dziwi mnie brak wyjscia zwyklego PAL-przeciez to najlepsza opcja, a TV niech sie martwi jak to najlepiej wyswietlic.



Jest sygnał dla monitorów RGB, przełąza się chyba CapsLockiem, czy czymś w tej okolicy.
Problem taki, że nowe płyty mają bezsensownie tylko jedno wyjście, a nie dwa osobne na RGB i VGA. Głupota.

Co do VGA, to nigdy nie miałem żadnych problemów odpaliło od razu, z pierwszym podłaczonym monitorem. Jakkolwiek monitorem LCD.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.05.07, 21:26:00 »
Dell potrafi robic rozne wersje tego samego modelu. Ja mam teraz 2007fp czy cos takiego, bo na u2410 nie bylem w stanie uzyskac tak samo dobrego obrazu, zaden jednak nie lapal Amigi. Jak bede mial okazje to sprawdze na innym egzemplarzu. Na szczescie mam TV CRT, a na tym wszystko chodzi.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.05.08, 08:08:35 »
Gryzor, swietnie, ja mam 2007FP rev A04 ktorego kupilem specjalnie do starego sprzetu bo ma Composite i S-Video. Atari 130XE NTSC na tym chodzi i w zasadzie to wszystko, Timex 2048 PAL nie chodzi ani ZX Evo. Amigi jeszcze nie probowalem ale sie boje ;-(
Czyli ten sam Dell z USA nie radzi sobie.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.05.09, 22:05:43 »
Posiadam tez ustrojstwo scart2hdmi, jak podlacze do np. dvd to piekny obraz, jak do +2 to "ciemnosc widze". I wcale mnie to nie dziwi, bo ten sam +2 zawiesza mi tani LCD TV sygnalem RF.
A na CRT wszystko jak nalezy. Jak mi kiedys padnie to ja razem z nim  :-[

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.05.10, 09:13:20 »
Technomancer:

sprawdziłeś już ten klawisz do przełączania RGB/VGA? Może tu był problem.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.05.10, 10:19:55 »
VGA/RGB przelacza sie scroll-lockiem. Zeby bylo VGA scroll-lock musi sie swiecic. Probowalem, jak scroll-lock wylaczony to w ogole nic nie chodzi ;-)
Dzisiaj w pracy przetestowalem w perflabie kilka wiecej monitorow. Okazuje sie ze ZX Evo calkiem dobrze chodzi z 30 calowymi Dellami ;-) Chlopaki z perflaba nie byli za bardzo pomocni bo prawie wszystkie monitory maja 30 calowe zeby testowac wysokie rozdzielczosci. Pochodze jeszcze po kubikach znajomych i zobacze co maja. Na razie przetesowalem 13 roznych monitorow i z tego 5 chodzi.
Wydaje mi sie ze chyba kupie Della 2001fp ktore na eBayu kosztuja kolo $100 i zastapie mojego Della 2007fp ktory i tak ma porysowane LCD wiec mnie wkurza jak na niego patrze bo mi przypomina o mojej glupocie (polozylem go na plasko i zahaczylem ekranem o ostry kant obudowy PC).
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.05.14, 15:26:46 »
VGA/RGB przelacza sie scroll-lockiem.

Tylko żebyś sobie beepera nie odłączył :) bo gdzieś obok jest klawisz do przełączania tego nieszczęsnego bitu. :) I nie zorientujesz sie, dopóki nie zapadnie głucha cisza. :)

Btw, tu jest forum użytkowników, prowadzone przez autorów:
http://forum.nedopc.com/viewforum.php?f=30

Chociaż nie wiem, czy Ci się to do czegoś przyda.



PS: Jakbyś chciał zawartośc mojej karty SD, to moge Ci wystawić na sendspace.com
Zawsze to prościej, niż od zera zbierac soft. A u mnie zbiór nawet niezły, dostosowany do Evy.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.05.15, 07:44:23 »
Dzieki, wysle ci PMa jak dorobie sie monitora do ZX Evo w domu. Gdzies po przyszlym tygodniu bo teraz nic nie moge kupic bo nie bede w domu jak paczka przyjdzie bo jade na dlugi weekend do Las Vegas.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Przygód ciąg dalszy
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.05.31, 07:21:31 »
W końcu przyszedl kupiony na eBayu Dell 2001fp. Szczęśliwie dołączane od spodu głośniki które mialem w 2007fp pasują do niego. Wiec mój retro-kącik jest już kompletny.
Atari 130XE podłączone jest do S-Video, Timex 2048 do Composite i ZX Evolution do VGA.
Na razie wygląda na to, że System Service w Evo może czytac pliki w następujacych formatach.
TAP - używane do symulacji taśmy.
SCL i TRD - dyski w formacie TR-DOS, można je skopiowac do RAMdysku I uruchomic z RAMdysku programy albo wystartowac TR-DOS który będzie widział RAMdysk jako dysk A.

Pliki można wrzucic albo na kartę SD albo na dysk twardy (w moim przypadku 2GB Compact Flash w przejsciówce CF-IDE).
Niestety wygląda na to że firmware nie za bardzo radzi sobie z ładowaniem plików z IDE. Pokazuje mi listę plików a jak wybiorę żeby jeden z nich kopiowal do RAMdysku to wisi. Z SD chodzi wszystko jak należy.

Dobrym źródlem gier i użytkow w formacie SCL/TRD jest website http://vtrdos.ru/. Dużo programów jest niestety po rosyjsku, i czytanie cyrylicy w małym foncie na ekranie 256x192 jest raczej nieprzyjemne.
Na razie próbowałem kilkanaście róznych klonow "Commanderów". niektóre wygladaja calkiem jak Norton Commander. TR-DOS Navigator i Honey Commander wydają sie najbardziej ludzkie.
Próbuje tez znalezc jakieś programy czy OS który używalby dysku twardego, ale na razie bez skutku.
Jeżeli ktos ma linka do jakiejś instrukcji TR-DOSa to byłbym wdzieczny.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.05.31, 08:00:37 »
To jest rosyjska konstrukcja - obawiam się, że nie znajdziesz nic co potrafiłoby wprost obsługiwać IDE. U nich o ile wiem standardem w wypadku dysków twardych jest podpinanie wirtualnych obrazów dyskietek dla TR-DOSa z dysku i czytanie ich jak normalne dyskietki z poziomu klona.

A manual do TR-DOSa masz na przykład tutaj: ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/hardware-info/Beta128DiskInterface_Manual.txt

Datowany jest co prawda na 1986, ale w samym systemie od tego czasu nie było jakichś wielkich zmian.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.05.31, 08:03:00 »
Witaj,
Jaka jest jakość obrazu z TC2048 po composite na tym monitorze?
Chodzi mi o obiektywną ocenę. Taki monitor mogę tutaj kupić za około 150zł, a z tego co widzę to całkiem niezła maszynka...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.05.31, 09:27:39 »
ikci,
lekko krawędzie miedzy ostrymi przejściami kolorów drża. ogolnie dużo lepiej niż z tego chinskiego konwertera Composite/S-Video do VGA.
Myślę ze to drżenie związane jest z lekka niestabilnoscia timingów + monitor próbujacy robić deinterlace.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Przygód ciąg dalszy
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.05.31, 10:02:03 »
Na razie próbowałem kilkanaście róznych klonow "Commanderów". niektóre wygladaja calkiem jak Norton Commander. TR-DOS Navigator i Honey Commander wydają sie najbardziej ludzkie.

Ja od wieeeeeeeelu lat używam tylko i wyłącznie RealCommandera. Jakkolwiek jest po rosyjsku.
Wrzucam go zawsze jako boot.b na każdą dyskietkę (i image), która nie jest zapisana 'sektorowo', tylko... 'plikowo'. ;)

Jeśli przestawisz w Resecie, będzie Ci wczytywał ze stacji, zamiast z image'ów.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.05.31, 10:08:21 »
Yerz, a można zamontować kilka obrazów dyskow na raz pod różne napędy? Czy jest tylko jeden RAMdysk i tylko tam można skopiowac jeden obraz i tyle?
Montowanie obrazów z karty CF na IDE jakoś nie bardzo chodzi, pokazuje się lista plikow i jak wybiore jakiś to zwis.
Bo normalnej stacji dyskietek to w ogole nie posiadam ;-(. Oprocz 1050 z Happy Warpem do Atari.
Używasz jakiegos ICQ czy inszego IM?
I jest jakis sensowny manager SCL i TRD? Pluginy do Total Commandera albo cos co by pod Linuxem chodzilo? Bo moj główny desktop to Linux.
« Ostatnia zmiana: 2012.05.31, 10:14:47 wysłana przez Technomancer »
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: ZX Evolution czyli PentEvo (moje przygody)
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.05.31, 10:31:36 »
Technomancer:

> Yerz, a można zamontować kilka obrazów dyskow na raz pod różne napędy? Czy jest tylko jeden RAMdysk i tylko tam można skopiowac jeden obraz i tyle?
----------------
Niestety tę sprawę poważnie spaprali. Zgłaszaliśmy im, żeby dorobili wiele wirtualnych stacji, ale na razie olewają to. Idiotyzm.


> Montowanie obrazów z karty CF na IDE jakoś nie bardzo chodzi, pokazuje się lista plikow i jak wybiore jakiś to zwis.
----------------
Hmm. Z IDE nigdy nie próbowałem, tylko z Z-Controlerem (to SD na płycie).
Ten komputer, w przeciwieństwie do Sprintera, nie pokazuje progresu montowania, więc czasami trzeba nieco poczekać.
Chyba musiałbyś się zarejestrować na forum użytkowników i zgłaszać takie rzeczy, pytając o poradę. Piszą też w angielskim.
Ładujesz tak, jak tutaj? http://www.youtube.com/watch?v=a0ers4YOs0c&feature=relmfu

> Używasz jakiegos ICQ czy inszego IM?
-----------
GG jak coś. Może być?


> I jest jakis sensowny manager SCL i TRD? Pluginy do Total Commandera albo cos co by pod Linuxem chodzilo? Bo moj główny desktop to Linux.
----------------
Przykro mi, ale zupełnie nie znam się na Linuxie. :( :(