Autor Wątek: Z beepera na AY  (Przeczytany 8236 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Z beepera na AY
« dnia: 2011.11.13, 17:56:55 »
Na pewno spotkaliście się w demach (zwykle przy muzyce digi) z opcją przełączania, czy dźwięk ma być podawany na beeper czy na AY i na pewno zauważyliście, że grany przez AY brzmi znacznie lepiej.
Ja chciałbym spróbować przerobić jakiś 3 kanałowy kawałek z Orfeus lub podobnego trackera, być może byłoby to proste - odnaleźć instrukcję OUT, która podaje impuls na beeper, w to miejsce wstawić OUT na ustawiony wcześniej AY. Może udałoby się rozdzielić kanały, tak że środkowy grałby perkusję, a boczne dźwięki.
Potrzebowałbym do tego utwór w czystym machine code (nie w .ay, .vtx czy innym dla playerów) jako plik na emulator np. zrzut pamięci, adres od którego utwór startuje i dobry w obsłudze assembler/monitor dla Windows (bo w spectrumowych User Interface nie chciałoby mi się męczyć). Monitory/debuggery są w emulatorach, jednak nie testowałem, który oferuje najlepsze warunki pracy.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.13, 17:59:42 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Z beepera na AY
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.13, 20:19:42 »
Yyyy, więc tak.
Jeździć Mercedesem tak jak Trabantem można. Jeździć Trabantem tak jak Mercedesem to już niekoniecznie :p

To że lepiej brzmiało na AY to jasna sprawa, bo sample były co najmniej 4-bitowe (choć "ośmio" nic by nie zmieniły), a w przypadku grania na beeper po prostu uśredniał sampla na "1" lub "0" - stąd gorsza jakość. W przypadku sampla 1-bitowego choćbyś rozbił na kanały, to jednak ciągle będzie on odgrywany jako 1-bitowy. Ergo - nic się nie zmieni (albo bardzo niewiele).
Jedyny sposób to przepisanie kawałka na nowe sample.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Z beepera na AY
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.14, 22:42:24 »
Pyza:

> Yyyy, więc tak.
Jeździć Mercedesem tak jak Trabantem można. Jeździć Trabantem tak jak Mercedesem to już niekoniecznie :p
--------------
Uważaj, bo Mister Beep czyta.  8)




Abrimaal:
> Na pewno spotkaliście się w demach (zwykle przy muzyce digi) z opcją przełączania, czy dźwięk ma być podawany na beeper czy na AY i na pewno zauważyliście, że grany przez AY brzmi znacznie lepiej.
Ja chciałbym spróbować przerobić jakiś 3 kanałowy kawałek z Orfeus lub podobnego trackera
-----------------
Robimy te experymenty - a właściwie robi je Pan Szuwarek - i na pewnym innym 4-bitowym układzie dźwiękowym to działa. Nigdy chyba nie zamęczałem go odtwarzaniem muzyki beeperowej na AY jako takim, może by mu się chciało w wolnej chwili, ale nie chcę się wypowiadać za niego. :)
I tak zawsze pomaga mi ponad miarę. :)

Szuwarek

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rabka-Zdrój
    • http://xxl.atari.pl/
Odp: Z beepera na AY
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.16, 10:03:10 »
> Na pewno spotkaliście się w demach (zwykle przy muzyce digi) z opcją przełączania, czy dźwięk ma być podawany na beeper czy na AY i na pewno zauważyliście, że grany przez AY brzmi znacznie lepiej.

podaj przyklad, lepiej sie mysli sluchajac.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Z beepera na AY
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.20, 22:00:30 »
Mała informacja od project.GAMA - więcej kawałków ZX Spectrum 48K (rave) -
http://granat.co/music/project-gama/
Pozdrrrrrr.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Z beepera na AY
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.21, 02:36:19 »
> Na pewno spotkaliście się w demach (zwykle przy muzyce digi) z opcją przełączania, czy dźwięk ma być podawany na beeper czy na AY i na pewno zauważyliście, że grany przez AY brzmi znacznie lepiej.
podaj przyklad, lepiej sie mysli sluchajac.
Jeśli znajdę to demo, podrzucę.

Mała informacja od project.GAMA - więcej kawałków ZX Spectrum 48K (rave) -
http://granat.co/music/project-gama/
Pozdrrrrrr.
Tyle, że to gra AY, a mi chodzi o beeper.

Wydaje mi się (jeśli jestem w błędzie, wyprowadźcie mnie), że te same 1-bitowe sample grane przez AY
nie mają tyle "pisków" (niepożądanych dźwięków w okolicach 8kHz i wyżej).
Przykładem jest synteza mowy, która jest z pewnością 1-bitowa,  głos jest znacznie czyściejszy gdy odtwarza to AY.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.21, 02:41:51 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Z beepera na AY
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.21, 03:22:28 »
Jedno takie demo znalazłem, klawiszami 1-2 przełącza się wyjście dźwięku.
Plik w załączniku
« Ostatnia zmiana: 2011.11.21, 17:37:08 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.