Autor Wątek: Sprinter 2016  (Przeczytany 8884 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #30 dnia: 2022.12.02, 12:38:54 »
Nie był on może tak powszechny bo powstał już u schyłku popularności Speccy na wschodzie kiedy większość przesiadała się na blaszaki PC oraz cenowo też nie był specjalnie atrakcyjny bo bazował na dość kosztownych elementach jak na tamte czasy.
Potem projekt został trochę zapomniany i zaniedbany a dopiero od jakiegoś czasu jest ponownie rozwijany gdzie dostępność elementów jest już niestety problematyczna.

Na rosyjskich forach raportowali o problemach w dobraniu odpowiednich pamięci VRAM by się obraz nie kaszanił.
Niektóre układy TTL też musieli czasem selekcjonować.

CPU to koszt ponad 100PLN oraz problem ze zdobyciem FDC i generatora 42MHz o czym wspominał już Zaxon.
Reszta powinna być na Ali. ale tam to już loteria malowankowa wchodzi w grę ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.12.02, 13:03:46 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #31 dnia: 2022.12.04, 18:37:16 »
Trzeba nad tym posiedzieć, długo .... posiedzieć..... ale mój już mniej więcej działa  :D 
W chińskiej "loterii scalakowej"  trafiłem "tylko" jednego uwalonego DAC, 4 podrabiane SRAMy do video ramu  , Małą Alterę no i flasha 020 który jakoś nie miał chęci sie zaprogramować. Duża Altera na szczęście zaskoczyła i jest ok.

Nie każda karta CF niestety  zadziała jako twardy dysk. Na 6 róznych które sprawdzałem , poprawnie działa tylko jedna. Nie wszystkie układy można zastapić zachodnimi ALS. Ale to jeszcze będe testował. Teraz czekam na inne V-ramy bo te co mam niestety robią artefakty.
Ogólnie, ciekawa maszynka ale jak ktoś sie spodziewa że sobie zwyczajnie  kliknie i rach ciach gierki czy dema  z ZX-a odpali to będzie troche zawiedziony.

Tu jak to wczoraj u mnie wyglądało, systemik sie rozrasta ;)

https://www.youtube.com/watch?v=q_PAV9rBaek
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #32 dnia: 2022.12.04, 20:19:43 »
Nie każda karta CF niestety  zadziała jako twardy dysk. Na 6 róznych które sprawdzałem , poprawnie działa tylko jedna.

I to jest smutna prawda o tym, że przebiegi czasowe magistrali Z80 ni jak się mają do tego co wymaga standard CF. Będą działać tylko karty "industrial", a dokładnie dedykowane: np. routerów Cisco. Ostatnio przerabiałem ten temat z sukcesem by dopracować ten interface do RC2014 - ale skończyło się na 3 gotowych PCB + 6 testowych modeli (każda reprezentowała inną koncepcję rozwiązania tego problemu), więc lekko nie było. W RC2014 już jest moduł CF który współpracuje ze większością kart.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #33 dnia: 2022.12.04, 20:54:47 »
Hmm, tu to też może być problem że te moje CF to swoje już zrobiły w różnych sprzętach i pora im na emeryturę...

Anyway, tu krótka lista czego nie robić przy montażu Sprintera i od czego zacząć ;)

Gerbery wersji 2016 , wsad do małej Altery i do romu sa u niezawodnego Micka, http://micklab.ru/ZX%20Spectrum/Sprinter2000.htm

Przy czym sie można zakręcić i stracić trochę czasu ... (jakiś tydzień ;) )

-Dużej altery sie nie programuje, ona wsad dostaje z małej .
-Płyta nie uruchomi się jeśli nie ma wpiętego  ram SIMM . Testowałem kilka, od 4 do 16 mega. Sprinter tak czy inaczej widzi ją jako 4 mega. Gniazdo simm można kupić w Mouserze.
-Płyta ma detekcję zasilania , tu zmarnowałem całe popołudnie żeby w końcu odkryć że mała altera musi dostać sygnał Power Good z zasilacza ATX. Na usprawiedliwienie powiem że odpalałem ją podając tylko 5 volt z zasiaacza lab na złącze ATX. Można zrobic zworkę.
Płyta do audio potrzebuje też symetrycznego zasilania 12v na wzmacniacze audio po drodze z DAC.
Po odpaleniu płyty , obraz będzie przesunięty w dół i w prawo co jest wkurzające... No i  2 dni zajeło mi odkrycie że to wkurzające  przesunięcie obrazu, ustawia sie w biosie Sprintera ;)



Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #34 dnia: 2022.12.04, 23:21:56 »
Dzięki za sugestie w temacie uruchamiania, będzie to na pewno bardzo pomocne :)

Drobne sprostowanie, z mojej wiedzy wynika że duża Altera FPGA dostaje wsad z BIOS'a, ale możliwe że poprzez tę małą Altere przy udziale CPU.
Rosjanie raportowali na forum że nie wszystkie SIMM'y działały im poprawnie, też musieli je czasem dobierać pod  wzg. stabilności działania.
Doczytałem też że w niektórych miejscach zalecali TTL serii HC w innych swoje ruskie.
« Ostatnia zmiana: 2022.12.04, 23:36:59 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #35 dnia: 2022.12.06, 18:46:35 »
A możliwe, nie wnikałem za bardzo.
Z dzisiejszej walki. Zamówiłem pamięci ISSI IS62C1024AL-35QLI , w TME, dzisiaj przyszły, zasadziłem, w teori powinny pasować ??  Miało być lepiej, niestety , katastrofa... i kolejna stówka w plecy...

Upierdliwy sprzęt ;) Fajnie ;)

Przyszła też myszka RS232 kupiona na Allegro. Ludzie naprawdę wstydu nie mają, ponad 6 dych za myszkę plus wysyłka a przyszła wyłamaną blokadą kulki, przyklejoną taśmą klejącą....

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #36 dnia: 2022.12.06, 18:59:05 »
przyszła wyłamaną blokadą kulki, przyklejoną taśmą klejącą....

Reklamuj. Towar uszkodzony, niezgodny z opisem.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #37 dnia: 2022.12.06, 19:00:03 »
To dokładnie pasuje do mojej opinii o handlarzach 'retro'.
Bo przecież myszka z kulką to już 'retro' ;)

Edyta:
Pewnie napisał że on się na tym nie zna, kupujesz na wiosnę ryzyko, a on nie przyjmuje reklamacji  8)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #38 dnia: 2022.12.14, 19:32:34 »
Khym, też jestem handlarzem retro ;)  Z kupującymi retro też różnie bywa ,  niektórzy sie spodziewają że kupią 30-40 letni sprzęt w stanie sklepowym...  :D

Anyway, walki ze Sprinterem cd..

Ładowanie z TAPE/IN ogarnięte ;) Żeby ładowało trzeba .... TURBO wyłączyć  :D klawisz F12 . No ale tu też jeden wieczór podłączałem różne ładowarki audio i mruczałem pod nosem że jakoś nie idzie ..
Video RAM, w końcu,  piąty  zestaw SRAM 128x8  zadziałał , nie ma artefaktów ;) Tu Sprinter jest dosyć wybredny jednak.
Wyjście VGA, tylko monitory obsługujące 15 khz,

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #39 dnia: 2022.12.14, 19:51:14 »
Mam nadzieję, że rozumiesz. Mówiłem o zupełnie innej grupie :)
Dla nich to nie jest hobby ani sentyment, tylko $. Zatają każda informację, żeby tylko sprzedać. Napewno też na takich trafiłeś.
A co do kupujących, to wierzę. W końcu mieszkamy w pl ;)

A wracając do sedna, to gratuluję uruchomienia sprintera! :D
Jak wrażenia z samego użytkowania? Daje radość? :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #40 dnia: 2022.12.14, 20:06:11 »
Gratulować :)

Z drugiej strony to dobranie właściwych VRAM trochę pewnie kosztowało w tym ustrojstwie...
No i VGA 15 kHz to chyba nie dla każdego dobra wiadomość.

Zastanawiam się tylko co tam można ciekawego wstawić w te sloty by było obsługiwane poprawnie, bo podobno ISA tam siedzi ?
Ciekaw jestem jakie karty ISA mają tam już oprogramowane, słyszałem coś o jakiejś VGA i sieciowej chyba zgodnej NE2000 ale pewności nie mam czy to prawda.
 
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #41 dnia: 2022.12.14, 21:26:00 »
Złącze ISA w tym projekcie nie oznacza kompatybilności z kartami 8-bit z PC.
Przypuszczam, że tam jest standard złącza ZX Spectrum z jakimiś dodatkowymi sygnałami.

Ten projekt wymaga jeszcze dopracowania. Może kiedyś ...

Zaxon - widziałem ten film, jak wychodzisz z pracy :)
Nawet nie musisz się ubierać ciepło  :P
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #42 dnia: 2022.12.14, 22:00:28 »
Coś tam się jednak dzieje w temacie ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #43 dnia: 2022.12.14, 22:07:18 »
Złącze ISA w tym projekcie nie oznacza kompatybilności z kartami 8-bit z PC.
Przypuszczam, że tam jest standard złącza ZX Spectrum z jakimiś dodatkowymi sygnałami.

No właśnie to chyba jest ISA. Pinów jest 2x31, a na forum nedopc wspominają o 8-bitowej karcie sieciowej NE1000.
Podejrzewam, że właśnie 8-bitowe karty ISA mają szansę zadziałać - oczywiście jeśli napisze się dla nich odpowiedni soft.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sprinter 2016
« Odpowiedź #44 dnia: 2022.12.14, 22:07:25 »
Ja bym wolał, żeby się działo zwiększenie powtarzalności działania po złożeniu.
A tu na razie panie - gimnastyka wyczynowa.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma