Autor Wątek: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral  (Przeczytany 3821 razy)

Patrese

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« dnia: 2020.06.06, 13:54:02 »
Cześć,

Mam pytanie na temat wczytywania gier z kaset. Dokupiłem do mojego Just Speccy 128 magnetofon UNITRA Kapral, żeby poeksperymentować z wgrywaniem gier z kaset, których mam kilka w oryginale. Wybrałem akurat ten magnetofon, bo jak prześledziłem temat w sieci, ten model często przewijał się w typach preferowanych do ZX Spectrum.

Podłączyłem magnetofon przez wyjście słuchawkowe kablem jack 3.5 do wejścia EAR (wyjście MIC mam podłączone do wieży stereo), i... nie idzie. Pojawiają się kolorowe ramki, ale nie inicjuje programu, i co najważniejsze, nie słychać żadnych dźwięków wczytywania. Tak się dzieje z każdą kasetą - po LOAD"" i ENTER, wciskam PLAY i taśma idzie do końca, ale program się nie wczytuje. Magnetofon jest w 100% sprawny, normalnie odtwarza muzykę z kaset zarówno przez wbudowany głośnik, jak i słuchawki na wyjściu.

W innym wątku przeczytałem, że magnetofon powinien być podłączony z dwóch wyjść/wejść: słuchawek i gniazda do mikrofonu, i te dwa minijacki są podłączane do ZX. Jeśli tak, to jak ZX działa z Kapralem, który ma tylko wyjście słuchawkowe, ale nie ma wejścia na zewnętrzny mikrofon?

Prośba o pomoc, jak podłączyć Kaprala we właściwy sposób? Czy jest wymagany jakiś specjalny kabel jack dający tylko sygnał mono?

Z góry dzięki za porady! :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.06.06, 14:15:56 »
Skoro nie słychać, to pewnie trzeba zrobić głośniej.
Ja wczytuję z Kaprala z potencjometrem na 60-80% a barwa tonu na 90% w lewo (czyli stłumione wysokie tony).

Patrese

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.06.06, 14:18:24 »
Głośność mam prawie na full, próbowałem też różnych skal :/
A jak podłączasz? Tylko jednym kabelkiem?

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.06.06, 14:31:07 »
Nie pamiętam jak z JS128 ale w moim 128 ładuje tylko kabel z wtykiem jack mono. Gdy wpina się jacka stereo to jest jak piszesz, paseczki lecą a efektów brak.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.06.06, 14:47:51 »
Głośność mam prawie na full, próbowałem też różnych skal :/
A jak podłączasz? Tylko jednym kabelkiem?

Mam połączone jednym kabelkiem jack mono - jack mono.
Na full i nie słychać??  Musi być słychać bo inaczej się nie wczyta.
1: głowica brudna
2: skos źle ustawiony
3: gniazdo nie kontaktuje

Jak się odłączy kabelek to przez głośnik jak głośno słychać program z taśmy? Jest OK, czy nie można znieść tych pisków?

1: Czyszczenie głowicy - wata nasączona spirytusem, np. patyczek higieniczny.
2: Skos głowicy reguluje się cieniutkim śrubokrętem w otworze nad klawiszem "play".
3: Kapral, jak każda Unitra ma gniazdo mini-jack do unitrowskiej wtyczki - one są trochę grubsze, więc współczesna wtyczka może nie kontaktować. Można spróbować delikatnie poruszać na boki wtyczką, żeby oba styki złapały, lub użyć starej wtyczki ;)
Kiedyś zrobiłem sobie własny kabelek do ZXa z polskimi wtyczkami i teraz mam rozgięte styki w komputerze, tak że oryginalny kabelek nie łączy...

EDIT:
Ach! Doczytałem że to JS128 - to nie wiem czy ma być słychać i czy się da. Raz na speccy_party próbowałem - z marnym skutkiem, ale nie pamiętam już teraz dlaczego: czy kabelek nie kontaktował, czy co innego. Skończyło się tym, że wczytaliśmy na inny model.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.06, 15:27:08 wysłana przez Phonex »

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.06.06, 14:56:28 »
W sumie to można zrobić mały mod Kaprala i zmienić gniazdo na lepsze. Ostatecznie można skorzystać z gniazda głośnikowego. Choć dobrą wtyczkę też dziś ciężko kupić ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.06.06, 16:42:33 »
W JS-128 od strony kompa musi być jack stereo, jeśli będzie mono to nic sie nie wgra bo sygnał pojdzie do masy.(Mój mały błąd w projekcie).  Sygnał ma czubku jacka, masa na masie. środkowy wolny.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.06.06, 20:20:13 »
Ach! Doczytałem że to JS128 - to nie wiem czy ma być słychać i czy się da. Raz na speccy_party próbowałem - z marnym skutkiem, ale nie pamiętam już teraz dlaczego: czy kabelek nie kontaktował, czy co innego. Skończyło się tym, że wczytaliśmy na inny model.

No ba - na dwóch próbowaliśmy wtedy (moim i Tygrysa) to nie kabelek, JS128 tak ma - potrzbuje dużo wyższego poziomu sygnału. Wczytaliśmy na ZX OMNI. Tym samym kabelkiem.

dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.06.06, 20:29:10 »
Napisałem jaki ma być kabel. W końcu to moja konstrukcja to  chyba wiem ? Ale powtórze żeby dotarło i żeby nie robić teori i doktoratów :

jack stereo od strony JS128, podpięty górny pin i masa do masy. Srodkowy wolny. Z drugiej strony może być mono. Wtykając MONO do gniazdka stereo w JS 128 robi sie zwarcie i nie ma cudów żeby coś wgrać.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Patrese

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Just Speccy 128 + UNITRA Kapral
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.06.06, 20:33:06 »
Ok, dzięki - wypróbowałem na zwykłym ZX i wczytuje się normalnie. Na JS128 pozostanę przy SD, bez eksperymentów :)