Autor Wątek: Chrome - co o tym sądzicie?  (Przeczytany 175775 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #540 dnia: 2023.07.11, 22:53:29 »
Z moich testów z tym programatorem na LPT - działa tylko w XP, gdzie jest jeszcze w miarę "bezpośredni" dostęp do portu.
Nie działa za żadne skarby z Win7 i oczywiście w górę.
Co do Linuksów to się nie wypowiem.

Na maszynie wirtualnej z Windowsem XP mam identyczne objawy. :/

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #541 dnia: 2023.07.11, 23:47:17 »
Cable connection failed.
A jak uruchomisz IMPACT przez sudo?
Machines should work. People should think.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #542 dnia: 2023.07.12, 00:44:07 »
Cable connection failed.
A jak uruchomisz IMPACT przez sudo?

Przez sudo też próbowałem, ale wtedy zaczął się wykrzaczać.
Poza tym jak wspominałem - użytkownik został dodany do grupy lp.
No i na VM-kach z Windowsem też mam bardzo podobny problem.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #543 dnia: 2023.07.12, 20:21:58 »
Ok. Dzisiaj po pracy na szybko złożyłem komputer z tego, co leżało pod ręką (płyta z Athlonem XP i fizycznym portem LPT, jakiś stary dysk SATA, napęd DVD) i postawiłem na nim Windowsa XP. Po zainstalowaniu IMPACT-u 10.1 okazało się, że mam dokładnie ten sam problem. Programator równoległy nie jest wykrywany, wyświetlają się dokładnie takie same komunikaty jak w przypadku Debiana/Widnowsów na maszynie wirtualnej. Ktoś ma jakiś pomysł co robię źle?

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Wyjąłem z szuflady programator USB Platform Cable i podłączyłem go do tego prowizorycznie złożonego peceta, który wykrył go i zainstalował sterowniki. Po podłączeniu do płytki IMPACT wykrył, skasował i poprawnie zaprogramował xc95108 - tym razem weryfikacja przeszła (nawet kilka razy pod rząd). Potem spróbowałem z xc9572 - ten też został wykryty. Programowanie za pierwszym razem nie chciało ruszyć, ale w końcu zaskoczyło, weryfikacja też przeszła bez problemu.
Włożę do podstawek pozostałe elementy i zobaczę czy komputerek zadziała.

Edit: Włożyłem do podstawek pozostałe układy (za wyjątkiem WD1772, którego obecnie nie posiadam) i podłączyłem zasilanie. No cóż, nie jest idealnie, ale też nie jest tragicznie. W pierwszym momencie powitała mnie dobrze znana mozaika - co już wskazuje na to, że ULA działa. Przez chwilę myślałem, że może nie dogaduje się z konkretnym egzemplarzem CPU (CMOS na 10 MHz) bo już spotykałem się z klonami, które pod tym względem były wybredne. Jednak okazało się, że NMOS 4MHz zachowuje się dokładnie tak samo. W międzyczasie jednak znalazłem piny przycisku reset i okazało się, że po zresetowaniu wyświetla się plansza tytułowa. I tutaj zaobserwowałem pewne glicze - raz np. logo "Zilog Inside" nie wyświetliło się całkowicie, innym razem plansza zatrzymała się na "checking hardware".

Generalnie właściwie zawsze po podłączeniu zasilania mam mozaikę, ale prawie zawsze reset skutkuje wyświetleniem planszy tytułowej.

Druga sprawa to fakt, że obraz wyświetla się w niebieskim kolorze - tutaj jednak mogłem ja coś zepsuć robiąc kabel. Jeszcze to sprawdzę.

Czy obserwowane zachowanie (poza niebieskim kolorem ekranu) może być spowodowane przez brakujący układ WD1772 i niepodłączoną stację dysków?
Podłączę klawiaturę i zobaczę czy uda mi się przejść dalej.

Zastanawia mnie też, że przy sprawdzeniu hardware'u wykrywana jest (nieobecna) myszka PS2, ale nie jest widziany AY-3-8912, włożony w płytkę.

Update: Ok - źródło problemu z kolorem namierzone. Lutując kabel zamieniłem miejscami dwie linie. Teraz wszystko jest ok.
Namierzyłem też powód dziwnego zachowania przy starcie - najwyraźniej AY-3-8912 coś mi miesza w systemie. Po jego usunięciu komputerek startuje za każdym razem i nie zawiesza się na planszy tytułowej BIOS-u, ale zaraz przechodzi do ekranu startowego Spectrum. Moja uwagę zwróciła też jeszcze jedna kwestia - BIOS mówi o AY-3-8910, na płytce natomiast znajduje się "AY-3-8912" (i ten układ zastosowałem). Która wersja jest prawdziwa?
« Ostatnia zmiana: 2023.07.12, 21:56:59 wysłana przez Atlantis »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #544 dnia: 2023.07.13, 01:20:51 »
Ok. Podłaczyłem klawiaturę. Komputer działa. Wygląda na to, że AY coś mieszał.
Zauważyłem do tej pory jedną rzecz - nie jestem w stanie załadować programu z taśmy (właściwie telefonu) - podpiąłem go kablem jack do gniazdka EAR, ale przy próbie ładowania nie widać pasków. Tape tester też nie pokazuje żadnego sygnału. Gdzie szukać możliwej przyczyny?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #545 dnia: 2023.07.13, 02:19:37 »
Namierzyłem też powód dziwnego zachowania przy starcie - najwyraźniej AY-3-8912 coś mi miesza w systemie. Po jego usunięciu komputerek startuje za każdym razem i nie zawiesza się na planszy tytułowej BIOS-u, ale zaraz przechodzi do ekranu startowego Spectrum. Moja uwagę zwróciła też jeszcze jedna kwestia - BIOS mówi o AY-3-8910, na płytce natomiast znajduje się "AY-3-8912" (i ten układ zastosowałem). Która wersja jest prawdziwa?
Możliwe że ten AY jest nieco "trzepnięty".
AY 8912 i 8910 to w zasadzie to samo, różnica jedyne w obudowie scalaka i wprowadzonych dodatkowych I/O, dla oprogramowania jest to raczej tożsame.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #546 dnia: 2023.07.13, 06:48:24 »
… nie jestem w stanie załadować programu z taśmy (właściwie telefonu) - podpiąłem go kablem jack do gniazdka EAR, ale przy próbie ładowania nie widać pasków. Tape tester też nie pokazuje żadnego sygnału. Gdzie szukać możliwej przyczyny?

Odwód wejścia EAR, kondensator w filarze wejściowym RC ma za mała pojemność, zapewne masz tam 10nF a powinno być więcej niż 100nF. https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=145.msg48909#msg48909
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #547 dnia: 2023.07.13, 09:28:18 »
Płyta bez WD powinna odpalać normalnie.
Skoro nie wykrywa Ci kabelka na LPT, to coś chyba z tym kabelkiem jest nie ten teges. On się zasila z programowanego obwodu, chociaż w sumie ten Platform Cable II na USB również, więc nie w zasilaniu problem.
Na mojej płycie Yarko wymienił kondensator 10nF na 220nF bodajże (sprawdzę to), kiedy płyta była u niego na odpaleniu. Wgrywał coś przez jacka 3.5 i działało, ja nie testowałem, bo wgrywałem ze stacji.
Z tymi XC95108 nie miałem żadnych problemów, za to miałem tak jak pisałem z XC9572. Ogólnie większość z nich to były szlify z usuniętym XL, które po zaprogramowaniu także działały. Ale mam jeden układ, który się nie wykrywa ani jako XL ani "bez XL", musiałem wyedytować plik bsd w programatorze, bo nie zgadzały mu się ID. Układ się w końcu zaprogramował, potem się poprawnie zweryfikował, ale po włożeniu do Chroma mam krzaki na ekranie.
Z innych eksperymentów, to jak zaprogramowałem układy GAL20V8B to Chrome działa normalnie, ale jak zaprogramowałem PALCE20V8H to również mam krzaki.
Mychę PS/2 też u mnie wykrywa :)
A jaki mam układ dźwiękowy? - sprawdzę, ale na 99% mam AY-3-8912, zresztą tak podaje mój "bios"
A może mamy inny soft? Jak możesz, to pobierz paczkę, w której podpisałem układy i na nich mi normalnie działa.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #548 dnia: 2023.07.13, 09:55:31 »
Odwód wejścia EAR, kondensator w filarze wejściowym RC ma za mała pojemność, zapewne masz tam 10nF a powinno być więcej niż 100nF. https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=145.msg48909#msg48909

Dzięki. Umknął mi ten wpis. W wolnej chwili wymienię i zobaczę czy zadziała.

Płyta bez WD powinna odpalać normalnie.

Działa normalnie. Winę za dziwne zachowanie ponosił AY. No cóż... Teraz będę musiał poszukać zarówno WD, jak i AY, żeby dokończyć budowę.

Cytuj
Skoro nie wykrywa Ci kabelka na LPT, to coś chyba z tym kabelkiem jest nie ten teges. On się zasila z programowanego obwodu, chociaż w sumie ten Platform Cable II na USB również, więc nie w zasilaniu problem.

Masz na myśli kabel czy programator? Label LPT niestety mam tylko jeden. Programatory złożyłem dwa, korzystając z wrzuconych w tym temacie plików Eagle. Może coś pomieszałem składając, jednak nie sądzę - to dość prosta konstrukcja.

Cytuj
Z tymi XC95108 nie miałem żadnych problemów, za to miałem tak jak pisałem z XC9572. Ogólnie większość z nich to były szlify z usuniętym XL, które po zaprogramowaniu także działały.

Mój egzemplarz został wykryty jako XC9572 (bez XL) i zaprogramował się bez większych problemów. Podczas pracy pozostaje relatywnie chłodny, więc to raczej faktycznie wersja na 5V.

Cytuj
Mychę PS/2 też u mnie wykrywa :)

Właściwie tę myszkę jaj się podpina?

Cytuj
A może mamy inny soft? Jak możesz, to pobierz paczkę, w której podpisałem układy i na nich mi normalnie działa.

Mam dokładnie ten sam soft. Problem leżał raczej w wadliwym scalaku, nie firmware.
Generalnie w chwili obecnej uważam, że jest to jedna z fajniejszych złożonych konstrukcji. Jakość generowanego obrazu jest idealna.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #549 dnia: 2023.07.13, 13:05:42 »
Ok, po wymianie kondensatora C12 (oryginalnie 10nF, pomiędzy gniazdkiem i masą) na 220nF sytuacja poprawiła się. Czułość wejścia jest stosunkowo mała - przy telefonie podgłośnionym na maska mam mniej więcej połowę skali w tape testerze i jest to okolica minimum potrzebnego do załadowania czegokolwiek. Tymczasem ten sam telefon przy pełnej głośności przesterowywał już wejście Spidera 128.
Na razie nie robiłem wielu testów. Udało mi się załadować BombJacka. Ładowanie Dizzy resetuje komputer, a Renegade zawiesza się na planszy tytułowej. Możliwe, że dodatkowe funkcje Chrome'a w czymś przeszkadzają? Da się jakoś odpalić ten komputer w trybie kompatybilności z podstawowym Spectrum 48/128?
Na chwilę obecną nie mam też jeszcze głośniczka. Czy ten fakt może w jakiś sposób zakłócać działanie np. interfejsu magnetofonu?

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #550 dnia: 2023.07.14, 08:38:47 »
U mnie C12 to dwa kondensatorki 100nF równolegle - podejrzewam, że po prostu takie Yarko miał pod ręką.

Według Wikipedii:
Wersja AY-3-8910 posiada dwa porty równoległe We/Wy ogólnego przeznaczenia (oznaczane jako A i B) i jest dostępna w obudowie 40-pin.
Model AY-3-8912 jest tym samym układem, dostępnym w obudowie 28-pin z portem B niepodłączonym do żadnych wyprowadzeń. Ta wersja była najbardziej rozpowszechniona.
Czyli kup AY-3-8910 bo jest pełną wersją (nie wycięty port B). Dostaniesz go na Ali za grosze.
Z WD1772 będzie jazda - lepiej poluj na uszkodzoną płytę z Atari ST.

Co do programatora na LPT miałem raczej na myśli programator. Nie wiem jaki masz kabelek i ile żył ma w środku, zakładam, że jest to męsko-żeński DB25-DB25. To powinien być kabelek typu przedłużacz LPT. Problem jest taki, że identycznie wygląda przedłużacz "dużego" RS232. A różnica jest taka, że przedłużacz LPT będzie miał podłączone prawie wszystkie (albo wszystkie) 25 żył. Przedłużasz RS232 będzie miał podłączone tylko kilka kabelków. Ja mam akurat kabelek od starego skanera i ma podłączone wszystkie. Jeśli masz wtyczki otwierane "nie zalewane" to otwórz i zobacz, ile kabelków jest wewnątrz. Albo podłącz programator bezpośrednio do porty LPT o ile nie będzie to jakaś karkołomna konstrukcja na biurku :)

Co do myszki to nie wiem, jaki tam był zamysł. Napiszę maila do Mario, zobaczymy co powie.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #551 dnia: 2023.07.14, 09:46:31 »
Czyli warto szukać AY-3-8910/8912 na Aliexpress? Nie ma dużej szansy, że dostanę uszkodzone albo fałszywe układy?
Dobra uwaga z tym kablem. Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak wyglądają jego wewnętrzne połączenia. Zamówiłem kabel męsko-męski, bo składając programator pod ręką miałem tylko żeńskie gniazda (takie same jak w PC). Założyłem, że kabel po prostu łączy poszczególne piny 1:1. Faktycznie może być tak jak mówisz. Sprawdzę to, bo to by wyjaśniało dlaczego na każdym systemie/komputerze miałem ten sam problem z połączeniem. Co prawda teraz już udało mi się znaleźć sposób na zaprogramowanie CPLD i Chrome działa, jednak dobrze byłoby uruchomić te programatory LPT. Zwłaszcza, gdyby udało się je namówić do współpracy z maszyną wirtualną.

Widzę, że są jakieś WD1772 na eBay-u. Ceny dość wysokie, niezależnie od tego czy mowa o wysyłce z Chin, USA czy Wielkiej Brytanii.

Jedno jest pewne - Chrome jest jednym z tych klonów, których budowę będę chciał doprowadzić do końca, wliczając w to wykonanie obudowy. W międzyczasie musze jeszcze ustalić na ile ta konstrukcja jest kompatybilna z rozszerzeniami Spectrum i czy ma sens uwzględnianie modułu ze złączem krawędziowym.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #552 dnia: 2023.07.14, 13:19:01 »
Ryzyko otrzymania wadliwej malowanki zawsze istnieje, to prawdziwa loteria. Ryzyko nie maleje nawet ze wzrostem ceny danego układu.  >:(
W moim przypadku ostatnio było nieco lepiej na Ali i ebay bo kilka elementów z rzędu dotarło sprawnych choć nie konieczne fabrycznie nowych w kilku przypadkach tylko odświeżanych przez zaradnych sprzedawców.  ;)
WD1772 na ebay oscylują około 200 zł, kupiłem tam nieco tańszy WD1770 za około 50 zł i okazał się nawet sprawny i nowy.
Zamiast AY*12 można zastosować AY*13 z odpowiednim adapterem (kiedyś kolega Maryjan zrobił coś takiego) jeśli projekt nie potrzebuje pinów i/o bo ten model nie posiada ich wcale ale za to były do niedawna jeszcze łatwiej dostępne i stosunkowo mało podrabiane.
Kiedyś też nawet na Ali zamówiłem AY*12 a przysłali mi AY*13 które mają mniejszą obudowę 24pin zamiast 28pin i zupełnie inny pinout.
Można też rozważyć emulator na AVR ATmega88, gra w miarę dobrze ale podobno są ludzie co słyszą różnice pomiędzy oryginałem ale moje drewniane ucho tego nie rozpoznaje.  ;)
Jak coś to pisz na priv bo pewnie zostały mi jeszcze jakieś gołe płytki do tego pod pinout AY*12.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3415.msg99289#msg99289
« Ostatnia zmiana: 2023.07.14, 13:50:28 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #553 dnia: 2023.07.14, 13:58:54 »
Jak coś to pisz na priv bo pewnie zostały mi jeszcze jakieś gołe płytki do tego pod pinout AY*12.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3415.msg99289#msg99289

Dzięki, ale w przypadku Chrome'a zależy mi jednak na użyciu oryginalnych elementów. Ten klon sam w sobie jest klimatyczny, nawet użyte w nim układy CPLD można już uznać za "retro". Cała ta płytka wygląda jak coś z innej epoki (w przypadku Sizifa czy tym bardziej ZX-Uno nie można tego powiedzieć) a wrażenia tego dopełnia jeszcze stacja dyskietek. Emulacja układu dźwiękowego na układzie AVR jednak w dużej mierze zepsułaby ten efekt.
I tak muszę jeszcze zdobyć AY-3-8910/12 do jednego Sizifa oraz Karabasa, więc może jednak spróbuję szczęścia na Aliexpress. No cóż... A na WD1772 będę musiał po prostu musiał wydzielić sobie odpowiednią kwotę w którymś miesięcznym budżecie. ;)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #554 dnia: 2023.07.14, 14:24:26 »
Są jeszcze układu oznaczone VL1772, narazie jeszcze dostępne w sklepie exxos
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)