Autor Wątek: ZX48 PCB - projekt Kamino  (Przeczytany 49150 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #45 dnia: 2018.12.18, 11:26:36 »
 ;D
...  Przechodzimy do etapu dopieszczania ...
;D Bez szczegolow prosze  ;D To nie to forum  :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #46 dnia: 2018.12.18, 12:03:39 »
Oby tylko nie napastował .... płytki kalafonią :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #47 dnia: 2018.12.21, 22:32:45 »
... kolejne wieści z frontu:

a) babol na poziomie pól masy na spodniej części (przy okazji nauczyłem się je wytyczać w Sprincie w modelu - kawałek po kawałku, nic na siłę :) )
b) znalazłem megababola w linii zasilania pamięci (byłby chyba piorun kulisty przy próbie uruchomienia)
c) brak 4 ścieżek - już poprawiony

Jednym słowem - jak się nie ma zarąbiście dobrego skanu, to trzeba każdą ścieżkę/pole/przelotkę weryfikować na bieżąco. Inaczej pozostaje schemat na kartce A3 + powiększone zdjęcie płytki + multimetr + w pigułę wolnego czasu do poświęcenia (zaznaczanie każdej sprawdzonej ścieżki... grrrrr....).

Jak mawia mój kolega: doświadczenie to wiedza, którą nabiera się sekundę po tym, kiedy była potrzebna. Ja nabrałem go tutaj w cholerę :P

Jak tylko będę pewien, że wszystko jest OK, to płytka wyląduje na wiki (pewnie początek przyszłego tygodnia)...

Dowód postępu prac - tradycyjnie poniżej :)


jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #48 dnia: 2018.12.21, 22:46:12 »
Szacun
Wyszło piękności. Nie da się tych bitmap dać w hires-e, oczy już nie takie jak kiedyś a bym się przyjrzał jak to wygląda z bliska.
Czy w tym programie można najpierw narysować schemat a potem trasować pod schemat ścieżki?

Pozdrawiam

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #49 dnia: 2018.12.21, 23:01:27 »
Szacun
Wyszło piękności. Nie da się tych bitmap dać w hires-e, oczy już nie takie jak kiedyś a bym się przyjrzał jak to wygląda z bliska.
Czy w tym programie można najpierw narysować schemat a potem trasować pod schemat ścieżki?

Pozdrawiam

Niestety nie da się zrobić schematu i potem wykonać "convert to PCB".  Nawet ich firmowe narzędzie do robienia schematów nie ma takiej możliwości...

Pliki w większej rozdzielczości są dostępne tutaj: https://www.dropbox.com/sh/d6s9bzz1g1lopzw/AABaFny9K29XhnSJBoXoYnDIa?dl=0

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #50 dnia: 2018.12.22, 03:03:45 »
Dzięki
Całkiem inaczej się to ogląda w wysokiej rozdzielczości. Sam ogarniałeś program czy korzystałeś z jakiegoś tutoriala?

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #51 dnia: 2018.12.22, 04:27:25 »
Piękna robota.  Chylę czoła przed Twoja cierpliwością.


Artur.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #52 dnia: 2018.12.22, 06:20:10 »
Dzięki
Całkiem inaczej się to ogląda w wysokiej rozdzielczości. Sam ogarniałeś program czy korzystałeś z jakiegoś tutoriala?

Program jest prosty jak włos Mongoła i cholernie intuicyjny. Wystarczy się nim pobawić przez kilka minut i... jesteś zaawansowanym użytkownikiem :)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #53 dnia: 2018.12.23, 15:28:29 »
... dla tych, którzy chcieliby mieć ciastko (wierny pod względem zastosowanych komponentów klon 48k) i zjeść ciastko (wyjście composite czy możliwość powiedzenia bye bye kondensatorom osiowym) rozwiązanie niejakiego Andrea Vavassori może przypaść do gustu.

Jego Spectrum 48k Issue 4V chyba jest już prawie gotowe do testów na żywym organizmie - zdjęcia:
* https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215874346829640

Wygląda bardzo ładnie :)

btw - gdyby ktoś miał możliwość/chciał potestować na sucho klona 3B, to gerbery wraz z renderami płytek są tutaj:
https://www.dropbox.com/sh/un7ruxxut77gj7m/AABQmxOJUmfWHyZ9Xgp4Nouda?dl=0

Ja już jestem na takim etapie, że nawet gdyby na środku płytki była dziura, to bym jej nie zauważył :) Chyba wpatrywałem się w nią zbyt długo :)


KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #54 dnia: 2018.12.23, 17:50:54 »
Dzięki PABB z doskonałą robotę. Zlecę dla siebie wykonanie 5 sztuk w kolorze zielonym z cynowanym  złączem krawędziowym ( złocenie za drogie) wyjedzie ok 25 $ z 3  lub 4  płytkami mogę się rozstać po kosztach produkcji gdyby ktoś chciał.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #55 dnia: 2018.12.23, 17:59:23 »
Oby ruszyło od pierwszego uruchomienia bez "konklawe". ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #56 dnia: 2018.12.23, 18:44:15 »
Ten Issue 4V mi się nie wyświetla - treść niedostępna ? Jest jakiś inny link do tego ?
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #57 dnia: 2018.12.23, 18:47:40 »
btw - gdyby ktoś miał możliwość/chciał potestować na sucho klona 3B, to gerbery wraz z renderami płytek są tutaj:
https://www.dropbox.com/sh/un7ruxxut77gj7m/AABQmxOJUmfWHyZ9Xgp4Nouda?dl=0

Jest jakaś nagroda za znalezienie byków?   ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #58 dnia: 2018.12.23, 18:48:36 »
Dzięki PABB z doskonałą robotę. Zlecę dla siebie wykonanie 5 sztuk w kolorze zielonym z cynowanym  złączem krawędziowym ( złocenie za drogie) wyjedzie ok 25 $ z 3  lub 4  płytkami mogę się rozstać po kosztach produkcji gdyby ktoś chciał.

Pomimo tego, że starałem się sprawdzić wszystko dokładnie, to baaardzo Was proszę przed zamówieniem jakiejkolwiek partii o sprawdzenie na drugą (a może i trzecią) rękę. Jeżeli okaże się, że wszystko jest OK, to - idźcie i mnóżcie się :)

Gdyby ktoś chciał pliki źródłowe ze Sprint Layout to proszę o kontakt bezpośredni :)

btw - poprosiłem żonę o pomoc w sprawdzeniu czy to co na schemacie, jest tym co w programie. Po 20 minutach tłumaczenia i jakiś 5 sprawdzania mruknęła coś niewyraźnie (coś pomiędzy: ale to głupie a trzeba mieć nierówno pod sufitem) i uciekła od biurka :) A myślałem, że jako księgowa będzie lubić takie zabawy w "szukanie różnic" :)

btw 2 - czas się zabrać za ISSUE 6 :P Klaud dokończy ISSUE 1 i będziemy w połowie drogi... 

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #59 dnia: 2018.12.23, 18:49:44 »
Jest jakaś nagroda za znalezienie byków?   ;)

... domowe wypieki i wieczna sława :) Mogę nawet zrobić laurkę :P