Autor Wątek: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.  (Przeczytany 2498 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« dnia: 2017.11.29, 12:56:37 »
Chyba znaleźli rozwiązanie dla współczesnych posiadaczy wielu maszyn i narzekających na brak czasu :-)
https://www.purepc.pl/felietony/pureretro_zx_spectrum_i_emulatory_ktore_same_przechodza_gry

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.29, 13:40:16 »
RZX to zadna nowosc. Duzo jeszcze uplynie zanim robot przejdzie Manic Minera.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.29, 13:55:15 »
Voyager udowadnia że można offtopować na PurePC pisać o rzeczach kompletnie nie związanych z nazwą portalu ;-)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.29, 14:40:25 »
Niestety autor trochę tutaj robi ludziom wodę z mózgu bo tytuł sugeruje że w emulatorze jest jakaś potężna sztuczna inteligencja która jest w stanie sama przejść grę na Spectrum.

Nie. Rzx to zapis wciśniętych klawiszy który kiedyś ręcznie zrobił konkretny człowiek z krwi i kości. Emulator sam nic nie przechodzi, jedynie odtwarza. Jeśli już do czegoś można przyrównać laikowi rzx to chyba do nagranego filmu. Różnica jest taka że rzeczywiście można to w dowolnym momencie przerwać i zacząć od tego momentu grać samemu.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.30, 14:07:44 »
Niestety autor trochę tutaj robi ludziom wodę z mózgu
Nie wiem co było w momencie, kiedy to czytałeś, ale w tej chwili jest wyraźnie napisane:

Cytuj
Przez przypadek dowiedziałem się o istnieniu brytyjskiego serwisu RZX Archive, którego podstawowym elementem są niewielkie pliki o rozszerzeniach RZX. Każdy z nich zawiera kompletne dane gry plus zachowane informacje o naciśnięciach klawiszy lub przełączników joysticka.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.11.30, 14:31:55 »
co to są kompletne dane gry? :)

http://www.worldofspectrum.org/RZXformat.html#RZXFORMAT

Cytuj
The RZX engine is based on recording the input information at the end of the frame together with the number of CPU instruction fetches that have been performed in that frame. When replaying, the emulator will read both the number of fetches to perform in the frame to be executed and the keyboard/joystick input, which will be valid for that number of instructions, and then will force an interrupt when the limit is reached. In very simple words, the RZX algorithm will say that the input data you read will be valid for a given number of instruction fetches; note that the fetch counter stepping is the same as the R register, i.e. it is incremented by 1 for single-opcode instructions and by 2 for double-opcode ones. The interrupt acknowledge cycle is NOT considered a regular instruction fetch, and thus it does not increment the fetch counter. This method ensures absolute compatibility between emulators, no matter how accurate they are. Besides, no rules are imposed concerning the way the emulator which records the RZX acquires and updates the keyboard and joystick data, since the RZX logic guarantees that the same input sequence will be perceived also by the playback application - and that's the only thing that actually matters.
dużo sprzętu mało czasu.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.11.30, 15:55:18 »
Cytuj
Nie wiem co było w momencie, kiedy to czytałeś, ale w tej chwili jest wyraźnie napisane:

Przez przypadek dowiedziałem się o istnieniu brytyjskiego serwisu RZX Archive, którego podstawowym elementem są niewielkie pliki o rozszerzeniach RZX. Każdy z nich zawiera kompletne dane gry plus zachowane informacje o naciśnięciach klawiszy lub przełączników joysticka.

Dla ciebie jest to jasne bo wiesz to i bez tego artykułu.

Ale tytuł artykułu to "emulatory które same przechodzą gry" i to ten tytuł jebie po oczach a nie jakieś zdanie w środku tekstu. Daj go do przeczytania żonie czy teściowej, zapytaj potem czy to w końcu  komputer czy człowiek przechodzi te gry i potem pogadajmy.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.11.30, 18:18:48 »
Rafał ma racje, tytuł jest typowo onetowy...

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.12.01, 09:58:57 »
Ja sam się złapałem, kliknąłem na link, bo też pomyślałem, że artykuł będzie o AI w emulatorach, a nie odtwarzarce naciśniętych klawiszy przez człowieka. ;)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ZX Spectrum i emulatory które same przechodzą gry.
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.12.01, 12:13:36 »
Rafał ma racje, tytuł jest typowo onetowy...

a czego oczekiwałeś od tego "portalu"? :D
dużo sprzętu mało czasu.