Autor Wątek: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.  (Przeczytany 12533 razy)

asmod

  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #45 dnia: 2019.05.12, 12:14:25 »
Ruszyłem wczoraj trochę z restauracją ZX'a. Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na osiowe Vishay, 7805 na przetwornicę muRata, no i zrobiłem standardowy video mod. Wymieniłem też kondensatory C5..C8 na 220nF. Sygnał podawałem i bezpośrednio z płyty i przez kondensator 100uF. Z kondensatorem obraz lepszy, ale w obu przypadkach występuje biała mora/poświata z prawej strony liter. Da się to jakoś ogarnąć?  Może modyfikacja jak ta z załącznika?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #46 dnia: 2019.05.12, 12:54:33 »
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to powymieniać tranzystory w torze wideo na jakieś o lepszych parametrach i korzystać z wyjścia na modulator. Zwracałbym uwagę zwłaszcza na pasmo tych tranzystrów oraz na pojemność złącza B-C.
No i wywaliłbym ten elektrolit na wyjściu, moim zdaniem on tylko pogłębia ten efekt.
Schemat, który umieściłeś, można nieco poprawić pod kątem wyświetlania "cieni", dodając równolegle do R1 kondensator. Ale jego pojemność trzeba by wcześniej wyliczyć ze wzoru na filtr równoległy RC (częstotliwość graniczna równa jedności łamanej przez 2*pi*RC), a potem poeksperymentować z wartościami zbliżonymi do wliczonej, by osiągnąć minimalizację niepożądanego efektu.
Częstotliwość graniczną filtra można wstępnie przyjąć równą fCLK, czyli 3,5 MHz. Z wzoru wyszło mi około 455 pF.
Dodałbym tylko kolejny tranzystor, separujący filtr od wyjścia wideo.
« Ostatnia zmiana: 2019.05.12, 13:18:32 wysłana przez trojacek »

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #47 dnia: 2020.02.02, 19:59:18 »
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to powymieniać tranzystory w torze wideo na jakieś o lepszych parametrach i korzystać z wyjścia na modulator. Zwracałbym uwagę zwłaszcza na pasmo tych tranzystrów oraz na pojemność złącza B-C. (...ciach!...)

Bry :-)

Jacek, a mógłbyś jakość nakierować lamera w jakim kierunku iść w poszukiwaniach tych tranzystorów ?
Jakaś konkretna rodzina lub seria ?

Tak, wiem, to są "ziebry" - to po staropolsku ;-)

Rob vel Roch.
 
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #48 dnia: 2020.02.02, 20:05:15 »
Oj, to odkopałeś ;)
Teraz Ci nie powiem, bo jestem między lotami.
Ale celowałbym w BC5xx, ze względu na niskie szumy i łatwą dostępność (piszę z głowy, czyli z... niczego).

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #49 dnia: 2020.02.03, 05:51:06 »
BC557 na przykład. A jak nie było co się lubi, to BC109, BC149 też dawały radę.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #50 dnia: 2020.02.03, 14:56:14 »
Panowie ! Dziękuję :-)

Mam jakiś mały zapasik tych tranzystorów tylko nie wiem gdzie :-( Leżą w szufladzie i się śmią ;-)

Jak znajdę to przekażę tę radosną wiadomość całemu światu.

Roch

Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)