Autor Wątek: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"  (Przeczytany 1826 razy)

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
[CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« dnia: 2023.11.24, 14:04:04 »
Cześć.

Podłączyłem GOTEK w swoim CPC6128 zamiast stacji 3,5". Niby wszystko ok, po wydaniu polecenia CAT odczytuje zawartość plikowej "dyskietki" z pendrive'a i widać jakie są na niej pliki, ale przy próbie wczytania (LOAD"PLIK) czy uruchomienia (RUN"PLIK) następuje jakby zawieszenie systemu i po kilkunastu sekundach wywala info, że nie może odczytać pliku. Dodam, że w GOTEK (mam wersję z wyświetlaczem OLED) nie widać żeby odczytywał ścieżki dyskietki - stoi na 00 a LED odczytu w GOTEK świeci. Dlaczego?

Ten GOTEK pracuje poprawnie z Amigą 600 (jako DF1 i drugą stacją DF2 na taśmie).

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.11.24, 14:29:27 »
A czy do CPC używasz tej samej taśmy czy innej?
Jeśli innej to może któraś żyłka nie kontaktuje albo ma zwarcie z masą.

Podaj więcej szczegółów, podłączasz wewnętrznie czy na zewnątrz?
Masz Amstrada czy Schneidera?

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.11.25, 13:34:38 »
- Taśma jest ta sama jaka była w CPC. Odcięte jest złącze 3" a założone 3,5" wg opisów w necie.
- Sprawdzałem taśmę, wygląda że jest ok ale jeszcze raz ją "przedzwonię".
- Gotek jest wpięty wewnątrz. Miałem uszkodzoną stację 3", więc na tej samej taśmie (wg. opisów z netu) jest zamontowana 3,5" stacja - bodajże ALPS - przerobiona do pracy z CPC/Amigą. Niestety nie mam ani jednej dyskietki z softem na CPC na 3,5" więc nie mam jak sprawdzić działania (gdybym miał np. ParaDOS wewnątrz, mógł bym ją chociaż sformatować {chyba zainwestuję}); po włożeniu jakiejś dyskietki DD i odczytaniu CAT, wyświetlają się jakieś trzy pliki (dziwne nazwy, pewnie pozostałość po PC) i ilość miejsca która pozostała wolna. Więc zakładam że flop działa i połączenia są OK.
- Wersja to AMSTRAD z oryginalnym zielonym monitorem. Czasem podłączam go przez SCART do TV żeby mieć kolor.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.11.25, 17:37:25 »
A czy masz możliwość podłączenia 3.5" do PC ?
Bo możesz użyć na nim programu CPCDiskXP i nagrać nim Amstradowe dyskietki na PC.
Tylko nie pamiętam czy on potrafi wybrać stronę dyskietki programowo czy trzeba do stacji dorobić przełącznik.

Najkrótszy programik w Basicu do formatowania zajmuje 2 linijki ale nie chce mi sie go szukać.

Może jest sprawna, albo tylko pin STEP nie kontaktuje ewentualnie ma zwarcie z masą.

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.11.27, 12:47:10 »
Niestety już nie dysponuję PC z możliwością podpięcia flopa.

Dziś znów walczyłem - bez efektów. Czasem CAT odczytuje zawartość, czasem nie ("Drive A: read fail"), teraz znów stacja 3,5" też nie czyta CAT... szaleństwo :D .
Sprawdziłem taśmę sygnałową - nie ma nigdzie zwarcia między żyłami. Przelutowałem złącze GOTEK'a (bo może jakiś lut puścił?), też bez efektu. Przelutowałem złącze dyskietki na MB w CPC (lata ma więc może tam?) - też nic. Zasilanie +5V jest.
Wczoraj podpiąłem GOTEK pod moją Amigę600 - działa bez problemu więc napęd wygląda że jest ok; problem gdzieś po stronie CPC - najbardziej podejrzewam taśmę, jak znajdę drugą to zrobię nową.

FILM z zachowania: https://youtu.be/f-aAbpFTPt8

Jak widac na filmie, LED miga ale nie ma odczytu ze ścieżek (T:00.0)
« Ostatnia zmiana: 2023.11.27, 12:57:57 wysłana przez Plastek »

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.11.27, 15:15:37 »
Ile ty masz tego odstępu między tymi 6ma żyłkami a resztą?
2 czy 3?

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.11.27, 16:35:05 »
W 7 sekundzie filmu widać, że 2
Zaczynałem od TIMEX`a....

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.11.27, 20:09:28 »
Ile ty masz tego odstępu między tymi 6ma żyłkami a resztą?
2 czy 3?
Przerwa to 2 piny; wg. opisów w necie.

wywróciłem MB do góry nogami, złącze FDD w małe imadełko i zacząłem przedzwaniać taśmę. No i chyba cos nie tak: jeden rząd to GND na całej długości. Już tu kilka pinów nie kontaktuje. Piny sygnałowe też raz piszczą raz nie. Wychodzi na to, że coś ze złączem FDD. Jutro spróbuję gdzieś zdobyć takie złącze (może w sklepie elektronicznym jeszcze będą mieć nowe?) ew. całą taśmę od PC żeby to złącze wyciągnąć z taśmy; byle nie połamać ;) .
Jutro dam znać co i jak.

PS: dzięki z góry za pomoc :)

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.11.28, 09:57:53 »
Jednak ewidentnie taśma nie kontaktuje. Wypiąłem ją ze złącza w MB i przedzwoniłem wtyczka_FDD>koniec taśmy - wszystko ok. Niestety po wciśnięciu jej w złącze w MB znów kilka pinów nie ma kontaktu "złącze<>MB". Ścisnąłem te "nozyki" nacinające żyły ale nie za wiele pomogło, niektóre żyły nagle się połączyły z wtyczka FDD, inne znów straciły łączność. W efekcie teraz CAT nie odczytuje zawartości ale GOTEK zaczął mielić po sektorach (licznik T:00.0 pracuje 0...40 i z powrotem).
Będę walczyć z tym złączem na MB. Pewnie wymienię taśmę bo może ta ma jakieś żyły za cienkie i nie dają się przebić albo co....

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.11.28, 11:08:20 »
Prawdopodobnie żyły w taśmie są już mocno utlenione i nie mają dobrego kontaktu lub same złącza są kiepskiej jakości.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: [CPC6128[ GOTEK czyta ale nie czyta "dyskietek"
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.11.28, 14:13:32 »
No, udało się. Wywaliłem starą taśmę i dorobiłem do tych złącz nową. Pościskałem styki/noże w które wbija się żyły taśmy, wszystko posprawdzałem i ruszyło od strzału :)

---->  https://youtu.be/tlFdEu-zB04

Bardzo dziękuję za pomoc i naprowadzanie. To mój drugi 6128 którego uruchomiłem (pierwszy poszedł w ludzi, tego chyba sie nie pozbędę :) ).