Autor Wątek: Workbench +3e  (Przeczytany 6106 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Workbench +3e
« dnia: 2018.10.06, 11:45:47 »

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.10.06, 15:03:10 »
No nareszcie jakiś publiczny wybierak dla +3e. Czyli mogę  wreszcie kombinować dysk do Spektruma.
Btw. kojarzy ktoś czemu mi nanosd od Zaxona nie działa z romami +3e. Mam je w wersji wlasnie pod Divmmc. Po podłączeniu nanosd ze zworką włączającą urządzenie, na chwilę widzę start firmware ale potem nie szuka dysków, nie czyta plików. Z wyłączonym romem nanosd, bios +3e nie wykrywa żadnej karty sd (mmc: 0).  Na karcie mam esxdos086-BETA4. W szaraku i innym Spectrum +3 wszystko prawidłowo działa (ale nie mają romu +3e).

+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.10.06, 18:57:51 »
Ciekawe. Od razu przypomina mi się ZX Windows, który swego czasu startował ale chyba skończyło się na wersji DEMO.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.10.07, 01:19:34 »
No nareszcie jakiś publiczny wybierak dla +3e. Czyli mogę  wreszcie kombinować dysk do Spektruma.
Btw. kojarzy ktoś czemu mi nanosd od Zaxona nie działa z romami +3e. Mam je w wersji wlasnie pod Divmmc. Po podłączeniu nanosd ze zworką włączającą urządzenie, na chwilę widzę start firmware ale potem nie szuka dysków, nie czyta plików. Z wyłączonym romem nanosd, bios +3e nie wykrywa żadnej karty sd (mmc: 0).  Na karcie mam esxdos086-BETA4. W szaraku i innym Spectrum +3 wszystko prawidłowo działa (ale nie mają romu +3e).

Rzookol jeżeli będziesz na Speccy Party 2018.2 to weź tego dziwaka, mam jakieś customowe ROMy do +3 pod DIVIDE - może z tym pójdzie?
dużo sprzętu mało czasu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.12.26, 19:16:36 »
Btw. kojarzy ktoś czemu mi nanosd od Zaxona nie działa z romami +3e. Mam je w wersji wlasnie pod Divmmc. Po podłączeniu nanosd ze zworką włączającą urządzenie, na chwilę widzę start firmware ale potem nie szuka dysków, nie czyta plików. Z wyłączonym romem nanosd, bios +3e nie wykrywa żadnej karty sd (mmc: 0).  Na karcie mam esxdos086-BETA4. W szaraku i innym Spectrum +3 wszystko prawidłowo działa (ale nie mają romu +3e).

Udało się komuś może uruchomić taka konfigurację (+3E z divXXX)? I do tego ówże Workbench +3e?

Ciekawe. Od razu przypomina mi się ZX Windows, który swego czasu startował ale chyba skończyło się na wersji DEMO.

Skończyło się jako prosty programik-wybieraczek typu START ;)
Właściwie wtedy nie miało być niczym więcej. W "dyskietkowych" czasach możliwości były ograniczone, dopiero dziś można sztukować niedobory RAM-u kartą SD/CF.

wojtek9989

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.26, 22:42:46 »
Ja na swoim +2e zainstalowałem na karcie CF ten system z ciekawości. Sama instalacja  jest dosyć czasochłonna (trzeba operować na obrazach partycji a potem dopiero obraz na kartę ).Później uruchamiamy wybierając Loader z menu i po wgraniu systemy w moim wypadku operujemy joystickiem wybierając co tam chcemy.

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.01.16, 13:55:44 »
Nowa wersja (v2.1) już do zassania! http://octocom.speccy.org/workbench_en.html

  • Increased the number of available folders from 32 to 60:
    * Games window contains two new folders: MODDING and OTHERS.
    * Modern folder increases its capacity and now works in the same way as the Classics folder, with subfolders to organize the entries in alphabetical order.
  • Fixed error displaying directories  that causes a crash when trying to visualize the contents of a partition with more than 221 files. Now you can see the maximum number of files that +3IDEDOS allows to contain for each folder(512 files).
  • Removed access to the RAM drive that is replaced by Disk Drive A.
  • New preinstalled software collection, ready to be executed.
  • Revised all graphical icons to enhance their appearance.
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.01.20, 14:24:36 »
Ja dzisiaj z nudów, bo mam L4 i nie mogę wychodzić z domu, odpaliłem to na banalnie prostym by Pera Putnik 8-bit CF interace. W zasadzie to tam jest tylko gniazdo CF i 74LS10, leżał mi taki IF odłogiem od kilu lat w szufladzie, bo sobie kiedyś zmajstrowałem i teraz może się do czegoś wreszcie przydać :D
Moja walka była dość okrutna by to ruszyło z tym IF, bo opublikowany image nie gadał mi z tym za cholerę  >:(
Komp widział partycje ale nie potrafił tego czytać i tylko sypał błędami odczytu.
Niestety mam wersję Spectrum+2A bez stacji dyskietek więc instalacja na czysto z DSK była nieco kłopotliwa  ::)
Dopiero kiedy sformatowałem kartę CF na moim Spectrumie i pozakładałem tam też ręcznie partycje tak jak mają być, następnie poprzenosiłem w PC do nich pliki z rozpakowanego image to wtedy, tadaaaa... zadziałało  8)
Przerobiłem to sobie pod kartę CF 1GB, bo spokojnie się tam wszystko zmieści prawie na styk i nie zostaje też wiele niezamapowanej pamięci odłogiem.
W oryginalny image jest pod CF 2GB z czego połowa jest niezamapowana partycjami.

Nawet fajnie to śmiga, mogło by być troszkę szybsze i można by tam jeszcze dodać sterowanie kursorami klawiatury dla tych co nie mają myszy czy sprawnego joya.  ;)


Jeśli ktoś by chciał to mogę udostępnić moją wersję image ...
« Ostatnia zmiana: 2019.01.20, 14:58:57 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.01.20, 14:58:43 »
Szybsze? Speccy nie wyrabia? Transfer po 8-bitowym IDE jest rzędu 90-125KB/s więc to raczej nie to.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.01.20, 15:02:09 »
Szybsze? Speccy nie wyrabia? Transfer po 8-bitowym IDE jest rzędu 90-125KB/s więc to raczej nie to.

Jak ktoś chce płytkę do 8-bitowego IDE to na priv, oddam za koszty koperty i przesyłki.

Chodziło mi raczej o szybsze sterowanie kursorem i może odrobinę szybszą inicjalizację ;), bo gry czyta dość szybko ...

A ta płytka to pod CF czy standardowe IDE 40pin ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.01.20, 15:03:57 »


Takie coś kiedyś popełniłem i gdzieś jeszcze wala się kilka sztuk.

Pod CFa też gdzieś miałem w projektach, ale chyba przepadło przy zmianie komputera.

A Workbench fajny, tylko dla mnie bezużyteczny, bo nie mam żadnego +2A/B czy +3.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.01.20, 15:16:10 »
Na tym CF jest do dyspozycji cała pojemność nośnika, na zwykłym IDE 8bit chyba tylko połowa ...

Mam takie coś w/g tego projektu http://piters.tripod.com/zxcf.htm  tyle że na pająku zalanym termo-klejem , ale dziala :D

Pytałem, bo pod CF dokupiłbym płytkę, bo moja prowizorka się kiedyś rozpadnie ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.01.20, 15:31:14 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Workbench +3e
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.01.20, 15:22:52 »
Tak, znam różnicę pomiędzy nimi.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76