Autor Wątek: Unitra MK450  (Przeczytany 3151 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Unitra MK450
« dnia: 2019.05.09, 22:48:05 »
Właściwie to się chwalę 8)
Za niską cenę 25zł otrzymałem dwa czerwone kółeczka, które w magnetofonie prezentują się jak widać na zdjęciu poniżej.
Robota zajęła mi ze 4 godziny, tzn. sama wymiana kółek 15 minut, a reszta to trzykrotne składanie/rozbieranie i dojście dlaczego to g* nie działa  :D
Pierwszą sprawą było spasowanie większego kółka. Miało ono moim zdaniem trochę za małą średnicę otworu i bardzo ciasno wchodziło na tulejkę wystającą z białego elementu. Wziąłem papier ścierny 1200, zrobiłem mały rulonik i delikatnie przeszlifowałem otwór. Jest lepiej. Z mniejszym kółkiem nie było żadnych problemów.
Druga sprawa to losowe działanie odtwarzania: raz się włączało, raz nie. Przycisk start niby dosuwał biały element z kółkiem, ale nie na tyle, żeby za każdym razem współpracowało z kółkiem napędowym oraz kołem obracającym taśmę. Oczywiście rolka prowadząca taśmę cały czas pracowała więc możecie się domyślić jaki był efekt takiego "działania" mechanizmu. Po wciągnięciu kilka razy taśmy (na szczęście bez jej poszatkowania, bo kontrolowałem sytuację), doszedłem do wniosku, że za wszystko odpowiedzialna jest sprężynka dociągająca biały element. Trochę popodginałem jej oczka mocujące, później jeszcze trochę i osiągnąłem zadowalający efekt - magnetofon za każdym razem włącza się poprawnie. Swoją drogą słaba konstrukcja i spodziewam się jeszcze problemów z tą sprężynką.

A jeszcze niżej efekty pracy. Obraz fatalny  :)
 

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Unitra MK450
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.05.10, 08:17:32 »
Gratulacje :)
Też mam ten magnetofon i też go reanimowałem tymi trybikami.
Mój działa poprawnie.
Fajna sprawa, ze komuś się chciało i zaczął produkować te trybiki.

Przypuszczam, ze teraz ceny tych magnetofonów pójdą w górę :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Unitra MK450
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.05.10, 09:21:09 »
Te magnetofony to tragedia.
Ja w latach 80tych miałem taki czerwony i psuł się właściwie od samego początku.
Raz nagrał, raz nie nagrał, albo wciągnął taśmę.

Natomiast bardzo dobrym magnetofonem do Spectruma był Spectravideo SVI- 767TP.
Szkoda że obecnie tak trudno dostępny.

ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Unitra MK450
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.05.10, 09:52:16 »
Swojego tez reanimowałem tym zestawem, ale nadal nie chciał kręcić wszystkimi trybikami. Przewijanie działało, ale odtwarzanie wcale. Dopiero wymiana paska doprowadziła mechanikę do stanu działającego. A teraz elektronika nie domaga. Na szczęście mam w zapasie wszystkie scalaki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Unitra MK450
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.05.10, 10:17:07 »
O dziwo, mój działa bezproblemowo i bezawaryjnie - jak na razie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unitra MK450
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.05.10, 12:39:36 »
Jak widać ruletka. U jednych działa, u innych nie. U mnie też magnetofon sprawiał problemy praktycznie od nowości, czyli jest szansa, że po prostu część wyszła z wadą fabryczną. Zdjęcie, które umieściłem w pierwszym poście obrazuje problem. Małe kółko między kołami obracającymi kasetę kręci się, ale czerwone nie jest do niego dosunięte, więc nie przenosi napędu na lewe koło od kasety. Oczywiście w tym stanie taśma się wkręca, gdyż wyciąga ją rolka obok głowicy. Ja poradziłem sobie z tym trochę modelując sprężynkę z lewej strony. Ona w momencie zatrzymania magnetofonu jest cały czas rozciągnięta, więc po jakimś czasie chyba traci swoje właściwości. Swoją drogą chory pomysł, żeby w stanie spoczynku sprężyna była cały czas na maksymalnym rozciągnięciu - to nie ma prawa wytrzymać 30 lat ;-)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Unitra MK450
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.05.10, 14:01:48 »
Mam też takiego po wymianie kółek, tyle że ja dopasowywałem trybiki ze starych chińskich aparatów fotograficznych.
Nie jestem pewien, bo naprawiałem go już bardzo dawno... ale czy tam też nie występuje problem ze sprzęgłem ciernym, bo to lubiło puszczać w polskich konstrukcjach magnetofonów z tego okresu...

@Klaud
Ja bym stawiał na kondensatory do wymiany w Twoim magnetofonie.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.