Autor Wątek: Zewnętrzny ZAX Drive  (Przeczytany 2323 razy)

brian-82

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Zewnętrzny ZAX Drive
« dnia: 2019.06.27, 20:18:04 »
Cześć czołem, kluski z rosołem.
To jedyne retro-pozdrowienie jakie mi do głowy przychodzi :) Widziałem gdzieś chyba nawet na tym forum projekt z montowaniem napędu czytającego pendrive'y i emulującego stację dysków w zewnętrznej obudowie.
Poniżej pokażę zdjęcia jak się całość prezentuje, a później jak taką obudowę zewnętrzną zrobić.
Po co w ogóle to wszystko? Zax Drive wiadomego autorstwa jest błogosławieństwem, znakomicie ułatwia korzystanie z Amstrada CPC, czy Spectrusia +3 w dzisiejszych czasach. Niestety, jego montaż wewnątrz obudowy to bluźnierstwo. Akurat w tym jestem dość ortodoksyjny i uważam, że sprzęt ma się tak prezentować jak został stworzony. Na sąsiednim wątku (https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5061.0) pokazywałem moje boje ze stacją 3". W wielkim skrócie - kupiłem CPC664 z ZAX Drivem w środku, ale budziło to moje mieszane uczucia, więc zrobiłem obudowę zewnętrzną do tego cuda.
Jako baza posłużyła gotowa obudowa Z112, używałem jej mniejszej wersji jako obudowy do zewnętrznych stacji do Amig i sprawdzała się znakomicie. Panele dałem do wycięcia laserem, zamontowałem złącza i wyłącznik, a w środku umieściłem prostą płytkę drukowaną ze zintegrowaną przetwornicą 230VAC->5VDC firmy Mean Well i bezpiecznikiem. Płytkę wkleiłem distalem i dodatkowo zaizolowałem folią mylarową. ZaxDrive przykręciłem śrubkami do obudowy.

brian-82

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Zewnętrzny ZAX Drive
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.06.27, 21:03:34 »
No i schemat i projekt płytki. Projekt robiony pod Eaglem.