Autor Wątek: AY + Kempston  (Przeczytany 5878 razy)

csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
AY + Kempston
« dnia: 2019.02.12, 22:13:25 »
Witam i dziękuję za przyjęcie

Od razu się przyznaję że całe moje dzieciństwo przegrałem na wszelkiego typu atarynkach ale ostatnio wpadł mi w ręce dziewiczy 48k.
Zrobiłem mu composite out a teraz w dwa wieczory zaprojektwałem coś takiego co ma mi dać jakiś dzwięk i możliwość podłączeja joya.

https://easyeda.com/editor#id=5c9b3184e78b464cbfdf37a4b02f0f7a|cf1d25f31c724f9ba3ca3d0fbf946744


Jest to zlepek kilku schematów znalezionych w sieci.
Na początku zamiast oscylatora na połówce LS00 i połówce LS74 włożyłem gotowy generator, taki co pasuje w DIP14 ale miał 1.86MHz zamiast 1.77MHz  (mam ich chyba kilogram) ale potem zmieniłem tak jak w oryginale bo się bałem że będe słyszał róznicę jak zobaczyłem wzór na częstotliwość wyjściową AY-ka
Nie jestem też pewien czy reset zadziała bo troche denerwujące jest wyłączanie gumiaka z prądu za każdym razem
Rozumiem też że dekodowanie adresu Kempstona tylko z A5 jest jak najbardziej w porządku  i nie będzie  się gryzło z AY-kiem?

Proszę o  rzucenie oka przez fachowców i ewentualnie uwagi...
Płytki już zamówiłem ale w JLCPCB kosztują $8 za 10 sztuk więc zawsze moge zamówić nowe...

c.

EDIT: URL sie popsuł. Załączam skrót:
http://tinyurl.com/y48buhwr
« Ostatnia zmiana: 2019.02.12, 22:22:29 wysłana przez csiwek »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.12, 23:07:33 »
Witaj!

Cytuj
Na początku zamiast oscylatora na połówce LS00 i połówce LS74 włożyłem gotowy generator, taki co pasuje w DIP14 ale miał 1.86MHz zamiast 1.77MHz  (mam ich chyba kilogram) ale potem zmieniłem tak jak w oryginale bo się bałem że będe słyszał róznicę jak zobaczyłem wzór na częstotliwość wyjściową AY-ka

Słusznie. Usłyszałbyś różnicę. Zwłaszcza, jakby razem z AY grał też beeper.

Cytuj
Nie jestem też pewien czy reset zadziała bo troche denerwujące jest wyłączanie gumiaka z prądu za każdym razem

Powinien działać. Kondensator (C27) już jest w gumiaku.

Cytuj
Rozumiem też że dekodowanie adresu Kempstona tylko z A5 jest jak najbardziej w porządku  i nie będzie  się gryzło z AY-kiem?

Tak, i nie będzie, ale Twój schemat jest dziwny. Do dekodera Kempstona używasz /RW zamiast /RD. No i jakieś dziwne połączenia między U1 a U4, nie bardzo rozumiem, jak to ma działać, ale nie mam siły tego analizować. Po 10 godzinach w biurze łeb mi pęka.

Cytuj
EDIT: URL sie popsuł.

Nie popsuł się, tylko w URL-u jest nietypowy znak (|). Ale jakbyś zalinkował prawidłowo :D, to problemu by nie było. Zobacz :)

csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.12, 23:17:13 »
Cytuj
Tak, i nie będzie, ale Twój schemat jest dziwny. Do dekodera Kempstona używasz /RW zamiast /RD. No i jakieś dziwne połączenia między U1 a U4, nie bardzo rozumiem, jak to ma działać, ale nie mam siły tego analizować. Po 10 godzinach w biurze łeb mi pęka.

Masz rację. Powinno być z /RD. Chyba to pózno robiłem - zaraz poprawię, Płytki już się robią wiec poprawię kabelkeim. jak wszystko posprawdzam na prototypie to zamówie nowe.



csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.12, 23:25:18 »
OK, poprawiłem schemat jak i płytkę

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.12, 23:46:13 »
Wygląda lepiej, zwłaszcza, że teraz widzę, że nóżki 3A i 3B układu U4 nie są ze sobą zwarte :)
Dekodowanie Kempstona wygląda na poprawne, co do AY, to tam namieszałeś tymi bramkami U2, więc zostawiam innym do sprawdzenia :)
Ale na pewno można było z projektu "urwać" co najmniej jeden scalak. O ile ma to jakieś znaczenie, scalaki za grosze, dużo prądu też nie biorą.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.13, 06:45:46 »
Ale na pewno można było z projektu "urwać" co najmniej jeden scalak. O ile ma to jakieś znaczenie, scalaki za grosze, dużo prądu też nie biorą.

... jak za grosze, to może zamiast 8912 wsadzić 8910 (dostępny nawet w mięsnym za guziki :)).

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.13, 07:03:54 »
Skoro wiszą dwie wolne bramki OR, to może warto zrobić pełny dekoder adresu Kempstona?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.13, 07:57:25 »
Skoro wiszą dwie wolne bramki OR, to może warto zrobić pełny dekoder adresu Kempstona?
Kilka wątków poniżej przeczytałem że pełne dekodowanie kempstona nie jest wskazane ze względu na kompatybilność z niektórymi grami,,,


csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.13, 08:31:11 »
Dekodowanie Kempstona wygląda na poprawne, co do AY, to tam namieszałeś tymi bramkami U2, więc zostawiam innym do sprawdzenia :)
Ale na pewno można było z projektu "urwać" co najmniej jeden scalak. O ile ma to jakieś znaczenie, scalaki za grosze, dużo prądu też nie biorą.

Bazowałem się na tym projekcie  https://hw.speccy.cz/pics/ay-interface.png

... jak za grosze, to może zamiast 8912 wsadzić 8910 (dostępny nawet w mięsnym za guziki :)).

Jakoś nie pasował mi tam układ 40 nóżkowy zwłaszcza że 16 z nich nie jest używane (Tak na marginesie: Czy jakiekolwiek programy spectrumowe uzywają tych portów równoległych? dlaczego np nie uzywa się ich do joysticków?
W ogóle to myślałem o użyciu YMZ284 ale nie znalazłem definitywnej odpowiedzi czy jest w pełni kompatybilny....


skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.02.13, 08:46:38 »
Zobacz ten projekt http://speccy.pl/wiki/index.php?title=KAY_Kempston%2BAY Sprawdzony uruchomiony i przetestowany.
Możesz porównać sobie schematy. AY 8910 używa się bo jest tani i łatwo dostępny w porównaniu do 8912.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.02.13, 08:59:17 »
Do dekodowania portu 31 tylko z A5 wystarczą trzy diody i jeden rezystor. Nie ma sensu wsadzać LS32.

YMZ284 jest zgodny software’owo ale jest monofoniczny.
« Ostatnia zmiana: 2019.02.13, 09:09:18 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.02.13, 10:34:11 »
Zobacz ten projekt http://speccy.pl/wiki/index.php?title=KAY_Kempston%2BAY Sprawdzony uruchomiony i przetestowany.
Możesz porównać sobie schematy. AY 8910 używa się bo jest tani i łatwo dostępny w porównaniu do 8912.

Nie widzialem wcześniej tego projektu a widze ze bardzo podobny schemat. Moze rzeczywiscie przekombinowałem z 8912 ale juz kupiłem 2szt po $5/pc . Widze ze 8910 są dostępne za $0.99. Zamówiłem 2 szt - więc może przeprojektuje płytkę (albo nawet zrobie uniwersalną....


Do dekodowania portu 31 tylko z A5 wystarczą trzy diody i jeden rezystor. Nie ma sensu wsadzać LS32.

YMZ284 jest zgodny software’owo ale jest monofoniczny.

No tak - do AND nic więcej nie potrzeba jak kilku diod . Wypróbuje
co do YMZ284 to wypróbuje go na pająka  bo tez kupiłem 1 szt.


Dziękuje za wszystkie komentarze. Powinienem tutaj wejśc wcześniej  :-)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.02.13, 13:47:08 »
No tak - do AND nic więcej nie potrzeba jak kilku diod . Wypróbuje

Potrzebujesz bramkę OR:



/OE = /RD + /IORQ + A5
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

csiwek

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.02.13, 14:45:33 »
Cytuj
Potrzebujesz bramkę OR:


Oczywiscie! - myslałem o OR - nie wiem dlaczego napisałem AND!


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: AY + Kempston
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.02.13, 18:27:59 »
Propo YMZ284, 16-pinowy AYek to musi być maniunie. :)
A czy kojarzycie takie muzyczki w których brak stereo jakoś poważnie zubaża wrażenia?
Albo inaczej, czy są takie kawałki lub efekty w grach, których stereo jest jakoś sensownie wykorzystywane?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)