Autor Wątek: Uszkodzony układ ULA?  (Przeczytany 4057 razy)

ptyku

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Opole
Uszkodzony układ ULA?
« dnia: 2023.10.08, 16:20:59 »
Hi
Zostałem posiadaczem komputerka Timex 1000. Nie mogłem wyszukać programu po podłączeniu do TV wyjściem antenowym (podczas automatycznego wyszukania mignął mi przez moment ekran z jakimiś paskami). Po dorobieniu videomoda okazuje się że te paski ze zdjęcia, to jedyne co wyświetla timex. ULA sie nagrzewa, procek delikatnie też. Nie jestem elektronikiem. Czy mogę coś jeszcze samemu sprawdzić?

ps niestety padnięta też membrana, może ktoś ma?


KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.10.08, 22:17:46 »
A tem TV obsługuje NTSC, bo TS1000 to wyrób na rynek amerykański?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.10.08, 22:42:01 »
Sporo odbiorników TV bez NTSC zwykle radzi sobie z SyncV 60Hz, jednak nie wszystkie.
W Timex1000 da się łatwo zmienić SyncV na 50Hz jeśli dobrze pamiętam poprzez wylutowanie rezystora R30 w przypadku jeśli nie znajdziesz odpowiedniego TV.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ptyku

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Opole
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.10.08, 22:56:18 »
na wszelki wypadek podniosłem nóżkę od rezystora R30 i jest to samo. Zrobiony jest videomod więc TV nie powinien być tu przeszkodą (tak sądzę, ale sprawdzę na innych). Mogę procesor z Timexa przerzucić do zx spectrum plus i to chyba to wszystko co jestem w stanie zrobić sam.. Może pomiar napięć w odpowiednich punktach może naprowadzić na przyczynę usterki ale nie zrobię tego bez podpowiedzi...

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.10.08, 23:08:38 »
Videomod nie załatwia akurat zmiany synchronizacji pionowej na 50Hz, ale jeśli odpięcie R30 nie pomogło to albo coś jest nie tak z tym Twoim modem albo istotnie w komputerze jest coś nawalone.
Trzeba będzie szukać podmieniając RAM, CPU, często bywa że ROM i w ostateczności stawiam na ULA/SCL te akurat zwykle nie padają tak łatwo jak muchy ale też nie można tego wykluczyć. ;)

ULA i RAM chyba też jest w podstawce, więc chyba będzie o tyle łatwiej.
ULA można podstawić od innego ZX81/Timex1000, RAM 6116 to akurat nie jest wielki wydatek a CPU sprawdzisz w ZX Spectrum jak wcześniej pisałeś.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.10.09, 06:11:47 »
@ptyku: Jakie oznaczenie ma ULA? Według którego przepisu zrobiłeś mod do kompozytu?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ptyku

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Opole
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.10.09, 11:50:59 »
Ten jest u mnieULA2C210E, Videomod zrobiony ten ze strony https://www.bytedelight.com/?page_id=3560 Ładnie obrazkowo pokazane jak zamontować. Po wymontowaniu procka ekran czarny. Napięcia dochodzą do pamięci (5V), procesora i ULA. Podniesiona nóżka rezystora R30 i wymontowany przełącznik kanałów (zmostkowane 2 piny). Napięcie na nóżce OSC 3.955.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Uszkodzony układ ULA?
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.10.09, 20:31:35 »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464