Autor Wątek: ZX Spectrum +2A Naprawa ?  (Przeczytany 12248 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.04.21, 17:18:10 »
Na jakieś 5 sztuk przywróconych do życia w zeszłym roku - w 4 puściły luty na GA40077 :)
Paskudny ten układ (a właściwie paskudny jego montaż) :)

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.04.21, 18:29:14 »
Koledzy,zgodnie z waszymi sugestiami pacjent udał się do specjalisty - dla mnie ten układ to po prostu czarna plama - nie podjąłem się przelutowania.
Za jakiś czas poznam efekt "zabiegu".

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.04.21, 20:11:24 »
Ano, powienien jeszcze miec dziure w srodku  :D

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.05.12, 20:50:23 »

Sprzęt w końcu wrócił...(co się nawalczyłem - nie będę opisywał, szkoda mi nerwów).
Nie dowiemy się jednak co było przyczyną takiego zachowania komputera - dostałem inną płytę główną oraz informację  że trzeba jeszcze "trochę powalczyć" bo moja pracuje niestabilnie...
W komputerze jest zainstalowany dodatkowo moduł BT który w którymś wątku opisywał kolega zaxon, jestem właśnie w trakcie walki z ustawieniami telefonu aby wczytać gry z komórki.

Chciałbym podziękować za pomoc i rady, mogę na nowo zacząć odkrywać ZX Spectrum - materiału jest sporo - bo i rozwiązań jest "trochę"...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.05.13, 09:30:04 »
sadycho - chyba wręcz przeciwnie - takie historie powinny być przestrogą dla innych, wieć wydaje mi się że mógłbyś opisać co się działo, zwłaszcza że "w końcu wrócił" i "dostałem inną płytę główną". Czy mógłbyś, prosze, opisać historię?

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.05.13, 17:31:55 »
Jeśli chodzi o przestrogę....to nie da się chyba przewidzieć na jakiego człowieka się trafi.

Ja do tej pory na forum od wszystkich dostawałem ciekawe porady i mogłem wyczuć zainteresowanie tematem - super sprawa, szczególnie że powtarzanie po raz n-ty tego samego przez osoby które zjadły zęby na tym sprzęcie może być "lekko" nudnawe...

Generalnie chodzi o kontakt z "kolegą" - na początku był natychmiastowy, paczkę szybko wysłałem - doszła już następnego dnia z rana. Pierwsza diagnoza pod wieczór - to nie scalak tylko kondensatory. Będą jutro bo właśnie idzie nowa partia części.
Na drugi dzień informacja że sprzęt działa ( super ) i rozmowa na temat odbiornika BT który umożliwiałby mi wczytywanie programów z komórki.Czemu nie ? Jestem fanem piszczenia, dla mnie to radocha posłuchać jak się gra wczytuje. Ustaliliśmy więc cenę za naprawę, moduł BT i transport powrotny. Pieniądze wysłałem.

No i tu natychmiastowość kontaktu się kończy.

Po dwóch dniach dzwonię żeby zapytać się czy przesyłka została wysłana - kilka razy - po pewnym czasie telefon specjalisty wyłączony,komunikat z poczty głosowej że jest przepełniona (hmm...).
Wysyłam SMS-a z prośbą o kontakt - raport o doręczeniu wiadomości przychodzi na drugi dzień.
Zadzwoniłem i o dziwo rozmawiamy. Dostałem informacje że nie ma modułu BT, że będzie niedługo itp.
Czekam.
Za kilka dni dzwonię i .... oczywiście przepełniona poczta głosowa. Znowu SMS z prośbą o kontakt.
Tym razem przerwa była dłuższa - chyba 3 dni - gość oddzwonił i mówi mi że płyta niestabilna i że trzeba poszukać o co chodzi a jak nie znajdzie usterki to wyśle mi swoją działającą za 1000 % za 2-3 dni.

Tak minął prawie miesiąc czasu. Nie opisywałem tutaj wszystkich epizodów tylko te najważniejsze które pamiętam.
Na koniec podsumowałem sprawę w SMS-ie pisząc co o nim myślę i jakie kroki podejmę jeśli komputer do mnie nie wróci - jak widać dopiero to pomogło.

Czytając ten post można chyba stwierdzić że mam za dużą wiarę w ludzi...ale cóż... jak to się mówi "Raz pod wozem,raz pod wozem" ;-)



PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.05.13, 18:49:01 »
... smutna to opowieść :( Tym bardziej, że do tej pory to forum było dla mnie synonimem solidności, koleżeństwa i wysokiego poziomu relacji wszelakich.

Z chęcią przeczytałbym wersję drugiej strony - a jeżeli jest tak jak napisałeś (nie mam podstaw poddawać tego w wątpliwość) to chciałbym zobaczyć słowo przepraszam.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.05.13, 19:28:08 »
By uniknąć takich sytuacji, ja bym zapytał na forum, do kogo forumowicze maja największe zaufanie odnośnie takich serwisów.
Przeważnie, nie zdarzały się tu takie sprawy, ale jak widać...
Osobiście spalił bym się ze wstydu, zapadł pod ziemię, etc. jeśli miałbym komukolwiek wyciąć taki numer.

Przykra sprawa.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.05.13, 20:54:33 »
Dlatego też prosiłem o opisanie sytuacji - może są osoby, które miały podobne przykre doświadczenia, ale z jakichś powodów nic nie napisały do tej pory.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.05.13, 22:42:57 »
A ja tylko tak nieśmiało napiszę, że miesiąc to chyba nie tak znowu długo. Nie mam pojęcia komu sprzęt został wysłany, ale mam wrażenie graniczące z pewnością,  że ta osoba nie prowadzi serwisu "naprawa ZX Spectrum 24h", tylko zapewne pracuje, a dodatkowo hobbystycznie zajmuje się naprawami. Biorąc pod uwagę zarówno to, jak i panującą sytuację, miesiąc oczekiwania na naprawę nie wydaje się jakiś straszny. Oczywiście brak kontaktu to oddzielna sprawa, nie wiemy także co naprawiający naobiecywał i może miało być "na cito", a wyszło jak wyszło. W każdym razie wydaje mi się, że sadycho trochę za szybko spanikował ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.05.13, 22:55:46 »
... mnie się wydaje, że to właśnie o jakość kontaktu się rozchodzi. Jak sam zauważyłeś, sprzęt nie został wysłany do kogoś, kto zawodowo zajmuje się naprawą w trybie 24/7. Został więc dostarczony komuś w koleżeńskim trybie wysokiego zaufania (bez zaświadczeń, paragonów itp)... I mogę sobie wyobrazić, że brak kontaktu wzbudził słuszne zaniepokojenie. Nie trwająca miesiąc naprawa - ale właśnie te dziury w komunikacji oraz (jeżeli dobrze zrozumiałem piszącego) niedotrzymywanie danego słowa.

Daleki jestem od doszukiwania się złych intencji (dlatego też napisałem, że z chęcią poznałbym relację drugiej strony) - jednak ocena sytuacji nie jest najlepsza...

Tak sobie myślę, że w 99 przypadkach na 100, gdyby ludzie komunikowali się właściwie nie mielibyśmy do czynienia z sytuacjami konfliktowymi :)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.05.14, 09:39:52 »
Jesteśmy na tyle małą społecznością, że takie sytuacje nie powinny się zdarzać. Sam również jestem ciekaw co ma do powiedzenia druga strona, bo w obecnych czasach brak kontaktu jest zjawiskiem wysoce niepokojącym.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.05.14, 09:49:44 »
Ja znowu tak nieśmiało: wyczytałem, że te braki kontaktu trwały maksymalnie 3 dni. Czy to znaczy, że przy takich sprawach powinno się codziennie raportować postęp prac, czy może częściej? ;)
Tak sobie ogólnie usiłuję wyobrazić, że zostaję specem od napraw i przyjmuję do naprawy np. 3, albo nie daj Boże 5 płyt. Czy znajdę czas na pracę, albo życie rodzinne po codziennym złożeniu raportów zleceniodawcom? ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.05.14, 09:53:46 »
bo w obecnych czasach brak kontaktu jest zjawiskiem wysoce niepokojącym.

W sensie koronawirusa? ;)

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.05.14, 10:24:47 »
Wygląda na to że :

wysyłający miał w głowie inne załatwienie sprawy:

      wysyła ,za chwile pewnie miał "serwisant" zadzwonić i poinformować że naprawa się udała i że siedzi od dwóch dni robiąc tylko jego komputer,życie toczy się dalej, jego rodzina jak ją ma ,żyje sobie i go wspiera przez dwa dni naprawiającego czyjś komputer , pracodawca też dał mu płatny urlop bo musi koledze z forum zrobić coś extra szybko.

bez przeczytania drugiej strony to tylko bezpodstawne oskarżanie i bicie piany.

w takich sytuacjach problemem nie jest czas i kontakt(duże luki czasowe) tylko zrozumienie się przez obie strony ,ich potrzeb ,problemów ,i sytuacji życiowych.

po prostu ,zleceniodawca się nie określił jak widzi dana naprawę , zleceniobiorca nie określił jakie ma zasoby ,aby wykonać naprawę.

jeżeli zleceniobiorca ma bądź miał uczciwe zamiary to powinien powiedzieć zleceniodawcy w czym leży problem i dlaczego tak rozciąga sie w czasie (może ma tylko 30 minut dziennie na to).

kto wie może podczas naprawy lub montażu BT uszkodził płytę i boi sie przyznać ,a grając na zwłokę szuka dawcy.
« Ostatnia zmiana: 2020.05.14, 10:34:57 wysłana przez Damianx »
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.