Autor Wątek: Karta na ISA - oscyloskop - tańsza i lepsza niż samodzielny oscyloskop?  (Przeczytany 1997 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Jak myślicie, czy oscyloskopy na ISA, są tańsze i mają lepsze parametry niż w analogicznych przedziałach cenowych oscyloskopy "stacjonarne"? Mogą się np. nadawać do pomiaru synchronizacji z sygnału obrazu komputerów? W końcu technologia ISA jest trochę przestarzała, a oprogramowanie do nich może wymagać zabytkowych systemów, więc zakładając, że firmy stać na wymianę sprzętu na nowocześniejszy to mogą być tańsze niż analogiczne oscyloskopy stacjonarne?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
A konkretniej? Jaki model, jakie parametry?

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Np.:

- Gage

CompuScope 1012

12-Bit 20 MSPS Single Channel, 12-Bit 10 MSPS Dual Channel A/D & Oscilloscope Card for IBM PC AT

- SignaTec DA500A Oscilloscope ISA CARD with MX5A-8 Memory Bard
Features

    Bandwidth from DC-500 MHz
    256k Bytes Memory on Board
    20 Megabytes/Sec Data Transfer Rate Over Signtec Auxiliary Bus (SAB)
    8 Bit Resolution
    PC AT Compatible Board (ISA Bus)

ta ma nawet dodatkowe 8MB, po to jest karta pamięci

-  Norland 5000 multichannel analyzer card (Viking Instruments) - działa z XT, ale ciężko znaleźć parametry, jest popularna dosyć bo występuje w wielu opracowaniach naukowych.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Moim zdaniem lepszy i wygodniejszy będzie stacjonarny.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Poszperałem trochę po sieci. Pomijając wygodę (bo faktycznie oscyloskop autonomiczny jest raczej wygodniejszy w użytkowaniu):

- Gage CompuScope 1012 - wygląda na w miarę przyzwoity sprzęt, 12-bitowe samplowanie całkowicie wystarcza, coć częstotliwość (20 megasampli/s) to nie jest zbyt dużo.

- SignaTec DA500A - uuu, panie, rakieta! Niestety rozdzielczość tylko 8-bitowa, choć w domowych zastosowaniach to całkowicie wystarczy. Można podpiąć do 4 kart po 256MB, co daje łączny storage 1GB.

-  Norland 5000 multichannel analyzer card - to nie do końca oscyloskop, no i tu sama karta raczej nie wystarcza - współpracuje ona ze stanowiskiem akwizycji danych. Częstotliwość próbkowania (10 MHz) też zawrotna nie jest.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Traktując ten sprzęt w kategorii ciekawostki - why not.

Jednak, jak sprzętu retro nie można rozpatrywać przez pryzmat funkcjonalności, to już narzędzia z jakich korzystam, dobieram kierując się jedynie tą cechą.
Moim zdaniem szkoda zachodu - tak jak wspominali koledzy, stacjonarny będzie lepszy...

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Dziękuję za odpowiedzi.

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Ze swojego doświadczenie mogę polecić Analog Discovery 2, jesto Oscyloskop, generator, zasilacz, analizator logiczny. Z fajnych możliwości ma analizator widma i analizator pasma przenoszenia.
Sam posiadam tej samej firmy Digital Discovery który jest analizatorem stanów logicznych.
https://kamami.pl/analizatory-logiczne-analog-discovery/560672-analog-discovery-2-410-321.html

https://kamami.pl/analizatory-logiczne-analog-discovery/564381-digilent-digital-discovery-portable-logic-analyzer-and-digital-pattern-generator-410-338.html

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Z innych ciekawych mini-kombajnów jest DSCope (https://www.dreamsourcelab.com). Do zastosowań amatorskich w zupełności wystarcza.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
No tak, tylko za +/- 1000zł to już chyba można poszukać jakiegoś oscyloskopu, czy te urządzenia są w czymś lepsze?
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Niedawno widzialem 100Mhz dwukanalowego Owona, ktory sprzedal sie za mniej niz 500pln. Jest maly, przenosny, ma beterie i tez mozna go podpiac do komputera, tylko ze przez USB a nie ISA, co jest latwiejsze do znalezienia w dzisiejszych komputerach. Jesli upierasz sie przy ISA, bez znaczenia z jakiego powodu, to pamietaj, ze ISA ma jeden pin oznaczony jako szybki zegar, ktory dziala na okolo 14Mhz, takze cudow tam nie bedzie. Nie mniej jednak, jesli uda Ci sie taki znalezc/uruchomic to nie zapomnij opisac jak poszlo :)

Pozdr.


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
No tak, tylko za +/- 1000zł to już chyba można poszukać jakiegoś oscyloskopu, czy te urządzenia są w czymś lepsze?

Nie zajmują miejsca na stole, mieszczą się w kieszeni, rejestrują wprost na kompie. Zestaw DS Logica (Oscyloskop + analizator logiczny) kupiłem za mniej niż 700zl. Nic lepszego nie potrzebuje, w bo w pracy mam Teka 300MHz.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Jesli upierasz sie przy ISA, bez znaczenia z jakiego powodu, to pamietaj, ze ISA ma jeden pin oznaczony jako szybki zegar, ktory dziala na okolo 14Mhz, takze cudow tam nie bedzie.

Tak naprawdę nie ma to znaczenia, bo karty oscyloskopowe rządzą się zwykle swoimi zegarami i po to też mają swoją pamięć. Na przykład wspomniany SignaTec DA500A (500 megasampli na sekundę) implementuje własną szynę SAB o przepustowości 200MB/s do współpracy z pamięcią (storage - do 4 kart po 256MB, miała też powstać karta z dyskiem twardym). Ograniczenia architektury ISA nie przekładają się więc na ograniczenia pomiarowe - oczywiście dopóki danych nie trzeba w trybie rzeczywistym przerzucić gdzieś na dysk twardy komputera czy do sieci. Przez szynę ISA przerzucane są tylko dane o przebiegu do wyświetlenia na monitorze, czyli jakieś marne kilobajty na sekundę.