Autor Wątek: Aktualnie produkowane Spectrumy  (Przeczytany 102556 razy)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #30 dnia: 2012.02.10, 13:50:34 »
Tak patrzę na tego Harlequina i sobie myślę (z pozycji użytkownika)... Po co mi komputerek (48k), który wykorzysta zaledwie w połowie oprogramowanie dostępne na Spectrum. W połowie, bo spora część potrzebuje 128k. Demoscenowiec nawet nie ma z tym czego szukać. Dlatego traktuję to jako ciekawostkę dla elektroników-hobbystów i mogę najwyżej się poprzyglądać jak kolejni komentują, że złożyli kolejnego Speca i działa (a mają już ich ponad dychę). Dla mnie to jednak za drogi interes. Chociaż satysfakcja na pewno gwarantowana.

Speccy 2010 jest rozwiązaniem optymalnym dla większości spectrumowców. Wbudowane wszystkie potrzebne porty, AY, taktowanie Pentagona, co jest u większości użytkowników i oglądaczy dem "must have", emulacja TR-DOS (na obiektach dyskowych), małe zgrabne i tanie karty SD jako pamięć masowa. Jedyne czego brak to szyny krawędziowej do podpięcia ewentualnych przystawek ;)

Jakby jeszcze pokombinowano i zaimplementowano (jak w emulatorach) wybór taktowania dla modeli 48k/128k/+2 itd. (w tym "biosie" czy co tam jest), to już w ogóle na nic innego bym nie spojrzał.
Oczywiście należy mieć na uwadze cenę, bo o ile pamiętam koszt miał się plasować w okolicy 1000zł, tak? To ja odpadam :p
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #31 dnia: 2012.02.10, 14:06:54 »
Zobaczymy jak to będzie u nas jak już Yerz w końcu coś więcej powie - 1000 zł pewnie bym nie dał, ale jak policzę ile dałem za Speca i DivIDE+ do niego to wychodzi mi mniej więcej połowa tej sumy. Jakbym mógł kupić Speccy 2010 w Polsce za takie pieniądze jak bierze Syd (wg różnych przeliczeń wychodzi za samo urządzenie około 500 zł) nie płacąc za przesyłkę drugie tyle, to zamówiłbym sobie takiego jeszcze dzisiaj :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #32 dnia: 2012.02.10, 14:21:52 »
Pyza:

> Tak patrzę na tego Harlequina i sobie myślę (z pozycji użytkownika)... Po co mi komputerek (48k), który wykorzysta zaledwie w połowie oprogramowanie dostępne na Spectrum. W połowie, bo spora część potrzebuje 128k. Demoscenowiec nawet nie ma z tym czego szukać. Dlatego traktuję to jako ciekawostkę dla elektroników-hobbystów i mogę najwyżej się poprzyglądać jak kolejni komentują, że złożyli kolejnego Speca i działa (a mają już ich ponad dychę). Dla mnie to jednak za drogi interes. Chociaż satysfakcja na pewno gwarantowana.
----------------
Nie sposób się nie zgodzić. To setup typowo dla gracza.
Demoscenowiec nie wyżyje rocznie na paru programach na krzyż jednej jedynej grupy (wiadomo jakiej).
Już i tak od 2009 chyba ciągniemy dodatkowo "Plan Pięcioletni" ;) ;) supportu jednego dema rocznie dla Spectrum 16K, od kiedy okazało się, że jest jakaś _grupa_ osób bazujących na tym konfigu.


> Speccy 2010 jest rozwiązaniem optymalnym dla większości spectrumowców. Wbudowane wszystkie potrzebne porty, AY, taktowanie Pentagona, co jest u większości użytkowników i oglądaczy dem "must have", emulacja TR-DOS (na obiektach dyskowych), małe zgrabne i tanie karty SD jako pamięć masowa. Jedyne czego brak to szyny krawędziowej do podpięcia ewentualnych przystawek ;)
------------
Ponownie zgoda. I chociaż do zestawu dochodzi jeszcze Eva, mając złącza itp, to jednak znowuż Speccy 2010 save'uje bez żadnych problemów. A to już czyni zeń narzędzie, a nie drogą zabawkę.



> Jakby jeszcze pokombinowano i zaimplementowano (jak w emulatorach) wybór taktowania dla modeli 48k/128k/+2 itd. (w tym "biosie" czy co tam jest), to już w ogóle na nic innego bym nie spojrzał.
------------------
Ależ jest. prosiłem Gasmana, żeby opisał sprzęt, ale milczy, zaczynam się zastanawiać, czy kolejny nie wpadł pod pociąg, czy co.
Dokładnie to już nie pamiętam, ale w biosie wybierasz sobie timingi. Chyba był Pentagon/128+/48k. Albo i nawet więcej. Również szybkość procka w biosie wybierasz. I inne. MAT mówił, że widział też w biosie peryferia (czyli _poniekąd_ odpada problem szyny). Covox jest, jak słyszałem. Ma być - rzekomo - SID.


> Oczywiście należy mieć na uwadze cenę, bo o ile pamiętam koszt miał się plasować w okolicy 1000zł, tak? To ja odpadam :p
-------------------
No mam nadzieję, że nie będzie jakiejś przesady. Zaraz zapytam (mailowo) o przewidywaną cenę i Wam powiem.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #33 dnia: 2012.02.10, 14:31:47 »
MAT:

Poszło zapytanie. Czekam na odpowiedź o ceny przewidywane.
Pozdrrrrrrrrrrrrr.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #34 dnia: 2012.02.10, 14:32:07 »
To setup typowo dla gracza.

A i to nie, bo spora część dobrych tytułów pójdzie tylko na 128k. Dodatkowo, kupa levelówek przerobionych na remixy wykluczając potrzebę doładowywania. Bezdyskusyjnym standardem użytkownika ciągle pozostanie jednak 128k. Jedynie żal tej gumowej klawiatury, którą wspominam z łezką w oku (miałem coś koło 8 lat, jak wujek TO przywiózł z Anglii czy Niemiec).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #35 dnia: 2012.02.10, 14:59:54 »
Wcale nie rzekomo ;)
http://www.youtube.com/watch?v=J6bGypDCr0M

A i po sprawdzeniu w źródłach w configu do "Timings:" jest Spectrum 48, Spectrum 128, Pentagon i Scorpin. Więc chyba wszystko, czego człowiek może sobie życzyć :)

Dla zainteresowanych - główne parametry w configu są takie (nazwa: możliwe opcje):

ROM/RAM: ZX Spectrum 48, Pentagon 128, Pentagon 1024, Scorpion 256
Timings: ZX Spectrum 48, ZX Spectrum 128, Pentagon, Scorpion
Turbo: None, x2, x4, x8(unstable)
AY mode: None, ABC, ACB, Mono
Turbo Sound: Off, On
Covox: Off, SD Mode1, SD Mode2, GS-#B3, Pentagon-#FB, Scorpion-#DD, Profi/BB55
Y Chip: YM, AY
BDI mode: Slow, Fast
Video mode: Composite/S-Video, PAL RGB, VGA 50Hz, VGA 60Hz, VGA 75Hz
Video aspect ratio: 4:3, 5:4, 16:9
Audio DAC mode: R-2R, TDA1543, TDA1543A
Joystick emulation: Kempston, Sinclair I, Sinclair II, Cursor, QAOPM
Joystick 1: Kempston, Sinclair I, Sinclair II, Cursor, QAOPM
Joystick 2: Kempston, Sinclair I, Sinclair II, Cursor, QAOPM
Mouse Sensitivity: 1, 6, 1
Swap mouse buttons: Off, On

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #36 dnia: 2012.02.10, 15:09:08 »
Coraz bardziej mi się podoba ten Sepccy 2010... 1k pln to sporo, mam nadzieję, że będzie trochę mniej. Emulacja SIDów, to fajna sprawa. Jakiś czas temu pojawiła się w cartridge do C64 - 1541 Ultimate - prawdziwy C64 może grać dwoma, emulowanymi SIDami w FPGA, całkiem nieźle się to rozwiązanie sprawuje.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #37 dnia: 2012.02.10, 15:25:31 »
Mnie tam się podoba od dawna. Jak się da kupić za sensowne pieniądze to się nie będę wahał. Podoba mi się zwłaszcza (poza wszystkim innym), że projekt jest w pełni otwarty - zaprę się i nauczę jak się programuje FPGA ;) :D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #38 dnia: 2012.02.10, 17:40:58 »
No to faktycznie monstrum. Jeśli dobrze rozumiem, ma też General Sound.
Ciekawe, czy to zwykły TS, czy TSFM, swoją drogą.



MAT:

> Podoba mi się zwłaszcza (poza wszystkim innym), że projekt jest w pełni otwarty - zaprę się i nauczę jak się programuje FPGA ;) :D
------------------
No ponoć można tam bardzo wiele sobie przystosować do potrzeb własnych.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #39 dnia: 2012.02.10, 17:46:17 »
Jakiś czas temu pojawiła się w cartridge do C64 - 1541 Ultimate - prawdziwy C64 może grać dwoma, emulowanymi SIDami w FPGA, całkiem nieźle się to rozwiązanie sprawuje.

Naprawdę?????? Nie wiedziałem. No to doprawdy zajebiste urządzenie.
Kupiłbym sobie, ale ceny ponoć zaporowe. (Bo jednego C64 mam).

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #40 dnia: 2012.02.10, 17:52:03 »
Cytuj
No ponoć można tam bardzo wiele sobie przystosować do potrzeb własnych.

Wiesz... są kompletne źródła i specyfikacje. Jest komplet potrzebnych peryferiów. Jakby się zaprzeć to można w FPGA zapakować firmware udający chyba dowolną ośmiobitówkę. A do tego dorobić w tej części, która chodzi na Armie wybór firmware'u przy starcie i masz wypasiony uniwersalny komputer obsługujący całe retro jakie ci może przyjść do głowy ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #41 dnia: 2012.02.10, 21:38:35 »
Speccy2010 nie moze byc wierna kopia ZXa, bo ma soft core Z80. Chetnie zobacze wszystkie cwane dema i gry w akcji.
O ile wiem nie przechodzi nawet fusetest.
Tyle, ze Speccy ma w zasadzie wszystko soft, wiec mozna nadrobic braki w FPGA i w ARM. To taki hardwerowo emulowany ZX. Ciezko to nawet zakwalifikowac.
Harlequin to 100% ZXa.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #42 dnia: 2012.02.10, 22:18:01 »
Jeśli podchodzić w ten sposób, to tylko ZX to 100% ZXa.

Co to według ciebie znaczy "soft core Z80"? To, czego używa Speccy 2010 to core T80 z opencores - to jest "program" dla FPGA dający w wyniku funkcjonalny odpowiednik Z80 z opcjami konfiguracji różnych rzeczy - o ile pamiętam można go odpalić jako 8080, Z80 i chyba wariant Z80 z GameBoya, ale to, że to jest "core" nie znaczy, że coś tam jest emulowane - to jest po prostu instrukcja dla FPGA jak ma sobie poustawiać "przełączniki", żeby udawać Z80. Przecież gdyby tak podchodzić do sprawy to tak na prawdę każde urządzenie przenoszone do FPGA jest tylko software'owym emulatorem.

A Arm w Speccy 2010 służy do gadania z częścią peryferiów (w tym kartą SD) a także podaje FPGA kod przy boocie systemu - nie bardzo rozumiem co chciałbyś w nim nadrabiać.

edit : Sprawdziłem - Arm jest pośrednikiem i emulatorem większości peryferiów. Poza bootowaniem całości odpowiada - po źródłach sądząc - za translację klawiatury, obsługę karty SD i emulację betadiska, emulację taśmy, RTC, zrzucanie i wczytywanie snapshotów i obsługę konfiguracji systemu (co akurat jest naturalne skoro to on podaje kod do FPGA).
« Ostatnia zmiana: 2012.02.11, 16:01:43 wysłana przez matofesi »

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #43 dnia: 2012.02.11, 15:57:59 »
Jeśli podchodzić w ten sposób, to tylko ZX to 100% ZXa.
Co to według ciebie znaczy "soft core Z80"? To, czego używa Speccy 2010 to core T80 z opencores - to jest "program" dla FPGA dający w wyniku funkcjonalny odpowiednik Z80 z opcjami konfiguracji różnych rzeczy - o ile pamiętam można go odpalić jako 8080, Z80 i chyba wariant Z80 z GameBoya, ale to, że to jest "core" nie znaczy, że coś tam jest emulowane - to jest po prostu instrukcja dla FPGA jak ma sobie poustawiać "przełączniki", żeby udawać Z80. Przecież gdyby tak podchodzić do sprawy to tak na prawdę każde urządzenie przenoszone do FPGA jest tylko software'owym emulatorem.
A Arm w Speccy 2010 służy do gadania z częścią peryferiów (w tym kartą SD) a także podaje FPGA kod przy boocie systemu - nie bardzo rozumiem co chciałbyś w nim nadrabiać.


No właśnie.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #44 dnia: 2012.02.14, 21:44:09 »
Mat jak sam napisales jest tam 32-bitowy arm 60mhz o mocy gdzies tak 100xSpectrum, ktory moglby pewno emulowac calego ZX lacznie z generacja obrazu i AY przez PWM albo drabinke.
To jest bardzo dziwaczna konstrukcja, zupelnie inna niz np. ZXEvo, dlatego warto ja miec  :D.
Soft core znaczy tyle, co model VHDL ukladu, zamiast realnego chipa. I tu jest kwestia jak dokladny jest ten model, a T80 nie ma 100% zgodnosci z Z80, nie mowiac juz o timingach zewnetrznych, ktore mozna skompensowac na plycie z fpga, ale nie np. w plycie zx spectrum.
Inaczej mowiac t80 moze rozmawiac z fpga ula, ale niekoniecznie z real ULA.
Wiem ze Chris od Harlequina zaczal przerabiac soft core do swojego klona spectrum, ale czy cos z tego wyniklo nie mam pojecia.