Autor Wątek: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań  (Przeczytany 5873 razy)

gottrek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Jelenia Góra
Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« dnia: 2014.08.23, 16:27:55 »
Nabyłem działający egzemplarz ZX Spectrum +. Płyta to wersja 3B.
Proszę Was, o pomoc w identyfikacji kilku "ciekawostek" na płycie. Chodzi mi, o dół płyty gdzie są wlutowane trzy tranzystory. Do czego może służyć taka przeróbka?
Druga sprawa to nalutowany na układ IC23 scalak 74LS04. Przylutowane są tylko trzy nogi (dwie z nich to zasilanie). Piny noszą ślady cyny. To chyba była jakaś zdemontowana teraz przeróbka? Co to mogło być?

Moje ostatnie pytanie dotyczy video moda. Widziałem trzy sposoby na uzyskanie composite video. Pierwszy to po prostu wyprowadzenie sygnału composite idącego do modulatora na zewnątrz, drugi to wykorzystanie dodatkowo kondensatora elektrolitycznego podłączonego szeregowo z tym sygnałem i dopiero potem wyjście na zewnątrz no i ostatnia możliwość to wykorzystanie tranzystora na wyjściu.
Jaki composite mod jest najlepszy (polecany) bez niczego, z kondensatorem czy tranzystorem?


Pozdrawiam
Maciek

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.08.23, 22:12:34 »
Ktoś nieźle "modował" tą płytę.
Widzę też diody przy zworach mostka przełączania ROM-u. Chyba było podejście pod większy EPROM mp. 27512 z przełączanymi bankami. Np. w jednym oryginalny ZX ROM, a w drugim jakiś "zmodowany". Sam ma tak w jednym ZX Specu.
Co do tych tranzystorów, to chyba ktoś próbował zrobić jakiegoś typu "zabezpieczenie" na pamięci 4116, albo miał własną "koncepcję" ulepszenia zasilania.
Przetwornica też "modyfikowana", jakieś diody ?. Może przetwornica nie pracuje poprawnie, stąd takie "cuda" na płycie.
74LS04 - do czego mógł służyć ? nie mam pojęcia. Jest wiele rozwiązań wykorzystujących ten scalak.

Co do wyjścia VIDEO - ja mam podłączony bezpośrednio z wejścia na modulator (modulator odłączony i pominięty).
Działa wyśmienicie.
Wszystko zależy do jakiego tv będzie ZX podłączany. Problemy mogą być z nowymi LCD. Czasami okazuje się, ze jest za duży sygnał i taki nowy telewizor LED traci synchronizację. Raz tak miałem z TV LCD Thomson, musiałem wstawić rezystor.

Ogólnie nie jest źle, widziałem bardziej "udziwnione" płyty w ZX-ach.
 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.08.23, 22:36:58 »
Te tranzystory to prawdopodobnie układ czuwający nad kolejnością włączania napięć - to coś, na co kości 4116 są wrażliwe. Co do samej przetwornicy, jest ona najwyraźniej "ulepszona" zgodnie ze wskazówkami z instrukcji serwisowej. Widziałem już kilka starszych płyt z takim pajączkiem.
LS04 być może miał korygować błąd ULI - zamiast często spotykanego tranzystora leżącego na CPU?

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.08.24, 12:52:53 »
LS04 być może miał korygować błąd ULI - zamiast często spotykanego tranzystora leżącego na CPU?
Ale ten tranzystor zwany często "dead cocroach" (zdechły karaluch) był używany w płytach Issue 1 przy ULA 5C102E , a nie Issue 3B
i ULA 6C001...  jaką mamy w tym wypadku na stole operacyjnym :)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.08.24, 13:13:41 »
Zdziwiłbyś się, widywałem go w Issue 3. Mam co najmniej jednego plusa z karaluchem :)
Oczywiście zależy to od wersji ULI, ale najwyraźniej wadliwa wersja 6C001 była instalowana w różnych Issue.
« Ostatnia zmiana: 2014.08.24, 13:24:25 wysłana przez trojacek »

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.08.24, 13:43:51 »
Może to płytka z gumiaka przełożona do plusa? Nawet w Polsce oferowano przekładkę do obudowy "twardej plus" ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

gottrek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Jelenia Góra
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.08.24, 16:40:51 »
Rozrysowałem schemat tych trzech tranzystorów umieszczonych u dołu. Trojacek myślę, że masz rację to coś od napięć dla pamięci. Ciekawe czy taki mod płyty był powszechny?

Pamięć rom jest wymieniona na układ M5L27128K. Jego pojemność 16KB to standardowa pojemność rom'u w tym modelu?

Na procku nie ma żadnego tranzystora.

Dołączam też zdjęcie całości.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.08.24, 19:19:19 »
Bardzo fajny układ. Zapewnia on włączanie napięć: najpierw -5V, potem 12V, potem 5V. To daje szansę "rozkręcić" się przetwornicy, jeśli elementy są już stare (zwłaszcza elektrolity) i nie spalić kostek 4116.
Co do EPROM, tak, ma taką samą pojemność jak oryginalny ROM, który pewnie komuś po prostu padł. W moje ręce też trafił jeden plusik ze spalonym ROM-em, zdarza się :)
A co do 7404, podejrzewam, że on zastępuje tranzystor i jest to czyjaś radosna twórczość, bo na procku są wyraźne ślady po tranzystorze (chyba, że procek był przekładany, w końcu jest w podstawce). Wersja ULI by na to wskazywała.

Po sprawdzeniu w serwisówce - tranzystor na CPU dotyczy ULI w wersji 5C112. Hmm.
« Ostatnia zmiana: 2014.08.24, 19:44:41 wysłana przez trojacek »

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.08.24, 19:46:32 »
Diody na mostku ROM to jeden ze sposobów aby zastosować eprom.

Opis tutaj  http://trastero.speccy.org/cosas/JL/ROM-EPROM/ROM-EPROM.html

Jest też inny opisany w załączniku.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.08.24, 21:23:03 »
Po sprawdzeniu w serwisówce - tranzystor na CPU dotyczy ULI w wersji 5C112. Hmm.
No własnie tak się zastanawiałem bo jako laik elektroniczny nie chciałem tutaj się wymądrzać - kiedy napisałeś
o wadliwej wersji ULA 6C001 to czekałem aż ktoś z bardziej ode mnie obeznanych się wtrąci bo
przecież wersje ULA 6C001E6 / E7 to były najbardziej popularne ULA już bez błędów jakie występowały
w serii 5C... (m.in. problem z inkey$)  i na 100% nie trzeba w nich było używać tego pajączka który zresztą
stosowano w pierwszym układzie ULA 5C102E.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy nabytek ZX Spectrum + i parę pytań
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.08.24, 21:24:43 »
Tak to jest, jak człowiek zawierza swojej pamięci, a ta działa jak 4116 ;)