Autor Wątek: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?  (Przeczytany 15325 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« dnia: 2015.06.29, 17:14:28 »
Moi drodzy, może ktoś pamięta takie "cudo". Posiadam, uruchomiłem, zgłasza się poprawnie, komendy mam po naszemu (np. zamiast PRINT jest PISZ itp). Oprócz tego ma dwie diody opisane ROM i MOTOR-ON oraz przycisk NMI.

Czy być może wiecie jak to używać ?. Czy po naciśnięciu NMI coś się powinna odziać ? bo u mnie nic się nie dzieje - niestety.
Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informację.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.06.29, 17:56:43 »
Powinienem mieć instrukcję obsługi.
Ale dopiero jutro do niej dotrę.

Moja przystawka niestety jest niesprawna,
a kiedyś sporo gier na niej zrzucałem,
i przerabiałem na dyskowe.

Zakupiona w Składnicy Harcerskiej.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.06.29, 18:19:52 »
Kurcze, pierwszy raz o tym słyszę. Bardzo proszę, poróbcie jakieś fotki i napiszcie coś więcej o tym cudzie.

Swoją drogą nie wyobrażam sobie słów kluczowych BASIC-a po polsku - w ogóle tworzenie takiego interfejsu,
przystawki uważam za bezsensowne, bo BASIC to BASIC i usiłowanie tłumaczenia tego na język polski nie spowoduje,
że program nagle zacznie być bardziej czytelny. Ale w tamtych czasach (1986) usiłowano wszystko tłumaczyć na siłę.
Pamiętam, że puryści językowi wręcz charczeli z oburzenia, że na międzymordzie ludzie uparcie mówili interfejs :-)

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.06.29, 21:27:14 »
Ja też nie jestem fanem BASICa po polsku ;)
Ale autor był pełen entuzjazmu w Informatyce 4/1988

Na stronie Yarka jest kilka zdań http://8bit.yarek.pl/interface/zx.polbasic/index-pl.html, ale oczywiście linki działają tylko do zdjęć...
Oprócz tłumaczeń komend, miał też funkcję zrzucania zawartości pamięci po NMI, matofesi kiedyś tego używał - wraz z ekipą złamali tym Soundtrackera, OIDP.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.06.30, 08:00:26 »
Dokładnie. Polbasica miał zdaje się Sabe albo Mikropol i tam właśnie zrzuciliśmy Soundtrackera. Ten ostatni był dość mocno "opancerzony" i sprawdzał system na obecność wszelkiego rodzaju freezerów. Na szczęście Bromba (bo zdaje się on robił to zabezpieczenie) nie znał Polbasica i go nie wykrywał ;)

Ale sama koncepcja tłumaczenia wszystkiego na polski była faktycznie dziwaczna.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.06.30, 10:57:24 »
Dziękuję za zainteresowanie tematem i odzew. Załączam zdjęcia mojej wersji interface-a (pol. międzymordzia) oraz zdjęcia z pracy.
Ciekawie jest obserwować listingi po "naszemu" jak się człowiek przyzwyczaił do języka Szekspira :)

tdu - jeśli masz zdolności manualne, sprawdź tzw. "zimne luty". U mnie to był przyczyną usterki. Po ponownym zalutowaniu TACT-Polbasic ruszył.
Gdybyś znalazł instrukcję, byłbym wdzięczny za jakąś informację odnośnie użyteczności przycisku NMI itd...

Oczywiście, dzisiaj jest to bardziej ciekawostka, ale jakże rzadka :)
« Ostatnia zmiana: 2015.06.30, 11:26:14 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.06.30, 12:38:30 »
No to obiecana instrukcja.

Jeszcze cieplutkie skany do pobrania tutaj:

ftp://speccy:[email protected]/instrukcje/Polbasic/
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.06.30, 13:44:46 »
No to obiecana instrukcja.

Jeszcze cieplutkie skany do pobrania tutaj:

ftp://speccy:[email protected]/instrukcje/Polbasic/

Serdeczne dzięki !!! Jesteś Wielki, dałeś mi zajęcie na wieczór :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.06.30, 16:38:08 »
Moim zdaniem jest to bardzo interesujący, ciekawy i rzadko spotykany sprzęt. Gratka dla kolekcjonera.

Właśnie za to uwielbiam klimat Speccy :) Niby człowiek siedzi w temacie już jakiś czas, ale często zaskakiwany jest informacjami o akcesoriach o istnieniu których do tej pory nie miał pojęcia :) Tak wiele ich powstało i nadal powstaje, o różnych, często wymyślnych możliwościach. Myślę, że poniekąd był to powód mojego zdeinteresowania się Amigą, bo tam instalujesz kartę CF z systemem, ewentualnie WHDLoad do gierek, jakaś karta turbo i co więcej przeciętny użytkownik może potrzebować od strony hardware ?

Ostatnio obserwowałem aukcję interface "Disciple" - piękna sprawa... niestety cena poza moim zasięgiem, znaczy mój zdrowy rozsądek zadziałał, żeby nie płacić takiej kasy. Chyba nie jestem prawdziwym kolekcjonerem...
Na pocieszenie, zdobyłem ostatnio Multiface One z gniazdem na joystick, po zupełnie okazyjnej cenie. Jeszcze nie uruchamiałem, bo nie bardzo wiem jak to "ugryźć" :)

Pozdrawiam.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2011
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.06.30, 16:42:34 »
Ale po co Ci Disciple jak moze miec nowiutkiego PlusD od zaxona ?

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.06.30, 20:54:25 »
Ale po co Ci Disciple jak moze miec nowiutkiego PlusD od zaxona ?

Jakoś tak mam, że lubię starocie ;) Ale to +D prezentuje się interesująco.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.06.30, 21:08:56 »
No to mam zabawę na całego. Uczę się od nowa BASIC-a po polsku :)
TACT-POLBASIC działa nawet ze 128 +2 ale szarym :)

Fajna sprawa, załadować coś w BASIC-u i  wylistować ! OCZOPLĄS ...  :o
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4697
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.06.30, 21:17:33 »
Boyo , moge zrobic nowe i postarzyc ;)

Mariansss, skonczyles te przerobke gumiaka na 128? Bo mnie sie udalo  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.06.30, 21:35:03 »
Moim zdaniem jest to bardzo interesujący, ciekawy i rzadko spotykany sprzęt. Gratka dla kolekcjonera.

Właśnie za to uwielbiam klimat Speccy :) Niby człowiek siedzi w temacie już jakiś czas, ale często zaskakiwany jest informacjami o akcesoriach o istnieniu których do tej pory nie miał pojęcia :) Tak wiele ich powstało i nadal powstaje, o różnych, często wymyślnych możliwościach. Myślę, że poniekąd był to powód mojego zdeinteresowania się Amigą, bo tam instalujesz kartę CF z systemem, ewentualnie WHDLoad do gierek, jakaś karta turbo i co więcej przeciętny użytkownik może potrzebować od strony hardware ?

Ostatnio obserwowałem aukcję interface "Disciple" - piękna sprawa... niestety cena poza moim zasięgiem, znaczy mój zdrowy rozsądek zadziałał, żeby nie płacić takiej kasy. Chyba nie jestem prawdziwym kolekcjonerem...
Na pocieszenie, zdobyłem ostatnio Multiface One z gniazdem na joystick, po zupełnie okazyjnej cenie. Jeszcze nie uruchamiałem, bo nie bardzo wiem jak to "ugryźć" :)

Pozdrawiam.

Multiface ONE używasz normalnie. Podłączasz do ZX-a, wczytujesz program, naciskasz czerwony przycisk i w dwóch linijkach na ekranie pokazują Ci się komendy.
Można zrzucić całą pamięć na magnetofon lub dysk (ale tylko w +3), wpisać POKE-a, przeszukiwać pamięć (ma wbudowany prosty monitor).

Generalnie interface został stworzony do "grzebania" w grach/programach, szukania np. "nieśmiertelności", zgrywania zabezpieczonych programów/gier.
Swego czasu było głośno o nim, bo jakaś firma domagała się wycofania go z rynku, gdyż był zbytnio "piracki". A wszytsko przez ten "RED MAGIC BUTTON"  :D

Tutaj jest trochę o nim http://www.1000bit.it/support/manuali/sinclair/zxspectrum/multiface/multiface1.html
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przystawka TAC-POLBASIC , jak to ugryźć ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.06.30, 21:41:23 »
Boyo , moge zrobic nowe i postarzyc ;)

Mariansss, skonczyles te przerobke gumiaka na 128? Bo mnie sie udalo  :D

Nie skończyłem, bo albo mam złego GAL-a, albo poległem na CAS i RAS pamięci :(
Coś widziałem, że jakieś płytki zrobiłeś ?. Pod procesor z GAL-em ?.

He.. nie "postarzyć" tylko "spatynować", ZX to już klasyka  ;)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma