Autor Wątek: Kto naprawiłby Spectruma?  (Przeczytany 9151 razy)

TrisKreuzer

  • *
  • Wiadomości: 8
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Kto naprawiłby Spectruma?
« dnia: 2013.12.10, 12:09:16 »
Witam,

Jako, że ja mam fajnie i mój "nowy" Spektruś działa i śmiga, a chciałabym również, żeby moi znajomi mieli równie fajnie, stąd takie pytanie na forum.
Kompletnie nie znam nikogo, kto mógłby nam fachowo pomóc. Co ważne powinien być z Trójmiasta, żeby nie narażać sprzętu na przesyłanie...
Jesteśmy wszyscy humaniści i nie potrafimy naprawić takiego sprzętu.
Mianowicie do sprawdzenia i ewentualnego naprawienia byłby gumiak oraz Unipolbrit.
Gumiak jeszcze jakoś będziemy sprawdzać, ale kontakt załapać chcemy jak najszybciej do Unipolbrita.
Mianowicie, po włączeniu komputer działał - jak poruszyło się wtyczką w gnieździe od zasilacza. Wówczas "łapał" obraz na  tv. Teraz nawet tego nie robi... Może tam jest tylko coś poluzowane i poszło zupełnie? Nie znamy się na tym...
Nie chcę być jedyna z działającym sprzętem w towarzystwie (not funny deal). Oczywiście dogadamy się w kwestii odpłatności...
I pomyśleć że działałam kiedyś w Lamersach ;)
Jakoś teraz tylko kontakt z XTD'em się utrzymał...
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomysły...
 

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.12.10, 12:14:54 »
Nie znam nikogo w 3mieście, ale Lamersów tu troche jest -- ja jestem z lamersow, at0m też ;)
a XTD widziałem na RetroKompie miesiąc temu ;) Pozostałych lamersów również na SV.

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.12.10, 18:30:27 »
Może głupio to zabrzmi, ale kto to są Lamersi ?
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.12.10, 18:40:49 »
To Ci co wraz ze speccy.pl zajeli 1-sze miejsce na LOADERROR 2013, zmiatajac spektrusiowym demem pozostale produkcje  ;)
http://speccy.pl/news.php?readmore=82
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.12.10, 18:49:33 »
Aaaaaa. No tak...
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

TrisKreuzer

  • *
  • Wiadomości: 8
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.12.13, 20:59:10 »
No i jak? Nikt nie byłby chętny pomóc???
Please!!!
Jak ja zazdroszczę ludziom co sobie sami naprawiają... A ja tu grafik, artysta...

I pozdrawiam wszystkich Lamersów. My byliśmy tam w czasach prehistorycznych jakoś ;)
Ja jako Tris i Ryko też pisał coś do magazynu dyskietkowego Xtda... :D

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.12.13, 22:34:54 »
Mozesz popytac w malych serwisach RTV, czesc tych ludzi naprawialo kiedys komputery. Dobry elektronik bedzie wiedzial co i jak, warto tylko spytac, czy mial do czynienia z takim sprzetem i czy jego czas nie jest zby cenny.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.12.14, 20:14:00 »
Ja mógłbym się temu przyjrzeć, ale w W-wie.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.12.14, 22:22:13 »
Też mogę pomóc postawić go na nogi :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

TrisKreuzer

  • *
  • Wiadomości: 8
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.12.16, 00:56:20 »
Mozesz popytac w malych serwisach RTV, czesc tych ludzi naprawialo kiedys komputery. Dobry elektronik bedzie wiedzial co i jak, warto tylko spytac, czy mial do czynienia z takim sprzetem i czy jego czas nie jest zby cenny.
Oj dzięki za podpowiedź, popytam starych, może pamiętają kto jeszcze egzystuje od tamtych czasów. Dobry pomysł! :)

@trojacek

...a to muszę pogadać z koleżanką, która jeździ do Wawy do rodziny, pozdrawiam i dziękuję za propozycję! :)

Dzięki za pomoc tak w ogóle. Miłe to forum :))

A mój zakupiony świeżo Spektruś... No kocham go bezgranicznie :)) Zakupiłam mu właśnie specjalnie stary, ale jary telewizorek   :P

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.12.16, 23:17:40 »

Mianowicie, po włączeniu komputer działał - jak poruszyło się wtyczką w gnieździe od zasilacza. Wówczas "łapał" obraz na  tv.

Za dawnych czasów często leciały zgrzewane wtyczki - ponieważ polskie nie pasowały, kończyło się to obieraniem z plastiku i lutowanie. Teraz są gotowe kabelki - wymieniłem kabelek z wtyczką - działa. Uwaga na bieguny!!! Możliwe, że zasilacz dostał - te od Timexa / Unipolbrita często padały, ja ugotowałem ten od ZX Spectrum ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.12.17, 09:16:23 »
O, gdzie dostałeś gotowe kabelki?

TrisKreuzer

  • *
  • Wiadomości: 8
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.12.17, 12:06:22 »
Hmm... mogę spróbować z innym zasilaczem go odpalić. Mieliśmy taki "zrobiony" ale z nim działał z przerwami (niejako ta wtyczka wydaję się okazała się być za krótka) ale mogę przynieść zasilacz od mojego Spektrusia?
Będzie pasował? Do Unipolbrita??? Czy ten komp (Uni) mógł siąść od tego zasilacza (którym się ruszało, oryginalnego)?

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kto naprawiłby Spectruma?
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.12.17, 22:42:39 »
Szansa doś mała że poległ, ale zdarzało się. Zasilacz od Spectrusia będzie nawet lepszy, bo ma 9V a nie prawie 14V jak miewały polskie ;) Pisalismy co nie co o zasilaczach.

@Trojacek
Kabelek znalazłem przypadkowo w tradycyjnym sklepie elektronicznym - wtyk sensowny (pasuje dobrze do gniazda - są też takie, co mają za mały lub za duży otwór), przewody dość grube (często są cienkie - kilka żyłek głównie z tlenku miedzi) i zawulkanizowane coś takiego co można osadzić w obudowie zasilacza. W 1 zasilaczu wstawiłem kabelek od ładowarki Vertex.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464