Autor Wątek: Reanimacja Plusa  (Przeczytany 13423 razy)

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.04.13, 21:18:20 »
Trojacek - miałem kiedyś podobne objawy. Samo odłączenie (napięć od dekodera adresów) górnego ramu nie wystarczyło, musiałem wylutować kości.
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.04.13, 22:52:45 »
Dzięki, masz rację. Zwalone DRAM-y potrafią robić zwarcia na szynie danych lub adresów.
Ale Plusik odłożony, bez ULI nie ma sensu robić cokolwiek więcej. Jak spadnie (chyba z nieba) dobra ULA, to co innego.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.04.15, 22:09:52 »
Parę miesięcy temu przypadkiem trafiłem na stronkę gdzie jakaś współczesna firma robi ULA z trybami jak w Timexie które pasują do starych ZXów. Stronka była po angielsku i więcej nie pamiętam. :(
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.04.15, 22:33:11 »
Nie ma takiej firmy Zbyniu, wierz mi.
Niestety jeszcze wciąż ULA jest drogim/unikalnym układem nie mającym współcześnie produkowanego zamiennika.
Te informacje o firmie sprzedającej ULA (współczesne) to po prostu FATAMORGANA czyli to co wycieńczony człowiek
na pustyni chciałby zobaczyć - oazę z jeziorem słodkowodnym itp...  ;D
  :D
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.04.15, 23:12:06 »
Też mam wrażenie, że taki projekt widziałem. Płytka wtykana w gniazdo po ULI miała na sobie FPGA czy CPLD oraz opcjonalny koder PAL AD724. Układ miał obsługiwać ULA-plus, nic o trybach Timexa nie pamiętam.
No i nie mogę znaleźć tej strony.
A może to był tylko wątek na WoS-ie.

Ha, voila!
http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=40631
« Ostatnia zmiana: 2013.04.15, 23:23:19 wysłana przez trojacek »

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.04.15, 23:46:53 »
Chris Smith pierwszy zrobil zamiennik ULA, w ramach prac nad ksiazka ULA Book.
Niestety nikt jeszcze nie otworzyl sklepu z tymi ukladami :-(


steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.04.16, 09:26:49 »
Prawdę mówiąc, byłbym też szczęśliwy gdyby ktoś po prostu wrzucił w sieć plik z wsadem zwykłego ULA dla CPLD.
Jedyne co znalazłem na sieci to obsikiwanie terenu na zasadzie 'mam, skompilowałem, podziwiajcie geniusz wodza'.
A wieczny brak czasu powoduje, że nie potrafię się zebrać by siąść i przeklepać schemat Smitha w xilinxowe ISE...
Machines should work. People should think.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.04.16, 09:45:13 »
@steev Może takie coś się nada? http://opencores.org/project,zx_ula Napisane jest, że beta, ale zrobione wg ULA Booka więc powinno być ok.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.04.16, 10:08:59 »
Przypomina mi się też że na jakiejś stronce o klonach Spectuma był taki który w ciekawostkach miał dopisek, że ULA nie jest w nim w jednym klocku, ale w kilkunastu standardowych łatwych do kupienia scalaczkach. To był jakiś NRD-oski czy Ruski. Pamiętam że jak to czytałem to pomyślałem że wreszcie wymyślili sposób jak ula zastąpić i nie będą na to narzekać.
Rosjanie przecież ciągle produkują klony i z czegoś to ULA robią.

Z tego co kojarzę to MSX1 ma grafę jak w ZX, (tzn rozdzielczość i atrybuty 8x8, nie wiem jak paleta) czy wie ktoś może czy obie konstrukcje powstały niezależnie czy mają wspólnego przodka?

Czy ktoś próbował (zamiast wierzyć w powtarzane zewsząd że się nie da) wpisać w google czym zastąpić ULA?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.04.16, 10:18:14 »
Znam.
Wersja CPLD to raczej proof of the concept, bo nie obsługuje głośnika, klawiatury itp. (sam obraz) i została napisana pod pamięć sram (w sumie lepiej, ale nie można zastosować jako zamiennik oryginalnej :) )

@ZbyniuR : http://trastero.speccy.org/cosas/JL/Harlequin/superfo1.html może być?
Machines should work. People should think.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.04.16, 10:25:24 »
Albo cała lista tutaj: Отечественные_клоны

Na wschodzie w zasadzie poza nowymi modelami z FPGA/CPLD we wszystkich klonach implementowali odpowiednik ULA na TTLach.

A MSX ma chip od grafiki Texasa (http://en.wikipedia.org/wiki/Texas_Instruments_TMS9918) i to, że ma zbliżone możliwości/ograniczenia do Spectrum świadczy tylko o tym, że takie rozwiązanie w tamtych czasach najwyraźniej inżynierom wydawało się być logicznym.
« Ostatnia zmiana: 2013.04.16, 10:26:56 wysłana przez matofesi »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reanimacja Plusa
« Odpowiedź #26 dnia: 2014.01.05, 17:43:40 »
Na wschodzie w zasadzie poza nowymi modelami z FPGA/CPLD we wszystkich klonach implementowali odpowiednik ULA na TTLach.

Z tym nie mogę się do końca zgodzić. Na początku lat 90. Rosjanie opracowali układ Т34ВГ1, który był po części zamiennikiem ULA. Po części, bo nie jestem pewien, czy timingi miał takie same i czy wyprowadzenia były funkcjonalnie te same. Trochę na ten temat można poczytać tutaj:
http://speccy.info/%D0%A234

Ten scalak był wykorzystywany głównie w rosyjskich klonach - oraz m.in. w czechosłowackim Didaktiku. Oto lista tych klonów:

    ANBELO/C
    Атас 128/256
    Byte (Mołdawia)
    Веста (Westa) ИК-31
    Дельта-микро (Delta-Mikro)
    Didaktik M (Czechosłowacja)
    Квант (Kwant) БК МС0530 (Rosja)
    Компаньон-М, Компаньон-2 (Rosja)
    Мастер (Master)
    Ратон-9003 (Raton) (Białoruś)
    Символ 48/128 (Simbol)
    Sinko-Best (Rosja)
    Sirius
    Сура-С (Sura-S) (Rosja)
    Эльф (ALF TV Game, Rosja)
    Форум БК-09 Турбо (Forum BK-09 Turbo) (Rosja)