Autor Wątek: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?  (Przeczytany 11348 razy)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Mam taki problem. Czy jest jakiś sensowny sposób na skonwertowanie obrazu w formacie Z80 do formatu TAP albo WAV/MP3, żeby można to było wczytać później do żywego Spectrum po kabelku? Temat DivIDE/DivMMC, który pomógłby taki obraz załadować to inna sprawa - ja chciałbym zrobić taką konwersję jak opisałem. Chodzi o to, że mam dużo gier na PC do emulatora i ZX Spectrum+ do "nakarmienia".
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.11.01, 15:42:57 »
W zasadzie są dwie możliwości.
- napisanie własnego, dość sporo loadera do z80 (na gołym ZX mocno upierdliwe)
- "załadowanie" z80 do pamięci komputera a potem ręczna analiza, podział na bloki i pisanie procedury startującej (nie zawsze będzie taka możliwość)

Jeśli nie jesteś naprawdę mocno zmotywowany / zdeterminowany,  to rokowania są IMHO słabe...
Machines should work. People should think.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.11.01, 17:25:31 »
tym:

http://www.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/Z802TZXv12.zip

próbowałeś?

ja to robiłem jakimś narzędziem unixowym w terminalu na mac osx, tzn. zrobiłem tzx, a potem z tego dalej kombinowałem.

Biorąc pod uwagę ilość dostępnych zrzutów gier (tap/tzx) to poszukał bym czegoś co Ci zastąpi te z80'tki.
dużo sprzętu mało czasu.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.11.01, 19:01:01 »
W przypadku Z80 lub SNA w wersji 48k polecam bardzo dobry program Snap2Tap v 2.3

http://www.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/SnaptoTap-R23.zip

To jest program działający w środowisku Windows.
Tworzy obraz taśmy TAP w którym mamy  2 bloki - blok w BASICu czyli loader, który możemy modyfikować
oraz skompresowany blok kodu maszynowego, który jest ładowany pod określony adres
i później uruchamia się instrukcją RANDOMIZE USR

Wszystko proste i łatwo modyfikowalne.
Ja zawsze używam opcji Clear Screen Before Compressing
dzięki temu otrzymuję dobrze skompresowany blok bez obrazka, (który zazwyczaj ulega uszkodzeniu).
Później przy pomocy ZX-Blockeditor http://www.zx-modules.de/  dodaję "ręcznie" nieskompresowany obrazek
do obrazu taśmy i mam gotowy plik, który mogę w prosty sposób konwertować do formatu dyskietkowego...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.11.01, 23:07:59 »
W sieci praktycznie 99.9% tytułów dostępne jest w formatach zrówno Z80 jak i TAP/TZX. Słowo kluczowe TOSEC.
Aczkolwiek, sam mam gierkę, która zalega(ła) na taśmie z lat 80-tych, pt. "Smoog", której nigdzie w wersji TAP nie mogę znaleźć. Piszę zalegała, bo moja kaseta gdzieś zaginęła...

Wracając to tematu, napisz co to za tytuły. Może masz jakieś unikaty?
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.11.02, 11:10:17 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Znaczy - da się. No to nie zostaje nic innego jak spróbować :-) Moje Spectrum już czeka na jakiś fajny "wsad" ;-) I ja też :-D
W zasadzie nie wiem, czy to są "unikaty". Mam po prostu jakąś bibliotekę gierek, z czego sporo tytułów jest właśnie w .z80. Jeśli konwersja jest prosta, to łatwiej będzie mi jej użyć niż specjalnie szukać tytułów na sieci. Jakby się dało ją zautomatyzować  (raczej Linux/Unix, a nie Windows), to już byłoby ekstra.  A jak nie, to trudno. Trzeba teraz przejrzeć co zaproponowaliście.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.11.02, 11:25:46 »
Klawiaturą się pochwal, mało kto to ma :D

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.11.02, 13:29:42 »
tym:

http://www.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/Z802TZXv12.zip

próbowałeś?
Jakby ktoś był zainteresowany, to poprawiłem źródła, żeby się bezproblemowo kompilowały za pomocą GCC pod Linuksem. Obraz Z80 skonwertowany poprawionym i skompilowanym programikiem poprawnie wczytał się do symulatora Fuse pod Linuksem - chwilowo nie mam pod ręką Spectrum żeby spróbować bezpośrednio, sprawdzę po powrocie do domu jak to jest "w rzeczywistości", czy Spectrum+ to przetrawi, nakarmione ze smartfona.

Klawiaturą się pochwal, mało kto to ma :D
Jacku, ale to inny dział. No i fotek żadnych nie zrobiłem, więc tak bez żadnego wsparcia wizualnego nie wypada ;-)
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.11.02, 13:35:54 »
A czy cokolwiek próbowałeś wcześniej wczytać z tego smartfona? Bo z tym zdarzają się problemy - kwestia poziomu sygnału.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.11.02, 14:00:56 »
Tak. Mam zrobiony wzmacniacz, okablowanie itp. I działa.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.11.02, 14:30:21 »
Cytuj
Jakby ktoś był zainteresowany, to poprawiłem źródła, żeby się bezproblemowo kompilowały za pomocą GCC pod Linuksem.

A po co, skoro juz ktos to zrobil w snap2tzx z pakietu fuse-utils.  :D

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.11.02, 16:55:06 »
A bo tego nie zauważyłem ;-)
A tak na marginesie - to rzeczywiście działa. Tylko im większa założona prędkość wczytywania, tym większa szansa na błąd przy wczytywaniu. Generalnie - "cicho bo się nie wgra" obowiązuje :-D
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

ediman

  • **
  • Wiadomości: 66
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Konwersja z obrazu w formacie Z80 na format TAP - czy się da?
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.12.20, 13:01:17 »
Ja zawsze używam opcji Clear Screen Before Compressing
dzięki temu otrzymuję dobrze skompresowany blok bez obrazka, (który zazwyczaj ulega uszkodzeniu).
Później przy pomocy ZX-Blockeditor http://www.zx-modules.de/  dodaję "ręcznie" nieskompresowany obrazek
do obrazu taśmy i mam gotowy plik, który mogę w prosty sposób konwertować do formatu dyskietkowego...

A może bys zrobił/nagrał jakis mały tutorialik jak ręcznie dodajesz ten obrazek?