Autor Wątek: Wczytywanie gier  (Przeczytany 17844 razy)

micnow

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Wczytywanie gier
« dnia: 2011.11.15, 14:35:34 »
Witajcie, mam nadzieję, że nie dostane na dzień dobry bana od admina za wpis w złym dziale..

Właśnie kupiłem sobie mój pierwszy ZX Spectrum, jest to model "+2" i od kilku godzin próbuje coś wczytać, ale mi nie idzie, pojawiają się podczas wczytywania przeróżne napisy, ale ostatecznie nic mi się prawidłowo nie wczytało, albo kończy się kaseta, a gra się nie uruchamia, albo dochodzi do pewnego miejsca i znów się pojawia loader, lub po prostu pojawia się wiersz polecenia.
Czy ktoś mógłby mi polecić dobry FAQ w języku polskim o przeróżnych zagadnieniach wczytywania gier na ZX Spectrum? Bo nie wiem co źle robię, czy tu trzeba jakoś głowicę dokręcić, przeczyścić? a może inaczej wczytywać, w instrukcjach jest napisane, że mam wpisać LOAD, no ale w tym modelu jest Loader i nie ma co gdzie pisać. Prośba o odesłanie do jakichś stron dla zupełnie początkujących z tym komputerem.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.15, 14:44:44 »
Po pierwsze: jeśli ma się wczytać, musi się zacząć od początku, czyli pierwszy napis to: Program: NAZWAXXX
Jeśli pojawia się Bytes: NAZWAXXX, to wczytujesz nie od właściwego bloku. Po rozpoznaniu programu, na ramce pojawiają się latające paski, żółto-niebieskie. jeśli tylko powoli miga na zielono-czerwono, to nie wczytuje. Od tego zacznij, potem pomyślimy, jeśli to nie pomoże.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

micnow

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.15, 14:50:08 »
tak jest, najpierw pojawia się na przykład: Program: Bounty Bob i paski z tyłu szybko migają, potem, po kilkudziesięciu sekundach to już różnie, czasami pojawia się czarny ekran i nic, czasami pojawia się Loader, czasami paski z tyłu przestają migać, znika wspomniany napis i kaseta leci aż do końca. I tak na kilku kasetach. Mam jeszcze kilka nie sprawdzonych, może w końcu coś się uda.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.15, 14:55:47 »
128 BASIC
usr0
LOAD ""

Zazwyczaj idzie to tak: głośnośc na full, equalizer na 50%. Jeśli kabel jest stereofoniczny, to balans na jedną stronę (poeksperymentuj, na którą, bo to różnie bywa).

Jeśli nie działa, to magnetofon lub kaseta - są do du.py.
Warto najpierw zrobić eksperyment i wgrać coś z PC (poprzez wzmacniacz, z ustawieniami j.w).

micnow

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.15, 15:13:08 »
"+2" chyba nie ma możliwości podłączenia zewnętrznego magnetofonu?
Z wczytywaniem przez Basic się powalczę, ale w między czasie udało mi się wczytać 2 gry, obie z CodeMastrer i obie mają na pudełku "spectrum 48k/128k/+2/+3". Te gry, z którymi mi nie idzie mają tylko "Spectrum 48k". Czy jest możliwość, że te gry zwyczajnie nie pójdą na "+2" ze 128k?

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.15, 15:18:18 »
Zazwyczaj idzie to tak: głośnośc na full, equalizer na 50%. Jeśli kabel jest stereofoniczny, to balans na jedną stronę (poeksperymentuj, na którą, bo to różnie bywa).

Kolega pisze, że ma +2 więc magnetofon jest wbudowany i nie ma żadnej regulacji głośności.
Prawdopodobnie komputer nie był używany od lat, głowica w magnetofonie jest brudna lub źle ustawiona. Głowicę można delikatnie przemyć wacikiem zwilżonym np. benzyną ekstrakcyjną. Jeśli to nie pomoże to trzeba wyregulować jej ustawienie. W obudowie komputera powinna być mała dziurka przy klawiszach magnetofonu. Odpalasz kasetę z grą, wkładasz do dziurki cienki śrubokret i delikatnie kręcisz aż usłyszysz, że dźwięk z kasety stał się czystszy.

Gry "tylko na 48k" powinny działać na +2 w trybie "48 Basic"
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

micnow

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.15, 15:29:56 »
waciki, trochę wódki, głowica przeczyszczona, basic48 i wszystko już działa ;-) bardzo wam dziękuję za pomoc, bardzo mi pomogliście.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.15, 16:08:51 »
Ta srubka glowicy to krecic tylko w ostatecznosci (np. jesli podejrzewamy ze poprzedni wlasciciel krecil i moze odbiegac od "standardowego" ustawienia). To w magnetofonach C64 ludzie krecili na potege i byl z tego straszny metlik nagran kaset z najprzerozniejszymi ustawieniami glowicy. W przypadku Spectrumow sie tego na szczescie nie praktykowalo (przynajmnej powazni ;) ludzie), natomiast wyprobowywalo sie rozne kombinacje ustawien sily glosu, barwy glosu itp. co tam kto mial w danym magnetofonie/wzmacniaczu. Uklad wejsciowy z magnetofonu w ZX48/+ jest tak zrobiony, ze nawet jak pusci sie pelem czad ze wzmaka 20W, to tez sie nic nie spali (wiem, bo  sam kilka razy probowalem - odzyskiwanie programow ze zniszczonych tasm).

W przypadku ZX+2 sprawa jest trudniejsza, bo nie ma mozliwosci regulacji ani glosnosci, ani tym bardziej barwy, nie ma tez normalnie mozliwosci podlacznia zewnetrznego magnetofonu... moze byc taka mozliwosc, ale dopiero po dorobieniu odpowiedniego wejscia. Ale UWAGA, to wejscie musi zostac odpowiednio zabezpieczone (warto wzorowac sie na ukladziku ze schematu ZX48/+), bo jesli sie tego nie zrobi i podlaczy gdzies na zywca, to pozniej przy wiekszej glosnosci moze sie SPALIC ULA. Juz bylo killku takich, ktory sobie w ten sposob spalili ule w ZX+2, +3, czy +2A/B i z tego powodu "biadolili" ;) ... np. na WOSie.
pozdrawiam
DDX

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.15, 16:09:33 »
@popocop: nie benzyną ekstrakcyjną, bo jest za tłusta, może rozpuszczać plastiki/waciki itp i zostawiać ślad. Najlepszy jest alkohol izopropylowy, dostępny w sklepach elektronicznych jako IPA. Odparowuje bez śladu. Doskonale usuwa osady z taśm magnetofonowych. W ostateczności czysty alkohol etylowy, czyli spirytus. Ale nie salicylowy!!!!
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.15, 16:32:46 »
Uklad wejsciowy z magnetofonu w ZX48/+ jest tak zrobiony, ze nawet jak pusci sie pelem czad ze wzmaka 20W, to tez sie nic nie spali (wiem, bo  sam kilka razy probowalem - odzyskiwanie programow ze zniszczonych tasm).

Spróbowałbyś teraz jeśli bym Ci przesłał kasetę? Są na niej 3 lub 4 polskie przeróbki gier. Emulatory ani WAV2TZX tego nie czytają.
AY Music, ULA plus.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.15, 16:52:43 »
-->Abrimaal: Niestety tamtego zestawu juz dawno nie mam (kasprzakowska wieza MIDI), a tak dokladniej mowiac mam, ale juz dawno sie wszystko zdezelowalo i gdzies tam chyba wala sie czesciowo zdekompletowane na strychu :(. Co coz, w koncu minelo juz ćwieć wieku. Teraz dysponuje tylko takimi malymi, lezacymi magnetofonikami, ale one maja male mozliwosci regulacji i slabiutkie wzmacniaczyki, czyli pewnie nic nie pomoga, skoro (tak zrozumialem) te nagrania sa jakies problemowe.
pozdrawiam
DDX

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.15, 17:00:06 »
Myślałem, że używa tego 'adaptera' w postaci kasety, z wychodzącym kablem 'jack'.

micnow

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.15, 17:34:50 »
-> Myślałem, że używa tego 'adaptera' w postaci kasety, z wychodzącym kablem 'jack'.

a to jest dobry pomysł, pytanie jakiego programu trzeba użyć, aby odtworzyć na PC plik *.tap jako audio?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.15, 17:38:10 »
-> Myślałem, że używa tego 'adaptera' w postaci kasety, z wychodzącym kablem 'jack'.
a to jest dobry pomysł, pytanie jakiego programu trzeba użyć, aby odtworzyć na PC plik *.tap jako audio?

Na przykład to -
http://zxspectrum48.i-demo.pl/tap2wav.zip
potem wczytujesz WAVa na jakikolwiek player - nawet na WinAmpa.
Sprawdzałem +2A z takim adapterem i chodzi wszystko (trzeba oczywiście poświęcić nieco czasu na testowanie najlepszego ustawienia), jakkolwiek jest jeden problem - programy turbo na tym nie pójdą. Tylko standardowa prędkość.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.15, 18:49:16 »
Łeeee, po co se utrudniać?
http://www.winamp.com/plugin/tap-file-player-plugin/9186

A poza tym proponuję zamiast Basic48 używać tak jak pisał Yerz:
Basic128 -> USR0 -> Load""
Czasem może się okazać, że jakiś program/gra posiada więcej możliwości, lub wczytuje wszystkie levele od razu :D Niektóre gry ogrywały również muzykę AY poprzez sprawdzanie dodatkowych banków pamięci, bądź też ładowały ją do takiego banku.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...