Autor Wątek: Wczytywanie gier  (Przeczytany 17724 razy)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.11.15, 19:02:54 »
Cytuj

Spróbowałbyś teraz jeśli bym Ci przesłał kasetę? Są na niej 3 lub 4 polskie przeróbki gier. Emulatory ani WAV2TZX tego nie czytają.

Podeślij do mnie. Spróbuję odzyskać dane, mam w tym sporo doświadczenia.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.11.16, 02:27:16 »
-->Abrimaal: Niestety tamtego zestawu juz dawno nie mam (kasprzakowska wieza MIDI), a tak dokladniej mowiac mam, ale juz dawno sie wszystko zdezelowalo i gdzies tam chyba wala sie czesciowo zdekompletowane na strychu :(. Co coz, w koncu minelo juz ćwieć wieku. Teraz dysponuje tylko takimi malymi, lezacymi magnetofonikami, ale one maja male mozliwosci regulacji i slabiutkie wzmacniaczyki, czyli pewnie nic nie pomoga, skoro (tak zrozumialem) te nagrania sa jakies problemowe.
Jeszcze kilka lat temu pożyczyłem Timexa i wgrał,  na ucho sygnal na kasecie jest całkiem niezły. Teraz niestety nie mam i nie znam nikogo w pobliżu kto miałby "żywy" Spectrum.
AY Music, ULA plus.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.02.21, 20:25:50 »
W przypadku ZX+2 sprawa jest trudniejsza, bo nie ma mozliwosci regulacji ani glosnosci, ani tym bardziej barwy, nie ma tez normalnie mozliwosci podlacznia zewnetrznego magnetofonu...

Swego czasu na ZX Spectrum+ wgrywałem kiedyś przez gniazdo mic - pomyliłem kabelki i się wgrało bez niczego, jedynie nie było słychać w głośniczku. W +2 nie pójdzie przypadkiem przez gniazdo sound?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.02.21, 22:09:20 »
Swego czasu na ZX Spectrum+ wgrywałem kiedyś przez gniazdo mic - pomyliłem kabelki i się wgrało bez niczego, jedynie nie było słychać w głośniczku.
Owszem, w ZX48/+ czesto udaje sie wgrac rowniez przez MIC, ale tamtedy jest mniejsza czulosc, wiec gdy jest jakies gorszej jakosci nagranie, to jest wieksza szansa, ze wyskoczy blad.
Z drugiej strony pamietam, ze czasami celowo wgrywalo sie przez MIC, ale to wtedy, gdy przez EAR jakos nie chcialo dac rady, wiec jako jedno z kolejnych podejsc probowalo sie przez MIC i czasami nawet sie udawalo. To taki polsrodek, jak nie bylo pod reka mgf. z jakas wieksza sila glosu lub dodatkowego wzmacniacza.

Wejscie i wyjscie na magnetofon  w ZX48/+ jest zrealizowanie na tym samym pinie ULI (glosniczek tez z niego korzysta, oczywiscie nie bezposrednio), tylko inny jest ukladzik od tego pinu do EAR, a inny do MIC (generalne wszystko proste - kilka rezystorkow, kondensatorkow i chyba jakies diodki tez tam byly). Ale i tak pozostaje w pewnym stopniu polacznie (dla sygnalu) miedzy EAR a MIC i dlatego sygnal z magnetofonu puszczony do MIC tez jakos tam dotrze do ULI. Analogicznie jesli wejscie nagnywania mgf. podlaczysz do EAR i sprobujesz zapisac jakis program, to tez  "costam" sie nagra, tyle ze raczej w niesatysfakcjonujacej jakosci.

W +2 nie pójdzie przypadkiem przez gniazdo sound?
Nie wiem nie probowalem, ani nie pamietam jak to tam jest zrealizowane. Wypadaloby najpierw  zajrzec w schemat ZX+2, zeby przypadkiem czegos nie uwalic (zwlaszcza przy jakiejs wiekszej sile glosu z mgf.). Chociaz tak na czuja raczej nie wydaje mi sie, zeby zostawili takie niezabezpieczone gniazdo, Ale tez nie sadze, zeby tamtedy dalo sie jakos latwo/komfortowo wgrywac programy do ZX+2, o ile w ogole cokolwiek udaloby sie  poprawnie wgrac.
pozdrawiam
DDX

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.02.21, 23:03:58 »
Bardzo prosto jest dorobić wejście na magnetofon przy +2. wystarczy przeciąć jedną ścieżkę na płycie magnetofonu i wykorzystać jego część do formowania sygnału. Jak jutro znajdę czas to zrobię fotki i opiszę. wtedy takie wejście można podpiąć pod PC i wysyłać Tap-y z PC. Działa naprawdę bardzo niezawodnie. Polecam. A przez wyjście sound nie poleci ...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.02.21, 23:30:02 »
Bardzo prosto jest dorobić wejście na magnetofon przy +2. wystarczy przeciąć jedną ścieżkę na płycie magnetofonu i wykorzystać jego część do formowania sygnału. Jak jutro znajdę czas to zrobię fotki i opiszę. wtedy takie wejście można podpiąć pod PC i wysyłać Tap-y z PC. Działa naprawdę bardzo niezawodnie. Polecam.
Ale my tu mowilismy o podlaczeniu zewnetrznego magmetofonu do ZX+2 i wgrywaniu gier z tasm.
Owszem, jesli przy tym Twoim sposobie podlaczenia bedziesz bral sygnal z peceta (ktory daje slaby sygnal, bo karty dzwiekowe z wyjsciem wzmocnionym do bezposrednego podlaczenia glosniczkow juz daaawno nie sa produkowae), to raczej rzeczywiscie bedzie OK. Ale jesli bys w to proponowane przez Ciebie miejsce podlaczyl wyjscie wzmocnione z magnetofonu i dal regulator na powiedzmy 3/4 czy na full, to byloby tylko kwestia czasu kiedy spalilaby sie ULA. Bo tak jak juz pisalem w drugiej czesci tego postu
pozdrawiam
DDX

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.02.22, 08:25:45 »
Bardzo prosto jest dorobić wejście na magnetofon przy +2. wystarczy przeciąć jedną ścieżkę na płycie magnetofonu i wykorzystać jego część do formowania sygnału. Jak jutro znajdę czas to zrobię fotki i opiszę. wtedy takie wejście można podpiąć pod PC i wysyłać Tap-y z PC. Działa naprawdę bardzo niezawodnie. Polecam.
Ale my tu mowilismy o podlaczeniu zewnetrznego magmetofonu do ZX+2 i wgrywaniu gier z tasm.
Owszem, jesli przy tym Twoim sposobie podlaczenia bedziesz bral sygnal z peceta (ktory daje slaby sygnal, bo karty dzwiekowe z wyjsciem wzmocnionym do bezposrednego podlaczenia glosniczkow juz daaawno nie sa produkowae), to raczej rzeczywiscie bedzie OK. Ale jesli bys w to proponowane przez Ciebie miejsce podlaczyl wyjscie wzmocnione z magnetofonu i dal regulator na powiedzmy 3/4 czy na full, to byloby tylko kwestia czasu kiedy spalilaby sie ULA. Bo tak jak juz pisalem w drugiej czesci tego postu.
dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem, który proponuję jest wykorzystanie fragmentu elektroniki w oryginalnym magnetofonie, wtedy na pewno nie uwali się ULI , nie proponuje wpięcia się "za magnetofonem" tylko w jego środkową część ... wtedy nie ma najmniejszego ryzyka uszkodzenia czegokolwiek . Do podsłuchu można sobie jeszcze podpiąć mały głośniczek, najlepiej taki od słuchawek 32 omów przez rezystor 100 om. Oczywiście podpinamy go bezpośrednio na wejście układu.
« Ostatnia zmiana: 2012.02.22, 08:33:51 wysłana przez Jean 1 »
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.02.22, 09:16:27 »
Juan: jesteś w stanie napisać artykuł opisujący taką przeróbkę oraz kilkoma fotkami?

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.02.22, 09:36:35 »
Nie ma problemu, zabiorę się za to , jak wyrwę trochę więcej czasu, zawsze niestety z doskoku wskakuje na forum.  Przedstawione podpięcie mam przetestowane i sprawdzone z MK232 i MK450 Lubatów - typowy, albo specjalnie produkowany do komputerów,  pasuje nieco to dopracować i dobrać elementy tak aby współpracowało z większością dostępnych magnetofonów , bo niestety często jest tak że są przerabiane , kombinowane, ktoś własne przeróbki w torze audio powstawiał i zaczynają się klocki... nie wspomnę tu już o tym że co bardziej pomysłowi wstawiali głowice stereo do magnetofonów różnie je podłączając ...  Tak czy inaczej współpracuje to bezbłędnie z każdą kartą dźwiękową od PC, nawet taką ze wzmacniaczem.
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.02.22, 17:48:00 »
A przez wyjście sound nie poleci ...
Są tam podobne dwójniki RC, jak przy gnieździe mic w gumiaczku, więc powinno coś iść. Dla świętego spokoju można do wtyczki wstawić ogranicznik diodowy. Przećwiczę to.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.02.22, 20:45:46 »
A przez wyjście sound nie poleci ...
Są tam podobne dwójniki RC, jak przy gnieździe mic w gumiaczku, więc powinno coś iść. Dla świętego spokoju można do wtyczki wstawić ogranicznik diodowy. Przećwiczę to.

Właśnie ...  są na wyjściu układy RC (10k i 100 n) a później jeszcze do masy 390 omów (pomijam tam już symboliczny 47om , poziom sygnału jaki dotrze do ULI będzie stanowczo za mały aby ona w ogóle "poczuła " cokolwiek ... chyba że przyładujesz z wzmacniacza 100W :-) to może .... ponad to ważna jest charakterystyka sygnału, którą ów elementy zniekształcą. Układ w magnetofonie jest wręcz idealnym rozwiązaniem, mimo swej prostoty, wystarczy się tylko wpiąć tak jak zaznaczyłem na schemacie, prosto i bezpiecznie. Rozumiem że nie każdy ma obycie z lutownicą, ale może pomoże sąsiad ... Swego czasu bawiąc się krótkofalarstwem wykorzystywałem bardzo podobny układ formowania sygnału dla ZX48 aby używać programu RTTY (choć to nie było wymagane) do nasłuchu na pasmach amatorskich. Działało to idealnie. A właśnie ,  muszę odszukać ów program, bo to zdaje się jest polska produkcja ...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.02.22, 21:55:33 »
Swego czasu był w jakiejś gazecie opisany magnetofon do komputera o schemacie zbliżonym do tego z +2.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.02.24, 12:23:26 »
A pamietasz moze, czy ten schemat byl na zoltym tle? Schematow datarecorderow lub przerobek przyblizajacych zwykly magnetofon do datarecordera bylo ZTCP co najmniej kika - Bajtek, Mikroklan, Infornik. Ten na zoltym tle byl w Informku. Genralnie schematy tych prawdziwych datarecorderow byly (pobieznie patrzac) dosc podobne - przewaznie zawieraly 2-3 wzmaczniacze operacyjne.

A wracajac do zasadniczych kwestii poruszanych tutaj w ostatnich postach, to znalazlem wczoraj troche czasu na poszukanie, sciagniecie i przejrzene kilku schematow i bede mial co nieco do powiedzenia :). Dobrze, ze jest weekend, bedzie czas sie rozpisac ;).

pozdrawiam
DDX

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.02.24, 12:25:14 »
Dobrze, ze jest weekend, bedzie czas sie rozpisac ;).

A może to rozpisywanie mieć formę artykułu, możliwego do zawieszenia na speccy.pl ?;)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Wczytywanie gier
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.02.24, 12:50:51 »
Nie, bo to co tu napisze bedzie glownie uwagami i odniesieniem sie do tego wczesniejszych postow, a w zadnym stopniu nie bedzie opisem jakiejs konkretnej, zrealizowanej przerobki.
pozdrawiam
DDX