Autor Wątek: Zin80 numer 2  (Przeczytany 7183 razy)

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #30 dnia: 2020.02.08, 06:10:02 »
Tematy zawarte w wydawnictwie, są raczej mało interesujące.
Wyobraź sobie że zin ten nie był robiony specjalnie pod twoje zainteresowania. Szok prawda? Brakuje ci czegoś w nim? Droga otwarta: sam napisz. Pokaż jakie to interesujące rzeczy można opisać. Parafrazując: nie chce krytykować ale... najwięcej do powiedzenia mają ci którzy NIC nie robią. Bo to takie proste, prawda?
Ps. A jak już jesteśmy przy braku wyobraźni: zin tworzą ludzie którzy poświęcają swój wolny czas by coś stworzyć. Nie podoba się? Ok, nie wszystko musi. Ale zamiast pierd*olić o czym powinno się pisać a o czym nie - zrób coś sam. Wtedy zobaczysz jakie to 'proste'.
« Ostatnia zmiana: 2020.02.08, 06:25:44 wysłana przez Dalthon »
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #31 dnia: 2020.02.08, 09:42:14 »
Jak to było w "Rejsie" ?
"Krytykować to panie każdy umie".
Ja tam się cieszę, że jest, bo mogło by nie być wcale.
Tym bardziej jestem pełen podziwu, że się ludziom chciało, bo mogli by leżeć do góry palnikami i pić piwko.

Choć czuje się bardziej sprzętowcem, niż programistą, to artykuł o asemblerze jest wg. mnie bardzo ciekawy.

Tygrys udostępnił wersję elektroniczną w pdf-ie.
Można przeczytać przed zakupem i jak się podoba, kupić, a jak nie, nie kupować.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #32 dnia: 2020.02.08, 11:05:33 »
Poeta to ja nie jestem, ale za malo Qva, zadnych golych babek, co to to to to ma byc ?
Gazeta ?

Ps nie robmy nic, bo komus sie to moze nie spodobac :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6844
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #33 dnia: 2020.02.08, 11:10:29 »
Ludzie, nie pozagryzajcie się ;)
Są osoby, które chcą/lubią pisać artykuły, a są tacy, którzy nie widzą się w roli autora, boją się, że nie podołają, nie mają czasu albo normalnie im się nie chce (to na przykład ja ostatnio).

Krytyka jest wartościowa, oczywiście o ile jest konstruktywna. Każdy może krytykować (o ile tylko przeczytał materiał), nie tylko autorzy. Inaczej powstałoby kółko wzajemnej adoracji, coś jak z Nextem, którego nie wolno krytykować na forach publicznych ;)

Ja tam się cieszę, że jest, bo mogło by nie być wcale.

To jedna strona medalu, a druga jest taka, że dobrze jest podnosić poprzeczkę. Z jednej strony pismo staje się ciekawsze (nie musimy dbać o potencjalne zawężanie się grupy odbiorców, bo wszyscy tu jesteśmy pasjonatami, prawda?). Z drugiej zaś strony motywuje autorów (obecnych i potencjalnych), bo fajnie jest uczestniczyć w czymś bardziej ambitnym, niż średnia youtubowa.

Cytuj
Tym bardziej jestem pełen podziwu, że się ludziom chciało, bo mogli by leżeć do góry palnikami i pić piwko.

Zawsze i niezmiennie budzą we mnie podziw ludzie, którzy za darmo robią coś dobrego. Ale nie może to być wyłącznikiem krytyki. Problem może stanowić co najwyżej jakość tej krytyki. Czepiliście się Panowie galaxiana, tymczasem:

Przecież jest mnóstwo tematów dotyczących Spectruma do opisania.
Co chwila pojawiają się nowe rozszerzenia, przystawki... (rozumiem, że za darmo nie chcecie nikogo reklamować?),
wychodzą nowe wersje Spectrumów, mnóstwo nowych gierek pojawia się na rynku...
Można opisać też coś z klasyki, kultowe gry, demka, wywiady ze znanymi ludźmi... Tematów jest masa.

Ja to odbieram jako konkretną sugestię, w którą stronę można się rozwinąć tematycznie. Vox populi, może w nie najdelikatniejszej formie ale, moim zdaniem, istotny. Przy czym nie stawiam się w pozycji autora, bo sam nic nie napisałem i karmię się tym wstydem, bo mogłem coś stworzyć. A może nawet ktoś by stwierdził, że ciekawego :)

A swoją drogą ciekawa figura stylistyczna "nie chcę krytykować" ale...  jednak to zrobię.  :D

Nie mogłem koło tego spostrzeżenia przejść obojętnie, bo taka forma inwokacji do krytyki stała się na tyle wrośnięta w obecny język, że... w ogóle jej nie zauważyłem! To jest okropne! To czarna zasługa mediów, a właściwie youtuberów-celebrytów, którzy uważają się za najmądrzejszych na świecie (zaraz... chyba w sumie zaczęło się od Kuby Wojewódzkiego, czyli jednak TV) i przyznają sobie prawo do krytykowania wszystkiego oraz wszystkich. Taka inwokacja ma teoretycznie złagodzić impakt samej krytyki, w rzeczywistości natomiast może być odbierana jako cynizm zahaczający o pogardę. Dobrze jest wychwytywać takie chwasty językowe i z nimi walczyć :)

Dziękuję za uwagę.
« Ostatnia zmiana: 2020.02.08, 11:19:52 wysłana przez trojacek »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #34 dnia: 2020.02.08, 11:53:43 »
Krytyka, krytyką, ale oby była konstruktywna.
Można coś skrytykować humorystycznie, z pewną dozą obiektywizmu.
Wytknąć pewne aspekty sprawy w sposób niedruzgocący jestestwa osoby krytykowanej.
Wiadomo, człowiek nie jest alfą i omegą we wszystkich aspektach życia.
Więc zanim coś się skrytykuje, warto pomyśleć, jak to zrobić w sposób budujący a nie rujnujący.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #35 dnia: 2020.02.08, 12:33:55 »
Cytuj
Nie chcę krytykować

Gdybyś nie chciał to byś nie krytykował.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #36 dnia: 2020.02.08, 13:10:40 »
Krytyka jest wartościowa, oczywiście o ile jest konstruktywna. Każdy może krytykować (o ile tylko przeczytał materiał), nie tylko autorzy. Inaczej powstałoby kółko wzajemnej adoracji, coś jak z Nextem, którego nie wolno krytykować na forach publicznych ;)

Ej! Nie mieszajmy komercyjnego projektu (robionego przez amatorów ale to już inna historia;p) za $ z zinem, którego tworzy 10 osób, poświęcając swój wolny czas i robiąc to całkowicie za darmo.

Problem może stanowić co najwyżej jakość tej krytyki. Czepiliście się Panowie galaxiana, tymczasem:
(...)
Ja to odbieram jako konkretną sugestię, w którą stronę można się rozwinąć tematycznie. Vox populi, może w nie najdelikatniejszej formie ale, moim zdaniem, istotny.

Czepiliśmy bo 'dobre rady' co jeszcze może się znaleźć w "zimbo" to sorry ale każdy <autocenzura> potrafi. Do dawania rad to każdy chętny - szkoda że do rooty już niekoniecznie. I tak, chodzi tu przede wszystkim o formę. Nie wchodzi się na forum o kolejkach elektrycznych i wali posta "nuda! same pierdoły o zabawkach - nic interesującego dla mnie! nie potraficie nic napisać dobrego?'.

Sam mam rozpoczęte 3 artykuły i pomysły na kolejne, tylko nie mam na to tyle wolnego czasu ile bym chciał (że o kodowaniu kolejnych produkcji na zx nie wspominając) - podejrzewam że inni autorzy mają podobnie.

Więc potrzeba tutaj kolejnych autorów a nie wujków-dobra-rada, którzy też powinni popracować nad formą 'krytyki'.

Ja pisząc po jednym tekście do obu numerów, nie narobiłem się jakoś specjalnie - ale spójrz proszę na pracę tych którzy składali każdy numer: korekta, skład i przede wszystkich stanie z batem nad autorami. Takie komentarze nie dopingują do lepszej pracy ale raczej zniechęcają: na ch*j się starać jak nikt tego nie docenia?

Scena zx w Polsce (zresztą nie tylko u nas) jest niewielka - aktywnie coś robiących (mam tu na myśli każdą formę 'działalności') jest garstka, więc każdy może coś do niej wnieść. I niekoniecznie chodzi mi o nic-nie-kosztujące 'dobre rady'. Bo jak wiadomo nimi jest piekło wybrukowane ;) No i w takiej formie raczej nie pomagają.
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #37 dnia: 2020.02.08, 13:33:42 »
Czasem aby coś ocenić to dobrze jest mieć do czego porównać.
Jakie znacie inne darmowe polskie retro gazety?

Patrzę co mam na twardym w stosownym katalogu, a gdyby nie było darmo to bym ich nie miał. ;)
Total Amiga, PPA (już padli) oraz Amigazyn (darmowy jest czarno-biały)... jak dla mnie to wszystkie trzy są propagandowo nudne, za dużo w nich NG. Do tego Komoda, wiadomo o czym. I moim zdaniem czuć w nim taki duch amatorstwa i zapału, czym mi przypomina Zina80. :)  No i jeszcze znam K&A+, pełna profeska, szkoda że nie o Z80, ale niestety mają tendencję do rosnących objętości, i nie mówię o stronach ale o wadze, teraz to już po 100MB. 300KB tekstu to sporo, ale nie dość by uzasadnić 100MB, choć może jestem staroczesny.  A marudzę bo mój stary lapek wymaga by powyłączać inne programy żeby nie zasnąć przy przewijaniu w nim stron. W takiej objętości to powinien być cały rocznik a nie jeden numer.

Atarowcy coś tam robią ale nie za darmo, podobnie jak kilka przedsięwzięć ogólno-komputerowych. I nie zapominajmy że Komodziarzy jest więcej niż Zilogo-lubów więc łatwiej im znaleźć takich którym coś się chce. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #38 dnia: 2020.02.10, 13:32:36 »
Krytyka, krytyką... ale... piję do galaxiana (wiem, nudne)
co do treści - tak krawiec kraje, jak mu materii staje... będą dobre teksty - będą publikowane.
Co prawda wypowiadam się za Tygrysa, ale z tego, co obserwuję problemem jest brak tekstów a nie ich nadmiar. Że nie ma newsów, świeżynek i zapowiedzi , cóż w dobie Internetu wszystko, po paru godzinach jest już stare i "już zobaczone".
Pozostają tylko recenzje, cykle edukacyjne i mniejsze lub większe ciekawostki (i tu stoję murem za "2" bo cosik takiego jak Atarowy Indus mocno mnie zaskoczył, a kursy asemblera przeczytałem i tym faktem nie czuje się mocno skrzywdzony).

Inszą, inszością jest to, że trochę nuty nostalgicznej (takiej słodkoemeryckiej) by się przydało, nie od dziś wiadomo, że najlepiej się gra w gry, w które już się grało... 30 lat temu;)
... ale cały czas powtarzam, do zmian treści, trzeba mieć teksty. Selfmade i sharing jak najbardziej wskazany.
Ze spadów, które powinny pojawić się wcześniej, fakt był jeden artykuł, który winien pojawić się w jedynce, wtedy byłby świeższy. Przy okazji warto wspomnieć, że magazyn wychodzi w fomie papierowej i tutaj oprócz ograniczeń tekstowych dochodzą również ograniczenia techniczne (składka jest składka, nie może być również za dużo bo przy takich nakładach to zaraz odbije się koszcie numeru itp, itd).

Ja osobiście jestem fanem kalendarium wydarzeń w cyklu bieżacym - nawet po to, aby ponarzekać, że coś mnie ominęło (gosub trzeba mieć teksty, ktoś musi takie kalendarium pilnować).

Tygrys tego sam nie ogarnie (nie napisze tekstów), wystarczy, że musi robić za interfejs pomiędzy mną, korektą (chociaż tutaj uważam, że Tygrys stanowczo przesadza odbierając ludziom radość w wyszukiwaniu przecinków i literówek - bo korekty w ostatnim numerze było sporo) a autorami. Do tego, dorzuca jeszcze wkład własny w postaci pilnowania druku (a to może zaboleć, bo pieniążki są tak samo namacalną kwestią jak poświęcony czas). To praca etatowa robiona pro bono.

Pozdrawiam
Faust
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #39 dnia: 2020.02.10, 14:55:37 »
Zin80 to nie pismo tylko o ZX Spectrum a o wszystkich komputerach/urządzeniach, które go wykorzystują. Pojawia się więcej tekstów opisujących inne konstrukcje - co mnie cieszy.

Autorów jest mało, a ci, którzy zdecydowali się napisać - piszą o tym o czym chcą lub czują się dobrze. Nowych autorów nie widać, zwłaszcza, którzy chcieliby opisać zagadnienia sprzętowe.

Niektórzy napisali pod tym postem elaboraty - ileś to % artykułu w tym czasie mogłoby powstać, które sprawiłoby że galaxian byłby zadowolony z kolejnego numeru?;)

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #40 dnia: 2020.02.10, 15:26:44 »
Niektórzy napisali pod tym postem elaboraty - ileś to % artykułu w tym czasie mogłoby powstać, które sprawiłoby że galaxian byłby zadowolony z kolejnego numeru?;)
Elaboraty to się piszę łatwo i przyjemnie - artykuły to inna para kaloszy (nie robi się ich 'na kolanie') :P
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200