Autor Wątek: Divide  (Przeczytany 32825 razy)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Divide
« dnia: 2011.11.07, 17:03:37 »
Widzę, że Yerzmyey we mnie wierzy :) I słusznie :D. Rozeznam się w temacie i zaproponuję rozwiązanie. A co do niedziałającego kempAy+ divIDE - problem w uproszczonym dekodowaniu adresów - niestety.... Ale... niebawem ujrzy światło dzienne nowe divIDE Plus Ultra - będzie to divIDE Plus na FPGA, z wbudowanym AY i inteligentnym portem dwóch joysticków - sam będzie rozpoznawał standard (Sinclair, Cursor, Kempston).
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Divide
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.07, 17:12:34 »
Yerzmyey, jest wersja która potrafi zapisywać (FATware) - nie jest autorstwa twórcy (baze). Gdzieś ją kiedyś miałem. A jeśli nie FATware, to jest masa innych, ciekawych firmware, np. ResiDOS. Ten ostatni działa wprawdzie tylko na wersji divIDE Plus, ale za to jest bardzo rozbudowany i wygodny.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Divide
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.07, 18:15:14 »
Duddie:

> Widzę, że Yerzmyey we mnie wierzy :) I słusznie :D.
------------
Oczywiście; jak zwykle. ;)

> Rozeznam się w temacie i zaproponuję rozwiązanie. A co do niedziałającego kempAy+ divIDE - problem w uproszczonym dekodowaniu adresów - niestety.... Ale... niebawem ujrzy światło dzienne nowe divIDE Plus Ultra - będzie to divIDE Plus na FPGA, z wbudowanym AY i inteligentnym portem dwóch joysticków - sam będzie rozpoznawał standard (Sinclair, Cursor, Kempston).
--------------
Nooo, to brzmi fantastycznie. :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Divide
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.07, 18:22:11 »
Ja jednak wolę:
- interface bardziej graficzny, niż plain txt
- zapis do TAPów (w przeciwieństwie do różnych rozwiązań własnych różnych osób).
Dla mnie niestety, dopóki FatWare nie będzie save'ował, to divIDE jest tylko zabawką, wiesz.
Dobrze, że mam Evo też.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Divide
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.07, 23:15:22 »
divIDE Plus Ultra - będzie to divIDE Plus na FPGA, z wbudowanym AY i inteligentnym portem dwóch joysticków

Nie no, tak pieknie to nie moze byc, a Reset gdzie ?  :)


Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Divide
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.07, 23:21:08 »
a Reset gdzie ?  :)

Ten wielce przydatny ficzer, oczywiście zostanie zaimplementowany (mam taką nadzieję ;-)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Divide
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.08, 08:06:21 »
Ależ divIDE Plus też ma ten ficzer...... To, że nie wszystkie egzemplarze mają zamontowane, to już inna sprawa. Otwórzcie obudowę i przy jednym boku jest miejsce na taki sam guziczek, który wywyołuje Disk Browsera - to właśnie Reset.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Divide
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.08, 08:11:53 »
Jakoż że w kilku watkach samorzutnie pojawiały się narzekania na divide, proponuję tu opisać o swoich spostrzeżeniach dotyczących divide.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Divide
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.08, 10:56:25 »
Nie jest to jakiś dokuczliwy feler, ale ciekawe, czy też tak macie.
Mam zwykłe DivIDE z kartą CF Sandisk 2GB. Jeśli na pustą (tzn. bez plików) kartę nagram katalog z plikami np. TAP, to używając jej potem z DivIDE pliki w tym katalogu pokazują się alfabetycznie.
Ale jeśli potem dogram na PC jakieś nowe pliki do tego katalogu, to na Spectrum te nowe pliki pokazują się na końcu (nie wpasowują się w całość alfabetycznie).
Czy to jest normalne?
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Divide
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.08, 11:02:32 »
To nie jest zależne od divide lecz od firmware,  odczytuje zawartość katalogów, nie sortując nazw plików w nim się znajdujących.

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Divide
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.08, 12:31:36 »
Jakoż że w kilku watkach samorzutnie pojawiały się narzekania na divide, proponuję tu opisać o swoich spostrzeżeniach dotyczących divide.

Witam,

spotkałem się z narzekaniami na stabilność pracy interfejsu divide z pewnymi egzemplarzami ZXS 48k (nie mam na myśli procesora z uszkodzoną linią M1 np. na skutek zwarcia z szyną 12V na złączu krawędziowym).

Sam układ elektryczny divide jest dosyć sprytnie pomyślany, jednakże do prawidłowego dzaiałania wymagne jest zapewnienie odpowiednich czasów propagacji sygnałów (głównie taktujących i sterujących). Niestety rozrzut wartości parametrów i typów elementów użytych do budowy ZXS i divide skutkuje pojawieniem się potencjalnych problemów (dadatkowo czasy propagacji zależą również od np. obciążenia linii, pojemności i indukcyjności pasożytniczych itp.).

Budując swoją wersję divide m.in zastąpiłem tranzystorowy inwerter (na linii /MREQ -> dekoder adresów, piszę z pamięci) bramką serii szybkiej. Dodatkowo współpracę z pewnymi kartami (w moim przypadku PRETEC 1GB) poprawiło użycie układów 245 z serii ALS (mają mniejszy pobór prądu niż LS,a nie są tak wrażliwe jak HC - przynajmnie w moim "wiecznym prototypie").
Tak zbudowane divide działało z każdym ZXS (5*48k, issue 3a w zwyż, na niektórych angielskie/czeskie (?) divide losowo zawieszało komputer) jaki trafił mi w ręce, z dowolnym sprawnym procesorem Z80A. Sprawdzałem celowo po przeczytaniu różnych "bajek" na WOSie.

Myślę, że najlepiej by było przerzucić te wszystkie archaiczne GALe do jakiegoś (prostego!) CPLD, eliminując po drodze dobieranie stałych RC itp. Zacząłem kiedyś to nawet robić - integrować "rdzeń" Harlequina z divide, ale jak to zwykle projekt "leży"...

Zdaję sobie sprawę, że wiele rzeczy powyżej potraktowałem skrótowo...
Pozdrawiam,
Adam
« Ostatnia zmiana: 2011.11.08, 12:33:54 wysłana przez Tewenin »

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Divide
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.08, 12:36:35 »
Skoro tutaj przeniósł się temat dot. divIDE (czyli również - resetu), chciałem tylko krótko przypomnieć, że w opcji z FatWare (nie wiem, czy z innymi) divIDE ma reset software'owy w kombinacji SymbolShift+ENTER. Działa w 95% przypadków. Miałem divIDE ze 3-4 lata i nic o tym nie wiedziałem :) dopiero Lotharek pokazał mi to kiedyś na zlocie, chyba na Forever na Słowacji. :) Użyteczna rzecz dla posiadaczy Gumiaków i Timexów.
(Timex ma wyłącznik, ale wtedy całkowicie zeruje się standardowe divIDE, a po resecie software'owym wciąż zapamiętuje ostatnią ścieżkę).

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Divide
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.08, 14:08:40 »
Yerzmyey, a Ty masz zwykłe divIDE czy Plus?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Divide
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.08, 15:55:00 »
Ja mam dwa zwykłe i dwa plusy. Niestety z jakiegoś powodu oba plusy popadały dosyć szybko.
Aktualnie najbardziej niezawodne (tfu tfu, odpukać) divIDE jest produkcji czeskiej. Moje podstawowe.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Divide
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.08, 16:20:06 »
A co Ci padło w Plusach? To moja produkcja czy Zaxon?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive