Autor Wątek: Membrany z KEYPOL i QWERTY  (Przeczytany 95191 razy)

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #30 dnia: 2013.11.28, 14:21:32 »
Mam folię w plusie, raczej z keypolu, choć już dokładnie nie pamiętam - na bank była kupowana w kraju. Problem jest w tym, że trzeba mocno naciskać klawisze, szczególnie te, które są "z shiftem" (np. kursory).
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #31 dnia: 2013.11.28, 14:59:38 »
A próbowałeś zmieniać położenie zestyku względem klawiatury? Ale jeśli sprawa dotyczy głównie klawiszy "dwuwarstwowych", to to bardziej wygląda na zbyt twardy materiał.
« Ostatnia zmiana: 2013.11.28, 15:40:54 wysłana przez trojacek »

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #32 dnia: 2013.11.28, 15:14:13 »
Tak, kombinowałem trochę z położeniem folii. Jak znajdę czas, to wezmę się za to jeszcze raz.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #33 dnia: 2013.11.30, 11:58:55 »
Mam ten sam problem w ZX 128K - tam są te same folie co w Plusach - klawisze kursorów - zwłaszcza "strzałka w dół" wymagają duzej siły nacisku by zadziałać. Folie od Rich'a są pod tym względem idealne.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.01.01, 21:29:39 »
Coś słyszałem ze firma QWERTY też robi membrany do ZXow. Może ktoś miał już doświadczenia z ich wyrobami?


A własnie - chciałbym się dołaczyć do pytania kolegi - czy ktos miał okazje porównać folie obu tych firm?
Jak sprawują się folie firm QWERTY oraz KEYPOL? które sa lepiej wykonanne?

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.01.21, 14:13:26 »
Widzę, że brak odpowiedzi...

Zatem sytuacja wygląda tak:

Odrestaurowałem sobie swoje ZX SPECTRUM +  - zrobiłem mu przegląd generalny...
DOprowadziłem do stanu uzywalności potwornicę ; sprawdzilem cały blok DRAM 16KB - jedna menda była dziabnięta...
SPrawdziłem ROMY - przy okazji wylazło, ze mam 3 sprawne ROMY - ktorych uzyję sobie w pozostałych spectrumikach :)
SPrawdzony tez został procek - ktory też był dziabnięty....

Przyszła kolej na klawiaturę - tu kilka klawiszy nie działało (przy okazji całą obudowę, gumolca  i klawisze wymoczyłem i odtłuściłem , wyczyściłem w wodzie z ludwikiem... Chodzi jak ta lala...

Przyszła kolej na folię...
Okazało się ze nie był to już oryginał - a produkcja własnie KEYPOLu...

Stwierdziłęm, że nie było nigdy z nią az tak źle... Zatem zdecydowałem sie na zakup foliii z keypolu...
(QWERTY w ogóle nie odpowiedziało na maila)...

DUzy plus - to szybka wysyłka. Okazuje sie również - ze oni niby nie mają "leżaków magazynowych" - a przynajmniej nie takich kilkunastoletnich :) . Ponoć folia do ZX spectrum jest na tyle popularna - ze cały czas cos im schodzi - tak niby wynika z relacji pani z biura...

No nic - dzisiaj będę montował tę folie - zobaczymy jak ona się sprawuje...
SPectrumik przeszedł 24h test pracy - wiec chyba nie powinien fiksować...
SPrawdzę jeszcze cała pamięc - metodą jaka opisuja w service manual - oraz opcje nagrywania i odtwarzania ....

Mam nadzieje - ze kasety jeszcze sie nie poniszczyły i nie przemagnesowały po takim czasie...

do ruszenia pozostaną jeszcze 2-3 pozostałe płytki... ale będę musiał je najpierw przywrócic do stanu oryginalnego - bo swego czasu mieszałem na nich ostro (wraz z dorzucaniem  pamięci NVRAM zamiast RAM/ROM  oraz 4164 - zamiast 4116...
działało :)

Ta wersja to była ISSUE 4S
do ruszenia będę miał jeszcze:
 ISSUE 3, 4A, 6A

No i oczywiscie przegląd generalny mojego KAPRALa B113 :)



1,5h później.... :)

Zamontowałem folię do spectruma... przelutowałem złacza na tasmy - z przewodów - do ich oryginalnej pozycji na płycie...
I po pierwszym teście - stwierdzam że chyba jest całkiem nieźle :)

Klawisze wciskaja sie lekko (A-Z 1-0)
Być może faktycznie klawisze - nazwijmy to funkcyjne wymagają minimalnie iwększej siły nacisku ale to jest naprawde niewielka siła.

Wszystko działa ładnie pięknie - wiec stwierdzam - ze chyba faktycznie warto :)  (przypomnę, że jest to zx spectrum+)


Zatem pierwszy z kilku spectrumów działa :) - kolej na następne :)


« Ostatnia zmiana: 2014.01.21, 15:48:10 wysłana przez coberr »

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.02.12, 01:18:20 »
no dobra - teraz, po naprawie swoich trzech spectrumów i spędzeniu na ich odrestaurowywaniu kilku łaaaadnych dni ( totalne przerycie, uzupełnienie brakujacych elementów na PCB; ich skompletowanie po 20 latach leżenia w roznych kartonach:) ) - mogę juz porównać folie.

Gumiaczek (ZX SPECTRUM48) - folia chodzi bardzo ładnie, delikatnie i bezproblemowo. Tak więc folie z keypolu mozna smiało polecić.   Jedyny mankament (drobny):

- trzeba ją delikatnie przyciąć przy lewej tasmie  -  bez tego nie wpasuje się wąs od maskownicy.
- przy składaniu obudowy należy BARDZO UWAŻAĆ i w koncowej fazie - gdy obudowa jest już prawie złożona - przepchnąć wkrętakiem taśmę przed modulator (patrząc od tyłu/lewego boku). W przeciwnym wypadku tasma bardzo mocno i niebezpiecznie się zagnie - opierając na samym modulatorze.


ZX SPectrum +  Jak juz napisałem powyżej. niektóre klawisze - (funkcyjne) moga "chodzić" ciężej... (dolny rząd: przecinek, kropka cudzysłów itp)

Druga wstawiona folia do drugiego spectrum+ chodzi jakby lżej i delikatniej. muszę tylko sprawdzić jedną kolumne (wiersz?) matrycy - nie łażą mi klawisze BNM SPACJA i SYMBOL SHIFT oraz klawisze z nimi związane.

Problem jeszcze najprawdopodobniej z gniazdem - no chyba ze nie daj boze z folią...

kupa czasu na to poszła - 3 spectrumy udało sie odrestaurowac i przywrócic do zycia.
A były w fatalnym stanie - totalnie rozczłonkowane i pouszkadzane PCB...
Zatem uruchamiane były od zera:)  Została mi jeszcze jedna wolna płyta - moze sobie ją naprawię " na zapas" :) (tez poważnie zdekompletowana - ISSUE 6)



Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #37 dnia: 2015.05.27, 12:02:14 »
Odświeżę trochę temat, a właściwie trochę przekierunkuję.
Czy ktoś z Was kupował membranę do Plusa od naszych południowych sąsiadów ?
http://aukro.cz/nova-membrana-sinclair-zx-spectrum-48-128-i5389817092.html#tabsAnchor
Jak oceniacie jej jakość wykonania i funkcjonalność ?
Na zdjęciach prezentuje się dobrze - mikrostyki się nie rozjeżdzają - co dobrze rokuje, ale martwi mnie stwierdzenie, że jest to "produkcja własna" bo to samo można powiedzieć o membranach KeyPolu.
Podro.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #38 dnia: 2015.05.27, 18:03:38 »
Liche zdjęcie... Wygląda, jakby była polipropylenowa (poliestrowe się wolniej starzeją).

Rush

  • **
  • Wiadomości: 56
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #39 dnia: 2015.05.28, 19:09:13 »
Ja w tym tygodniu dostałem z Zielonej Góry, bez zastrzeżeń wszsytko działa jak należy i w gumiaku i w plusie

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #40 dnia: 2015.05.29, 22:49:34 »
Kupiłeś membrany w KeyPolu ? Jesteś z nich zadowolony ?
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Rush

  • **
  • Wiadomości: 56
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #41 dnia: 2015.05.31, 17:08:46 »
Tak
2 do gumiaczka i 2 do plusa, wszystkie działają bez problemu
w gumiaczku trzeba pamietac zebytaśma "zawinęła" się przed modulatorem
w plusie, trzeba w dobrym miejscu ją przykręcić, za pierwszym razem zbyt ją napiąłem i był problem z kilkoma klawiszami, (np. delete), ale jak zostawiłem odrobine "luzu" i skręciłem to już wszystko jest ok

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #42 dnia: 2015.10.11, 10:15:16 »
Poczytałem ten wątek chociaż jest stary to BARDZO POMOCNY i właśnie zamówiłem 3szt membran z keypolu
jak przyjdą to zdam relację z instalacji
moje marzenie: Timex 2048 128K

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #43 dnia: 2015.10.14, 19:06:23 »
dziś dostałem paczuszkę z membranami
wyglądają na nówki sztuki a nie jak pisaliście że to leżaki magazynowe, wizualnie są ok ale te otwory na trzpienie plastykowe z obudowy to chyba robione ręcznie :)
później fotki strzele
moje marzenie: Timex 2048 128K

batszaman

  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: Membrany z KEYPOL i QWERTY
« Odpowiedź #44 dnia: 2015.10.15, 15:58:38 »
Ja dziś dostałem kolejną membrane z KEYPOLu. Pierwszą jaką dostałem rok temu musiałem przerabiać - powiększać otwory. Ta, która dziś doszła ma idealnie pasujące otwory i leży jak oryginalna jednak inna rzecz jest zwalona. Ścieżki na końcach taśmy, którą wczepia się do kompa są niedokładnie naniesione - wszystkie się ze sobą łączą. Musiałem troszkę ich zeskrobać:) Po tym zabiegu wszystko jest OK.  Widać każda sztuka ma jakieś niedoróbki. Kwestia na jaką serie się trafi:) Jednak domowe przeróbki zajmują 5 min wiec nie ma co płakać. Mam już dwie membrany do "gumiaka" z tej firmy i mimo tych baboli szczerze POLECAM!!!
C64C, 2x ZX Spectrum 48K, Timex TC2048, FDD 3000, UNITRA MK450, Seikosha GP-50S, Wonder AY, Angry Space Invader