Autor Wątek: Witam czy ktoś z obecnych może wyregulować kolory w ZX spectrum issue 2  (Przeczytany 11150 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Nie jest źle - jednak ten dot crawl jest cholernie upierdliwy :( Wyregulujesz - po kilku minutach znowu się pojawia... Ech - jak to już kiedyś usłyszałem - walka z wiatrakami ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Dot crawling mozesz delikatnie poprawić regulujac trymerem, tym blizszym gniazd magnetofonowych. Regulować po nagrzaniu i nieprzewodzącym wkrętakiem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Klaud - dokładnie tak robię. Niestety, w przeważającej ilości przypadków, dot crawl pojawia się prędzej czy później. Wymieniałem TC1, czekałem 30 minut  na uzyskanie stabilności temperaturowej całości itp - jak w zlew :) Albo jest OK, albo wraca (prędzej czy później) dot crawl :)

Kiedyś mnie to na maksa wkurzało - teraz mniej...

Ciekawostka - mam takie Iss2 w którym wymieniłem wszystkie elektrolity na takie baaardzo wysokiej jakości (na lini +12V - LowESR), wsadziłem nowe kwarce, nowy LM1889 i ogólnie dopieszczony - obraz, tak jak pisał Maryjan, żyleta :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Żeby to pracowało stabilnie, to kwarce trzeba by zamknąć w puszce i stabilizować im temperaturę.
Wystarczy zamknąć obudowę po regulacji i warunki pracy się zmieniają.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Żeby to pracowało stabilnie, to kwarce trzeba by zamknąć w puszce i stabilizować im temperaturę.
Wystarczy zamknąć obudowę po regulacji i warunki pracy się zmieniają.

To w takim razie zrobię eksperyment :) Obrzucę kwarc klejem z laski (docelowo obudowa z PETG wypełniona pianką montażową - świetny izolator) - włączę w zamkniętej obudowie na kilka minut - dokonam regulacji i zobaczę jak to wpłynie na stabilność działania :)

I tak sobie myślę, że to prowadzi do kolejnego eksperymentu - złożenie ZX Spectrum na płycie Iss2 bazującą na jak najbardziej precyzyjnie dobranych komponentach :) Czy będzie to miało wpływ na jakość obrazu? Zobaczymy :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Uważałbym ze zbyt restrykcyjnym tolerancji elementów. Możesz pogorszyć sprawę stosując „za dobre” podzespoły.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
... to przy okazji pytanko - wiecie może jakie są parametry trymerów TC1/TC2?

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Oba 5-54 pF.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Dzięki :)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
... w związku z tym, że sprzęt po powrocie do tomi11970 nie uruchamiał się z zewnętrznego ROM - poprosiłem o podrzucenie go z powrotem. Przyczyną problemu, okazał się pęknięty rezystor i po jego wymianie wszystko pięknie działa). W międzyczasie dotarły rezystory regulowane od Pichera - to przy okazji wymieniłem i je (oryginalne były już w średnim stanie - bardzo nieprecyzyjna regulacja kolorów) oraz gniazdo zasilania.

I niby wszystko super - testy (nawet pomimo tego dziwnego obsadzenia górnego RAM) przechodzą bez zająknięcia - jednak co kilka, kilkanaście włączeń zasilania obraz jest taki jak na załączonym obrazku (efekt podobny, jakby obraz rozregulować na TR1/TR2). Wystarczy go wyłączyć i włączyć ponownie i problem znika. Jak już wspominałem - nie widzę reguły w pojawianiu się tego zakłócenia.

ULA sprawdzona, elektrolity już ktoś wcześniej wymieniał, kwarce sprawdziłem, CPU przechodzi wszystkie testy.

Spotkaliście się z czymś takim?
« Ostatnia zmiana: 2020.01.16, 22:29:50 wysłana przez PABB »

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Ta płyta była u mnie. Wymień wszystkie kondensatory stałe wokół Uli i 1889 i będzie super.  Możesz tam dobrej jakości ceramiki wstawić i wytrzymają lata.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
A jakie są tranzystory przed modulatorem? (TR1 i TR2)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Były standardowe ZTX313 - ale obraz był odrobinę ciemny i wymieniłem na BC548 - jest znacznie lepiej (jaśniej i mniej zakłóceń).

Jednak ten problem występował również w stanie bazowym (z ZTX313).

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Delikatna regulacja trymerem TC1 coś zmienia?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Klaudiusz - kiedy sprzęt uruchomi się w takim jak na obrazku stanie - nie ma możliwości wyregulowania kolorów.

Wystarczy jednak wyłączyć zasilanie i włączyć ponownie - a problem znika. komputer uruchamia się z ładnymi kolorami i wyraźnym obrazem. Co więcej - podczas pracy jest stabilny. I tak przez kolejnych kilka/kilkanaście uruchomień :)

Zamówiłem brakujące ceramiki i zgodnie z radą rubikusa wymienię te z toru video (choć szczerze mówiąc - nie słyszałem o degradacji parametrów kondensatorów ceramicznych w czasie; bardziej poszukam uszkodzonych sztuk). Myślałem jeszcze o podmianie LM1889 - być może on od czasu do czasu bruździ...