Autor Wątek: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?  (Przeczytany 5445 razy)

simi77

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Poland
Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« dnia: 2019.08.13, 23:34:30 »
Witam Wszystkich,

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że przeczytałem większość, jak nie wszystkie posty dotyczące podłączenia CPC do TV poprzez złącze scart. TV to Samsung SyncMaster 711MP, wiem z forum, że ten model bywa kapryśny a poniższy filmik pokazuje w czym problem problem. Przetestowałem różne kombinacje połączeń, łącznie z tą z kondensatorem 100uF, tą z podaniem +12V na pinie 8, oraz zamianą LUM z SYNC, łączeniem ich razem, itd... za każdym razem uzyskuję obraz jak poniżej...

https://streamable.com/nwzua

Po podaniu napięcia 1,5V na pin 16 w złączu scart, obraz przez ułamek sekundy jest super, później widać jak góra się rozjeżdża i pion odchyla się w lewo, jakby tracił synchronizację. Oczywiście efekt przełączania mono/kolor jest wywołany specjalnie, by pokazać że przez moment obraz jest w porządku.
Amiga po RGB działa bez zarzutu, odtwarzacz DVD również. Co ciekawe Schneider działa bez problemu na innym TV, jednak wolałbym podłączyć go do 711, którą używam do reszty retro sprzętów.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to byłbym wdzięczny za podpowiedź.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.08.13, 23:55:25 »
Wiele pewnie nie pomogę, ale mam taki sam monitor/TV i w moim przypadku nie ma takiego problemu na trzech różnych Amstradach.
Ja mam jeszcze dodatkowo we wtyczce EURO cztery kondensatory 47uF na liniach RGB i Sync, lecz nie wiem czy to koniecznie bo zastosowałem stary kabel z Playstarion2, obciąłem wtyk ze strony PS2 i tylko dorobiłem wtyk do CPC.

Może masz jakiś feler w tym TV...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.08.14, 02:11:33 »
O, dziwna sprawa. Mam taki monitor i Schneidery/Amstrady zawsze z nim dobrze działały.
Może jest coś nie tak z poziomem sygnału synchronizacji. Dałbym elektrolit  szereg (plus w stronę komputera, minus w stronę TV).

simi77

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Poland
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.08.14, 07:15:09 »
Chłopaki dzięki za podpowiedzi, może faktycznie problemem jest poziom sygnału, pokombinuje z kondensatorami.

Cytuj
Może masz jakiś feler w tym TV...
Nie wykluczam tego, chociaż z Amigi i DVD obraz super.


simi77

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Poland
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.08.14, 16:40:25 »
Znalazłem i dodałem kondensator 47uf na linie sync, nic się nie zmieniło. Zamówiłem dodatkowe kondensatory, jak przyjdą to dalej będę walczył. Wymienię tez elektrolity w TV ale wątpię, że to coś pomoże.

Sprawdziłem klawiaturę i nie działają cztery klawisze, a mianowicie: nawiasy kwadratowe [], backslash \ oraz klawisz f4. Spróbuję wyczyścić, czy coś powinienem wiedzieć zanim zabiorę się za wyjmowanie klawiszy? Nie chciałbym nic połamać.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.08.14, 17:15:52 »
Podepnij schemat z jakiego robiłeś ten kabel.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

simi77

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Poland
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.08.14, 17:47:47 »
Obecnie mam zrobione dwa kable:

 

oraz:


Dodatkowo w sprawdziłem różne kombinacje, które podał kolega ZbyniuR:

Cytuj
W tych TV które nie są kapryśne tzn nie trzeba kombinować jakie volty im podłączać do 16 i/lub 8 (a byłem szczęśliwym posiadaczem takiego Samsunga oraz Elemisa), niczego nie potrzebowały na pinie 8, bo na AV się przełączało pilotem. A żeby się przełączyły na RGB (które to sygnały oczywiście muszą być podłączone do właściwych pinów) to mogłem im podać dowolną z poniższych kombinacji:
1. samą Lum do 16 i 20
2. samo Synch do 16 i 20
3. Lum do 20 a Synch do 16
4. Synch do 20 a Lum do 16
5. Lum i Synch połączone ze sobą a potem do 16 i 20
I każda z tych opcji dawała identyczny kolorowy obraz !

Wszystkie działają ale efekt jest taki jak na moim filmiku.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.08.14, 19:50:17 »
Ok, można by jeszcze kombinować coś z rezystorami w szereg na liniach R G B i Sync.
Generalnie na Sync mam sygnał LUM z tego co pamiętam. Jeśli znajdę chwilę to sprawdzę jutro dokładniej.

Jeszcze można podmienić rezonator kwarcowy (16MHz) w tym Amstradzie, bo jeśli z nim będzie coś nie tak to w efekcie rozjedzie się też Sync.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.08.14, 21:10:06 »
Powiem (a raczej napiszę) tak - Samsung 711MP to najbardziej kapryśny TV/monitor, z jakim miałem do czynienia. Oczywiście, jeśli chodzi o SCART, bo wszelkie inne połączenia (VGA, S-Video, CVBS) działają u mnie jak złoto.
Swoją walkę z 711MP opisałem przy okazji projektowania płytki adaptera RGB da TC2048 (tutaj i dalej). Adapter zaczął działać prawidłowo z tym monitorem dopiero, jak na pin 16 SCART dałem napięcie 5V (przez rezystor rzędu 75-100Ω) i na pin 8 napięcie minimum 4V (wg specyfikacji powinno być 12V, ale jak poczytasz podany wątek, nie jest to najlepsze wyjście).

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.08.14, 21:36:18 »
Ja mam właśnie tam 12V przez rezystor 330 Ohm.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.08.14, 21:48:41 »
No to za małe napięcie na złączu będzie. Rezystancja wewnętrzna 75Ω i Twój rezystor 330Ω tworzą dzielnik napięciowy. Skutkiem tego napięcie na pinie 8 będzie równe 12V * 75 / (330+75) = 2,22V.
Zmniejsz rezystor do 150Ω, to wtedy uzyskasz 4V. Jak wtedy obraz się nie ustabilizuje, to trzeba dalej zmniejszać rezystancję.
« Ostatnia zmiana: 2019.08.14, 21:58:31 wysłana przez trojacek »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.08.14, 22:15:01 »
Ale u mnie to tak od wielu lat działa poprawnie na tym Samsungu 711MP  ;D
Wniosek taki, że te modele chyba dość kapryśne są ...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.08.14, 22:27:09 »
Najwyraźniej są.
Ja się zdrowo naszarpałem z tym modelem, na szczęście został godnie zastąpiony przez 932MP :)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.08.15, 02:39:37 »
Zawsze zaczynam testy od CRT. Choć jeden telewizor Crown czy coś w tym stylu na euro miał tylko wejście CV :)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Schneider 6128, RGB i problem z synchronizacją?
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.08.15, 11:05:36 »
@simi77
Można zrobić test polegający na podłączeniu zasilacza regulowanego ustawionego na 12V na pin8 złącza Euro i zmniejszając powoli napięcie sprawdzić czy się coś poprawia.
W ten sposób wyeliminujesz jedną z ewentualnych przyczyn problemu.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.