Autor Wątek: Modyfikacje Amstradów  (Przeczytany 47975 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #15 dnia: 2014.03.14, 12:37:06 »
@Pear - Miewałem już takie słuchaweczki w uszach co miały tak cudne basy z głośniczków o kilka mm średnicy że niejedne z tych niby turbo-basów co zakrywały całe ucho się chowały. I nie wiem jak to zrobili ale zrobili. Nowoczesne zestawy głośniczków do kompów nawet te z niższych półek chociaż mają mniej niż 10cm średnicy mają lepsze pasmo przenoszenia i więcej poweru niż wielkie kolumny ze zestawem głośników do różnych tonów, które 20 lat temu kosztowały majątek. Technika idzie do przodu i nie tylko procesory się zmieniają ale głośniki też. :)

@Damianx - W instrukcji do CPC najniższa podana nuta ma ok 32Hz a najwyższa ok 8kHz. Moje ucho bardziej lubi niższe częstotliwości a wysokie odczuwam raczej jako nieznośne. I w moim CPC miałem wymontowany ten wewnętrzny głośniczek oraz potencjometr, a sygnał mono z miejsca gdzie był potencjometr (spięty tak by było na maksa) pociągnąłem dodatkowym kabelkiem do TV, a że głośnik w nim był przyjemny dla ucha poprawa wrażeń była ogromna. Gdybym uzyskał coś zbliżonego na wewnętrznym byłbym wniebowzięty. :D  Choć nie zamierzam wydawać na to majątku. Na szczęście w CPC głośniczki były tak podłej jakości (to jedyna naprawdę kiepska rzecz w CPC) że kilka złotych wystarczy by to diametralnie poprawić. I myślę że to dobry pomysł z tą komorą, bo po to w lapkach głośniki są odizolowane od reszty bebechów kompa by dźwięk się wydostawał tylko na zewnątrz, a nie wędrował po wszystkich zakamarkach tworząc kakofonię odbić i potęgując wrażenie jazgotu. :)

@Steev - Dzięki za fajne linki bo gdybym kierował się Googlem pewnie nigdy bym na nie nie trafił. :)


« Ostatnia zmiana: 2014.03.14, 12:59:00 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #16 dnia: 2014.03.14, 13:44:19 »
w słuchawkach dousznych sekretem jest dobre dopasowanie do małżowiny tak aby nie było kontaktu pomiędzy wnętrzem ucha a zewnętrznym światem.

Dzięki temu nawet małe membrany są w stanie wzruszyć tę niewielką ilość powietrza pomiędzy uchem wewnętrznym a słuchawką robiącą za komorę rezonacyjną co odbierasz jako bass.


trzeba poszukać właśnie takich laptopowych co są w tych małych czarnych plastikowych pudełeczkach ,dzięki którym masz bass i dodatkowo są ekranowane magnetycznie jak to ma jakiś znaczenie.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #17 dnia: 2014.03.14, 15:11:58 »
Nowoczesne zestawy głośniczków do kompów nawet te z niższych półek chociaż mają mniej niż 10cm średnicy mają lepsze pasmo przenoszenia i więcej poweru niż wielkie kolumny ze zestawem głośników do różnych tonów, które 20 lat temu kosztowały majątek.

Oczywisty nonsens. Zgodzę się że "lepiej grają", ale jest fizycznie niemożliwe że mają lepsze pasmo. Odtwarzanie niskich tonów (duża długość fali - rzędu metrów) wymaga przepompowania dużych ilości powietrza. Przy głośniku 30cm aby poruszyć pół litra powietrza wystarczy przesunięcie membrany o 1cm. Przy głośniku 10cm aby poruszyć taką samą objętość powietrza skok membrany powinien być 3cm! To niewykonalne. Nawet dla specjalnych głośników z długą cewką.

Ale szersze pasmo to nie wszystko.
Badania Philipsa z lat 90 dowiodły, że dla większości słuchaczy niezauważalne jest wycięcie tonu podstawowego dla niskich częstotliwości, pod warunkiem że pozostawi się harmoniczne. Np. można wyciąć 50Hz i niższe, jeżeli niezaburzone jest przenoszenie 100Hz, 150Hz itd. Skorzystała z tego m.in. firma BOSE konstruując swoje małe głośniki.

Po trzecie: nowoczesne głośniki z magnesem neodymowym mają większe pole magnetyczne w szczelinie i w związku z tym lepszą odpowiedź impulsową - popularnego "większego kopa"! A to jest równie ważne jak szerokie pasmo.

Po czwarte: głośniki z membranami z polipropylenu w porównaniu z papierowymi mają lepsze tłumienie wewnętrzne membrany, lokalne rezonanse są niższe, więc mają mniej poszarpaną charakterystykę - grają generalnie mniej krzykliwie.

Po piąte: duże znaczenie ma wzmacniacz i ewentualnie zastosowane podbicia skrajów pasma.

CBDU - małe głośniki aktywne mogą grać subiektywnie lepiej POMIMO gorszego pasma.

Na koniec tego przerośniętego wywodu: brzmienie głośników zależy od wielu czynników obiektywnych i subiektywnych (zależących od słuchacza) i ich budowanie nie jest nauką ścisłą tak jak budowanie komputerów. Więc trzeba posłuchać przed kupieniem  >:(
W tym przypadku mogę doradzić tylko żeby miał magnes neodymowy.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #18 dnia: 2014.03.14, 19:42:38 »
ja bym tak napisał:

1 dobry magnes
2 materiał membrany
3 zawieszenie
4 w tym przypadku nie ma pola do popisu ale średnica
5 tzw pudło ,miejsce jest ale będzie dość podłużne i płaskie ,dla basu
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #19 dnia: 2014.03.17, 22:48:50 »
2 zabawki dla CPC do kupienia.

MX4 Edge - rozgałęzienie które pozwala podłączyć do gniazda rozszerzeń 4 rzeczy nawet jak nie są przelotowe. Jest też wersja do Schneidera.

MiniBooster USB - Jak chcesz sobie przesyłać dane przez USB ze współczesnym komputerem. Jest tez wersja z Bluetooth.

http://www.centpourcent.net/cpc-store.html
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #20 dnia: 2014.03.18, 18:08:13 »
Zrobilem na szybko covoxa. Montowany wewnatrz, pasuje do 464 i 6128. Na scalaka 74ls273 (bufor drukarki) w Amstradzie nalutowywuje sie podstawke i wpina w nia te plytke. Scalaka z wizualizacji nie ma na plytce,zamiast niego sa goldpiny.

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #21 dnia: 2014.03.19, 10:23:31 »
To to jest ta "drabinka" o jakiej była wcześniej mowa?
Czy mówiąc "zrobiłem" masz na myśli projekt na ekranie czy działające w realu?
Rozumiem że 8my bit masz już dorobiony? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #22 dnia: 2014.03.19, 10:30:55 »
Nie,drabinka jest na rezystorach smd, mozna bez problemu kupic o dobrej tolerancji, scalaka nie ma ,jest tylko na wizualizacji,zamiast scalaka są 2 rzędy kolkow. Na 74ls273 w amstradzie trzeba nalutowac podstawke i wpiac to w nia, do tego jest zlacze 4 pinowe na którym jest rozdzielony sygnał audio, Lewy kanal,prawy kanal, GND i D7 ktore kabelkiem podlacza sie skads tam.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #23 dnia: 2014.03.19, 16:24:35 »
Wiesz osobiście jestem zwolennikiem zewnętrznych przystawek (byle nie piętrowych), niż wewnętrznych przeróbek, choć przyznam że nie zawsze tak było. Małe powinny być, gustowne i użyteczne. :) Za dużo już widziałem kompów tak zmasakrowanych w środku mieszaniną kabli i mozaiką nakładek. No i nie da się takich modyfikacji upowszechnić, za dużo dłubania w przeróbce i w użytkowaniu też. Bo co jakiś czas coś z czymś się gryzie więc dodają całe armie przełączników i/lub zworek by dało się ten labirynt ogarnąć. A ja wolę takie dodatki co się nadają dla laików którzy boją się lutownicy i nie lubią czytać instrukcji. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #24 dnia: 2014.03.19, 17:38:34 »
I tu masz racje, szczegolnie w tym przypadku bo sygnaly sa latwo dostepne na zlaczu krawedziowym i nie ma sie co na sile pchac do srodka. Tak czy inaczej koncepcja mi sie zmienila, zrobie zewnetrzny i na scalonym DAC. Troche doswiadczenia z covoxami mam jeszcze  z 8-bit Atari . DAC-e TLC przywiozlem, moze cos przez weekend zrobie.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #25 dnia: 2014.03.19, 18:20:48 »
Sam jestem ciekaw jak duża jest różnica tak na ucho między kiepsko zrobionym Covoxem, - dobrze zrobionym Covoxem - a DAC. Może gdzieś kiedyś będę miał okazje posłuchać. Ciekawe czy są wersje Covoxa dla CPC w których nie ma dorobionego 8go bitu. Choć tak właściwie to trzeba by programowo przesunąć w dół o bit, każdy bajt sampla. Ale niedawno wyczytałem o sposobie dorobienia tego nieszczęsnego 8bitu nawet bez rozkręcania komputera. A gdzie? ;)
W polskim magazynie KOMPUTER nr 4 z 88`str 31. Można zmusić jeden z pinów w gnieździe Joya by go emitował, a kabelek dostarcza go na zewnątrz kompa do wtyczki drukarki. ;) Tylko szkoda że akurat z tego pinu wzięli a nie np ze zbędnego Fire3.

Zaxon a jak tam flopek do 464, masz już działający egzemplarz?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #26 dnia: 2014.03.19, 18:52:31 »
Roznica spora, mialem Covoxa w kilku odmianach w Atari. Teraz mam na DAC  TLC xxxx z moimi modyfikacjami i gra naprawde niezle.

Co do flopa to gonie jak moge ale to nie piekarnia ;) Ja tez pracuje zawodowo i to dosyc intensywnie ostatnio i poswiecam temu kazda wolna chwile.
 Plytke  prototypowa mam praktycznie gotowa ale jeszcze wlasnie siedze i sprawdzam czy nie porobilem za duzo bledow.Te schematy sa srednio czytelne wiec watpliwosci porownywalem  z orginalnym interfacem za co wielkie dzieki dla Peara ze mi swoj  podeslal.
W tym tygodniu zamowie plytke prototypowa i to sa 3 tygodnie czekania na zrobienie. Poskladam, poprawie bledy i bedzie gotowe do produkcji. 

A jak bedzie gotowe do produkcji to sie okaze ze tak naprawde to nikt tego nie chce ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #27 dnia: 2014.03.19, 19:56:02 »
Eeeee no dyskietki stygną, ludzie się starzeją, ściemnia się za oknem a flopek jeszcze w lesie. ;)

Żartuję oczywiście szacun za ciężką pracę. A co Peara to jest taki dobry dla kolegów  że proponuję aby nadać mu przydomek Święty. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #28 dnia: 2014.03.19, 20:22:58 »
Bez przegięć. Mogę to pomagam.
Miło, że ktoś to docenia, ale nie o to chodzi ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #29 dnia: 2014.03.22, 19:49:45 »
Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Nie jestem elektronikiem, ale z tego co widzę to 4 kabelki idą do gniazda magnetofonu, 4 inne do nóżek PPI, i słabo widać ale chyba 3 żyłki do zasilania. Tylko jeden mały scalaczek i garść rezystorów.

Mam pytanie, czy piny w gniazdku magnetu są odcięte od tego z czym były połączone oryginalnie?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to wzmacniacz sygnałów z każdego kanału dźwięku do sterowania światło-dźwiękami. ;)
Byłeś czujny. Ten układ wykorzystuje gniazdo magnetofonu.
A jest to pełny interfejs szeregowy RS-232 (TxD,RxD,CTS,RTS).
Ciekawy układ. Dzisiaj byłby to jeden scalak, a kiedyś trzeba było się bardziej wysilić.
Sądząc po zastosowanych elementach (CEMI) układ powstał już w Polsce.
Jeśli będzie ktoś zainteresowany mogę opisać cały układ ze schematem i wyjaśnieniem działania, bo zastosowane w nim rozwiązania są oryginalne :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D