Autor Wątek: Compress Copy - jak używać?  (Przeczytany 12609 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Compress Copy - jak używać?
« dnia: 2012.11.26, 21:12:58 »
Zdawała by się prosta sprawa a jednak czegoś nie czaję chyba :-).
1. Wgrałem sobie Compress Copy na realną maszynę
2. Zmieniłem prędkość z T na L
3. Wczytałem kilka bloków jakiejś gry
4. Zmieniłem prędkość na T
5. Wcisnąłem S i A aby zapisać wszystkie bloki w TURBO
6. Nagrałem do pliku WAV
7. Próbuję wgrać do realnej maszyny lub emulatora i d... :-( ?????! - co jest?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.26, 21:31:46 »
Yyyy... Zapisałeś w turbo i ładujesz do normalnej maszyny? Musisz podmienić ROM na taki, który ma stałe czasowe dostosowane do przyspieszonego ładowania.

Turbo miały na przykład masterface'y - wczytywanie szło mniej więcej dwa razy szybciej ale jak taśma była słaba albo magnetofon niedomagał to błędy wychodziły częściej. Zamiast zapisywania i trzymania danych w turbo można bylo dolutować rezystor i pstryczek na silniku magnetofonu i tak go wyregulować, żeby normalne kasety grał tak, że pasowało do procedur ładujących ;)
« Ostatnia zmiana: 2012.11.26, 21:36:12 wysłana przez matofesi »

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.26, 21:42:54 »
Zaraz, zaraz - a co w takim razie robią z prędkością programy z802tzx i k7zx że pliki stworzone za ich pomocą da się wczytać normalnie do prawdziwej maszyny bez zmiany ROM'u? Czy to nie to samo?

P.S. Może masz link do takiego ROM'u - chętnie przetestuję w emulatorze.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.26, 22:00:30 »
...
7. Próbuję wgrać do realnej maszyny lub emulatora i d... :-( ?????! - co jest?

W ZX Spin teoretycznie powinno się dać załadować, po przełączeniu CPU Speed na 7MHz.
Ale u mnie nie działa. Chyba karta dźwiękowa jest za słaba, bo jak przełączę kopiera na turbo, to też nie ładuje...

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.26, 22:04:33 »
To raczej nie o to chodzi. W Spectaculator też się da zmienić prędkość działania CPU i nic to nie daje wraz.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.11.26, 22:13:38 »
To raczej nie o to chodzi. W Spectaculator też się da zmienić prędkość działania CPU i nic to nie daje wraz.

O to chodzi, tylko karta dźwiękowa nie daje rady.
Jak przełączy się szybkość Compress Copy na L, a prędkość emulatora na 7MHz - to zgrywa w turbo! Można to dodatkowo przetestować łącząc z realnym Spectrum z wgranym też Compressem w turbo i zobaczyć czy ładuje.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.11.26, 22:30:32 »
Jakieś 90% komercyjnych zachodnich programów po 1985 roku ładowało się w trybie turbo i nie wymagało to żadnych podmian romu, lutowania rezystorów czy innego grzebania w sprzęcie :)

Ładowanie programu to nic innego jak wykonanie kodu maszynowego czytającego wejście z magnetofonu.

Gdy piszemy LOAD "" to de facto uruchomiamy taki kod (zwany loaderem) - umieszczony w romie i oczekujący standardowego zapisu danych.

Gry ładujące się w turbo robią to w dwóch krokach

-za pomocą loadera w romie piszać LOAD "" ładujemy stworzony przez programistę loader turbo zapisany w sposób standardowy czyli wolny (zwykle jest to niedużo, coś około 1kB więc nie ma problemu)

-turbo loader po wczytaniu uruchamia się automatycznie i wczytuje następujące po nim dane zapisane na taśmie w trybie turbo czyli szybkim.

Piszę o tym wszystkim, bo próbowałeś wczytywać dane turbo przez LOAD "". Nie znam Compress Copy, ale wydaje mi się że powinien dawać możliwość zapisania danych razem z loaderem, albo oddzielnie najpierw loadera, a potem danych.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.11.26, 22:50:03 »
Nie znam Compress Copy, ale wydaje mi się że powinien dawać możliwość zapisania danych razem z loaderem, albo oddzielnie najpierw loadera, a potem danych.

Nie, tak by było gdyby to był konwerter na turbo. To jednak jest program kopiujący, a turbo w nim jest po to, co opisał matofesi: żeby szybciej kopiować dane dzięki temu że magnetofon kręci taśmę dwa razy szybciej. Ładowanie w turbo, zgrywanie w turbo - a na taśmie normalny zapis! Oszczędność czasu.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.11.26, 23:19:39 »
Tak, te turbo jest chyba tak jak piszesz tylko do szybszego kopiowania. A swoją drogą jakim programem dla ZX Spectrum można zrobić bloki turbo tak jak robi to program na PC z802tzx albo k7zx?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.11.26, 23:30:43 »
Najwygodniej to użyć Masterface.  :D
A programowo - nigdy nie używałem, ale kojarzę:
1. Quick Load / Quick Save
2. SPT - Szybka pamięć taśmowa

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.11.27, 00:29:10 »
Nigdy nie stosowałem sposobów szybkiego kopiowania poprzez przyspieszanie silniczka w magnetofonie, ale pomysł niezły. Kopier Turbo miał służyć chyba posiadaczom przystawek Masterface I/II/IIB oraz MacFace II (rodzime projekty) oraz dobrze służyły np na giełdach, gdzie "dystrybutor" oszczędzał czas na załadowaniu do kopiera programu (nagrywał w standardowej prędkości). Nie jestem pewny czy brytyjskie Multiface'y też miały taką opcję ale sądzę, że tak. Przystawki te podmieniały część ROM'u zamieniając procedury odpowiedzialne za zapis/odczyt na taśmie. Jak nie miałem jeszcze stacji FDD3000, to używałem turbo z Masterfacem i działało świetnie dopóki nie było kombinacji z loaderami. Problemy pojawiały się przy bajeranckich loaderach ze wszystkimi kolorami na ramce, licznikami itp.itd. Pewna część levelówek też miała własne procedury wczytywania i niestety trzeba było nagrywać poziomy w normalnej prędkości.
Co by nie mówić - bawić się w ręczne przerabianie programów do pracy w turbo - strata czasu. Jak ktoś faktycznie ma ochotę ładować z taśmy szybciej niż zwykle - niezbędny będzie Masterace/MacFace - jedyne sensowne rozwiązanie.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.11.27, 00:50:47 »
Nigdy nie stosowałem sposobów szybkiego kopiowania poprzez przyspieszanie silniczka w magnetofonie, ale pomysł niezły.

Dzięki. Tak się składa że to właśnie ja to wymyśliłem w 1987.  8)

Kopier Turbo miał służyć chyba posiadaczom przystawek Masterface I/II/IIB oraz MacFace II ...

Posiadaczom tych przystawek nie był potrzebny! Oni mieli turbo w przystawkach, więc każdym kopierem mogli kopiować w turbo.

... oraz dobrze służyły np na giełdach, gdzie "dystrybutor" oszczędzał czas na załadowaniu do kopiera programu (nagrywał w standardowej prędkości).

Tak, to było szybciej. Ale jeszcze szybciej by było, gdyby można było również zapisywać w turbo. A jak to zrobić, żeby każdemu, nawet niezorientowanemu klientowi móc nagrywać programy w turbo? No właśnie przyspieszyć obroty magnetofonu! W efekcie klient mógł nawet nie wiedzieć że jest jakieś turbo i było użyte do nagranie jego kasety  :D

Co by nie mówić - bawić się w ręczne przerabianie programów do pracy w turbo - strata czasu. Jak ktoś faktycznie ma ochotę ładować z taśmy szybciej niż zwykle - niezbędny będzie Masterace/MacFace - jedyne sensowne rozwiązanie.

Jeden-dwa programy można przerobić.  ;) Na dłuższą metę rzeczywiście szkoda czasu.

Jak nie miałem jeszcze stacji FDD3000, to używałem turbo z Masterfacem i działało świetnie dopóki nie było kombinacji z loaderami. Problemy pojawiały się przy bajeranckich loaderach ze wszystkimi kolorami na ramce, licznikami itp.itd.

Można było zrobić tak, żeby funny loader działał również w turbo. Trzeba było zamiast ładować stałe czasowe do rejestrów bezpośrednio - ładować je z określonych adresów ROM. Jeśli byłby włączony Masterface - załadowane zostałyby stałe czasowe "turbo". Ja tak zrobiłem w Zero Music, a MAC & AMST zdaje się w 128 DEMO 3.
« Ostatnia zmiana: 2012.11.27, 01:23:42 wysłana przez Phonex »

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.11.27, 16:41:53 »
Kopier Turbo miał służyć chyba posiadaczom przystawek Masterface I/II/IIB oraz MacFace II ...

Posiadaczom tych przystawek nie był potrzebny! Oni mieli turbo w przystawkach, więc każdym kopierem mogli kopiować w turbo.

Heh, chyba nie każdy (w tym ja) bawił się w przerabianie magnetofonu, aby silniczek się szybciej kręcił. Próbowaliśmy kiedyś dawać Play w magnetofonie tak na pół gwizdka, że jeszcze rolka dociskowa nie prowadziła taśmy, a sam napęd zwijania rolki z taśmą ciągnął ją do przodu. Nie zawsze wychodziło (i palec bolał :p), ale dało się czasem coś wczytać, tylko prędkości były różne na początku i końcu kasety :D
Wracając do rzeczy... Jak ktoś nie wpadł na ten diabelski pomysł z grzebaniem w magnetofonie, to kopiował sobie programy właśnie Turbo Compress Copy i nagrywał z większą prędkością i przy okazji zaoszczędzał na kasecie, gdzie wchodziło już naprawdę dużo programów. Jak się dopadło dobrą C-90, to brakowało linii na wkładce do kasety, żeby wszystko opisać.
No i wydawało mi się, że to właśnie tak wszyscy tego używali, a tu proszę...
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.11.27, 19:34:26 »
Na Grzybowskiej się przyjęło  :D  Sam kilka magnetofonów ludziom przerabiałem, łącznie z M8010 od wieży!

Nagrywanie w turbo na normalnej szybkości taśmy oszczędzało taśmę, kosztem czasu poświęconego na skopiowanie wszystkich kaset, przeróbka magnetofonu oszczędzała czas bez żadnych dodatkowych czynności, kosztem czasu jednorazowo poświęconego na przeróbkę lub paru złotych w przypadku nie-elektroników. Wadą było szybsze zużywanie się silnika.

Pomysł i pierwszy kopier turbo (Copy Copy + nakładka turbo Wilczka), wymusił też zmiany w powstałym właśnie wtedy Masterface. Turbo w pierwszym egzemplarzu Masterface miało standardowego pilota, ale ponieważ nie było to kompatybilne z ideą podwójnej szybkości magnetofonu - został przerobiony Masterface a nie kopier.

Nagrane na normalnej prędkości taśmy dane w turbo można było jeszcze przyspieszyć włączając przy odczycie podwójną prędkość taśmy  :D Wychodziła 4-krotna prędkość!
Pamiętam moje eksperymenty z programem do backupu dysków na taśmę, który zapisywał swój własny loader turbo. Wymagało to grzebania w loaderze i jednak co drugi raz były błędy, więc pomysł upadł.

Ziutek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
  • Ziutek/ESI
Odp: Compress Copy - jak używać?
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.11.27, 20:14:16 »
Tak trochę offtopicznie, to zanim jeszcze podpięło się nagrywarkę do Amigi to było sobie takie ustrojstwo podpinane do magnetowidu i można było dane zrzucać. Jakbym dobrze poszukał to może i bym to gdzieś znalazł.
Skype: swengi (nie zawsze online znaczy że jestem przy kompie)