Autor Wątek: ZX Spectrum S-Video  (Przeczytany 6822 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.09.25, 21:48:51 »
Kompozyt z HQ jest lepszej jakosci niz ten z gumiaka, chocby z tego wzgledu, ze jest robiony przez nowszy uklad (AD724) i z skladowych RGB, a nie z sygnalow roznicowych.

Klaud, a czy wiesz, że pierwszą (no, czasami drugą) rzeczą, jaką robi enkoder PAL z sygnałami RGB, jest "przematrycowanie" ich na sygnały różnicowe? Tak więc ULA + LM1889 to w teorii mniej przemian, niż RGB + AD724. Ale masz rację, że (również w związku z tym) dużo zależy od jakości ULA. Bo jednak na wyjściach różnicowych ULA już są szumy, nie wiem jak z zachowaniem faz, pewnie też nie jest idealnie.

Natomiast porównywanie LM1889 z AD724 to trochę jak trabanta do współczesnego auta. Ten pierwszy też jeździ, ale smrodzi, a przyspieszenie żadne.

Temat można ciągnąć dalej, dodając do układu równań (czy raczej nierówności) sposób prowadzenia ścieżek na PCB oraz jakość użytych elementów biernych.

Albo też otworzyć sobie piwko i się niczym nie przejmować ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.09.26, 01:09:17 »
O, to, to ostatnie :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.09.26, 08:19:39 »
Lubie Wasze demotywatory :) a wracając do tego modułu lepsze fotki-gniotki:

1. Testowe Speccy
(brak zdjęcia)

2. Podłączenia do testowanych elementów:
(brak zdjęcia)

4. Wszystkie testowane zabawki na stole:
(brak zdjęcia)

5. Moduł s-video w pełnej krasie:
(brak zdjęcia)

6. Mod na kondensatorze:
(brak zdjęcia)

7. Mod na tranzystorze:
(brak zdjęcia)

8. S-video:
(brak zdjęcia)

Zdjęcia telewizora LCD wykonane obiektywem makro Nikkor AF 105/2.8 podłączonym do Nikona D700. Wszystkie zdjęcia LCD zrobione przy tych samych nastawach przysłony, czasu naświetlania i z takim samym balansem bieli, zapisane w formacie RAW. W postprocesie zmniejszenie i delikatnie wyostrzone. Nie usuwałem prążków mory.

9. CVBS na kondensatorze:
(brak zdjęcia)

10. CVBS na tranzystorze:
(brak zdjęcia)

11. S-video przez kondensator:
(brak zdjęcia)

12. S-video z modułu ze wzmacniaczem:
(brak zdjęcia)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.09.26, 09:13:54 »
... jakieś takie blade to S-Video ze wzmacniaczem  :o

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.09.26, 09:37:19 »
Ze zdjęć wynika dla mnie, że najlepiej jest z kondensatorem.
Ja znam trochę inny MOD z tranzystorem. Jest tam jeszcze opór 100ohm i kondensator 100uf.
Sam mam tak zrobione kilka płyt i obraz z nich wg. mnie nie odbiega za bardzo (na moim LCD) od S-Video na w/w zdjęciach.

Tak, jak było napisane powyżej, bardzo wiele zależy od znajdującej się tam ULA.
Niestety, jako układ analogowo-cyfrowy, mając swoje lata podlega starzeniu.
Kwestia użytkowania też robi swoje. Układ pracuje z dość wysoką temperaturą, więc cudów po 30-tu latach nie będzie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.09.26, 10:13:43 »
Dla mnie największym plusem S-video (ale tylko jako mod do gumiaka/plusa) jest doskonała czytelność obrazu czarno-białego, czyli np. przy klepaniu/czytaniu kodu. Żadnych rozmazań krawędzi, mniej śmieci na białym tle - dobrze to widać na tych poprzednich zdjęciach Klauda. To po prostu mniej męczy wzrok. A wszystko to zasługa korzystania z czystej luminancji, bez dośmiecania kolorem.

W liceum mieliśmy kilka plusów z wyjściem video zrobionym z samej luminancji. Obraz na N156 był ostry jak żyleta. Zawsze potem drażnił mnie rozmydlony obraz, nawet ten przez composite mod.

... jakieś takie blade to S-Video ze wzmacniaczem  :o

Znaczy, dobrze wzmocnione ;)
Pewnie jasność TV była ustawiona pod CVBS.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.09.26, 13:44:49 »
Steve Smith zrobił kiedyś płytki umieszczane w obudowie modulatora, na których można było wybrać rodzaj moda composite: kondensator, tranzystor, kondensator+rezystor+tranzystor. Jeżeli dobrze pamiętam, to gerbery były dostępne  na jego stronie...

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.09.26, 14:30:17 »
Może jednak coś w temacie napisałbyś, czy tylko lubisz trollowac?
Tak tylko nieśmiało chciałem zauważyć, że na zdjęciach nawet mora (normalnie zapewne niewidoczna na tv) wychodzi za każdym razem inaczej więc ciężko takie zdjęcia porównać. Odbiór obrazu z różnicami w formie drobnych niuansów, to sprawa mocno subiektywna. Zapewne musiałbyś zorganizować spotkanie i wtedy grupa osób mogłaby ocenić obraz z różnych modów, poddać pod głosowanie i wydać werdykt. A tak to wychodzi, że "s-video ze wzmacniaczem daje jaśniejszy obraz" i tyle.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.09.26, 15:27:14 »
A slyszales kiedyś o synchronizacji migawki w aparacie z wyświetlanym obrazem na ekranie TV? Raczej nie, a takiego cuda nie posiadam. Ale nie znam sie i chetnie zobaczę, jak Ty robisz takie porównanie w lepszej jakości. Czasem czytajac forum, az odechciewa sie robić cokolwiek, przez “znawców” tematu i innych „demotywatorow”, co widzieli na jutiube. Jakiez to nasze polskie, przywalić się i sprowadzić do poziomu bruku. Ot tak, dla zasady.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.09.26, 17:20:49 »
Klaudiusz - a sprawdzałeś u siebie podczas testów wpływ jakość złącza RCA na obraz - to ze zdjęcia wydaje się być "seryjne" (czyt. czy miałeś okazję go wypolerować/wyczyścić z oksydacji i cyknąć fotkę ekranu przed/po)?
Pytam, bo od kiedy zacząłem to robić na swoich maszynach, to czasami (nie potrafię znaleźć jakiegoś wzorca) efekt jest naprawdę zadziwiający.

I jeszcze jedno pytanie - jak już wspomniałem wcześniej, ten mod ze wzmacniaczem wydaje się dawać znacznie jaśniejszy obraz (a przez to trochę wyprany z kolorów, co szczególnie mocno widać przy żółtym). Faktycznie, "na żywo" też jest taki wyprany? Czy wystarczy tylko pobawić się regulacją nasycenia/kontrastu/jasności w monitorze?

A całkiem subiektywnie, to chyba najbardziej podoba mi się to, co wychodzi z CVBS z tranzystorem i S-Video "na kondensatorze" :)


redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.09.26, 17:43:24 »
Mi sie tez odechciewa, jak lokalny "znawca tematu" uwaza ze mozna dobrze roznice miedzy S-Video a kompozytem wyjasnic zdjeciami. Spoko, totalnie na nich dot crawl widac. Pomijajac to ze precyzyjne fotografowanie ekranow, nawet LCD, to nie lada sztuka i troche loteria. A prezentowana sieczka kolorow raczej rzadko spotykana przy normalnym uzytkowaniu.

Mowiac o demotywowaniu, to akurat Twoje posty zniechecaja ludzi ktorzy moga byc zainteresowani ta przerobka. Oczywiscie, jezeli Twoim zdaniem jest ona nie warta pieniedzy i wkladu pracy to jak najbardziej mozesz taka osobista opinie wyrazic. Problem pojawia sie jak probujesz z tego stworzyc jakas uniwersalna prawde, i udowodnic ja subiektywnymi argumentami typu "bo to nieoryginalne" itepe.

A jesli chcesz to zrobic ze strony technicznej to bez filmu porownujacego kompozyt - nie musi byc na "jiutubie", sa inne miejsca na wrzut - sie niestety nie obejdzie. S-video vs RBG to jeszcze mozna zalatwic za pomoca zdjec ekranu, bo obydwa zrodla sa mniej wiecej stabilne, niestety kompozyt to zupelnie inna bajka.

Nie wiem jaki co prawda mialo by to sens, bo to ze roznica jest zasadnicza to raczej wiadomo kazdemu kto sie tym tematem interesuje. No chyba ze gumiak ma naprawde jakies tak specjalne wnetrznosci ze nawet S-Video z nich wyciagniete wyglada slabo. Ale cos mocno w to watpie.





Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.09.29, 21:40:28 »
Panowie!

Pax Vobiscum!

Dziękuję za chęć zbadania tematu. Dziękuję za opublikowane teksty i materiały. Czy byłaby możliwość aby te zdjęcia wróciły na swoje miejsce ?  Dodam jeszcze, że na https://www.tindie.com znalazłem kilka rozwiązań dotyczących CV i S-Video dla ZX Speca i ZX81.

https://www.tindie.com/products/tynemouthsw/composite-video-buffer-board/

https://www.tindie.com/products/projectspeccy/zx-spectrum-flat-composite-kit/

https://www.tindie.com/products/projectspeccy/zx-spectrum-composite-mod-kit-internal/


Aha! Nie mam żadnych profitów z pokazywania tych adresów.

Dziękuję Wszystkim za życzliwe uwagi i chęć dyskusji :-)


Roch



Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum S-Video
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.10.24, 16:09:34 »
Uprościłem układ s-video do jednego tranzystora (BC848), jednego rezystora (390R) oraz gniazdka minidin-4. Nie widzę różnicy pomiędzy super-hiper układem ze wzmacniaczem THS7314, a tym na jednym tranzystorze. Więcej szczegółów o układzie, schemat, pliki do płytki pojawią się w dziel "Własne projekty sprzętowe".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76