Autor Wątek: Witajcie!  (Przeczytany 4513 razy)

Vitec

  • *
  • Wiadomości: 1
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
Witajcie!
« dnia: 2020.09.16, 20:15:55 »
Pierwszym komputerem, jaki zobaczyłem na oczy był ZX81 podłączony do czarno-białego telewizora (jakiś Neptun chyba). Starszy (ode mnie) facet, w wieku może osiemnastu lat, pieczołowicie przepisywał kod z gazety.
Miało to miejsce w okolicy 1983, może 84 roku w klubie osiedlowym (tak, tak, były takie organizacje).
Sporo później pożyczałem Spectruma 48 z klubu na weekendy (wtedy nie funkcjonował jeszcze taki termin jak weekend) i zarzynałem z wypiekami na twarzy tę biedną klawiaturę po nocach na Automanii, 3 weeks in Paradise, Saboteur i wielu, wielu innych grach.
W szkole zbierałem uwagi za nieuważanie, bo pisałem programy w basicu na kartkach. Była raz nawet niezła awantura o to w domu.
Potem była krótka ale intensywna przygoda z C64 (w wersji mydelniczkowej), joystick i magnet z trybem turbo.

Kiedy era PC już kwitła na całego, ukochaną i darzoną największym sentymentem maszynką był nadal Gumiak.
Jako student informy we Wrocławiu nie myślałem o takich sentymentalnych sprawach, potem była praca i mało czasu na życie.
W międzyczasie, w moim rodzinnym domu na śmietnik poszły niestety wszystkie rarytasy, takie jak piękne, kompletne roczniki Bajtka, kasety z grami i masa literatury z lat 80 na temat ośmiobitowców.

Lata mijały i teraz wracam do korzeni.
Niedawno zakupiłem swojego pierwszego (!) ZX Spectrum+ (stan taki sobie, ale sprawny), zielony monitor Neptun 156 i magnet WHSmith CPD8300.

Myślę, że tamta właśnie chwila, kiedy zobaczyłem ZX81 po raz pierwszy, blisko 40 lat temu, zmieniła moje życie. Wtedy, choć chyba jeszcze nieświadomie, postanowiłem z komputerami związać swoją zawodową przyszłość.

Dziękuję za przyjęcie i serdecznie Wszystkich pozdrawiam.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.09.16, 20:55:21 »
Witamy na forum.
To teraz czas na jakąś stację np. D+, FDD 3000, czy też coś innego w stylu DivSD.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.09.16, 20:57:11 »
Witaj w zespole :) I baw się dobrze :)

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.22, 09:17:37 »
Cześć, witaj na Forum!

Fajnie się czyta historyjki z dawnych czasów :) Każdy z nas chyba takową posiada :)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.22, 19:25:21 »
Powitać Kolegę!

(...)
ZX Spectrum+ (stan taki sobie, ale sprawny), zielony monitor Neptun 156 i magnet WHSmith CPD8300
(...)

fajnie i klimatycznie musi się to prezentować razem !

Pozdrawiam
Paweł
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A