Autor Wątek: Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)  (Przeczytany 2475 razy)

wacek/arise

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    PL
Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)
« dnia: 2023.09.19, 21:01:32 »
Hej.
Mam już sprawne ZX Spectrum+ i od niedawna wpadł w moje ręce także szarak do reanimacji. Do dyspozycji mam doświadczonego elektronika w postaci mojego Taty, dzięki któremu już udało się zrobić zasilacz transformatorowy i co nieco naprawić i komp który wcześniej nie dawał po podłączeniu prądu znaków życia, zaczął się nareszcie uruchamiać.
Na wyjściu antenowym nie udało mi się dostroić monitora żeby pokazał się jakikolwiek obraz.
Zakupiłem więc na allegro kabel RGB+jack -> SCART i po podłączeniu widać to co na zdjęciu poniżej. W głośnikach słychać również "pierdzenie" przy naciskaniu klawiszy, a więc jest szansa że dźwięk też jest.

Prośba abyście jako specjaliści podpowiedzieli mi (nam), gdzie szukać dalej potencjalnych powodów tego że obraz wygląda jak wygląda. Zakładam że kabel z allegro jest raczej OK. Wszelkie tropy/sugestie mile widziane!

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.09.19, 21:48:10 »
Obrazek mówi, że macie niepoprawny kabel video - monitor nie przełączył się w tryb pracy RGB. Podajcie właściwe napięcie na pin przełączający (standardowo poprawnie robi się to biorąc prund z zasilacza przed gniazdem komputera). Schemat kabla bez takiego połączenia, który można znaleźć w sieci, to proszenie się o kłopoty.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.09.20, 00:52:53 »
A ja odważę się powiedzieć, że przetwornica w szaraku leży i nie daje właściwych napięć. Bardzo typowe w szaraku :)
Zaczynałem od TIMEX`a....

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.09.29, 10:18:46 »
Wydaje mi się, że spotkałem się z takim problemem - bardzo ciemny, ledwo widoczny obraz przez RGB.
Spróbuj na innym telewizorku (nie monitorze), albo wymień kabelek na inną wersję z dodatkowym wzbudzeniem sygnału RGB z przelotką do zasilania komputera.
Przedłużka zasilania powoduje wymuszenie trybu RGB w telewizorze... wszystko zależy od tego jaki masz telewizor, monitor i od konfiguracji połączenia sygnałów na gnieździe
komputera (Na płycie są mostki).

Niestety takich kabelków nie znajdziesz na rynku, tworzył je wyłącznie kolega martin z Forum, który zapewne dobrze zna ten problem od strony technicznej.

Generalnie można uznać, że to wina telewizora. Posiadam takiego Philipsa, na którym nawet Amiga nie daje dobrego obrazu, tylko właśnie taki ciemny, na szczęście mam zastępczy właśnie na użytek połączeń przez RGB :)
« Ostatnia zmiana: 2023.09.29, 10:35:03 wysłana przez Boyo »
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.09.29, 16:49:49 »
Zobacz do czego jest podlaczony PIN 16 na SCART, byc moze do niczego. Taki obraz czesto powstaje jak TV przelacza sie w CVBS.
Generalnie nie wiedzac co jest w kablu, mozna sobie gdybac. Fajnym pomyslem jest plytka testowa:
https://videogameperfection.com/products/scart-test-board/

Moze wtedy sobie wygodnie obejrzec sygnaly po podlaczeniu do TV.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Pomoc z naprawą ZX Spectrum +2 (szarak)
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.09.29, 20:57:56 »
Pin 16 najlepiej potraktować bateryjką 1.5V.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464