Autor Wątek: Reperacja ZX Spectrum +  (Przeczytany 5968 razy)

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.02.06, 21:27:06 »
No i co było? ROM?
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

koval

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    poznań miasto doznań
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.02.06, 21:30:03 »
Chwila moment, otworzę sobie browara i Wam wszystko po kolei opiszę :D

koval

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    poznań miasto doznań
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.02.06, 22:06:48 »
Czy był padnięty ROM czy nie był... tego już się nie dowiemy, ale podejrzewam, że jednak nie.
Nie dowiemy się dlatego, że dysponując jedynie ręcznym odsysaczem nie byłem w stanie dokonać ekstrakcji ROM-u z płyty nie ryzykując urwania padów lub metalizacji, więc usunąłem go w sobie tylko znany sposób... i nie przeżył, biedactwo, tej operacji mechanicznie. R.I.P.
Ale nic to, myślę sobie, będzie funkiel nówka na epromie.
Podejrzewam, że był sprawny dlatego, że po uruchomieniu maszyny na połówce epromu z oryginalnym wsadem była dosłownie taka sama dyskoteka jak na filmie, który zamieściłem wcześniej.

Oczywiście po momntażu podstawki wszystko przegwizdałem i było 100% ok.

No to drugi etap - odpaliłem maszynkę na diagromie...
na ekranie krzaki, ale piski wykazały co ? - no ba, niesprawny dolny RAM.

Wstawiałem te kostki wielokrotnie i to na dodatek z tego sklepu i nigdy nie miałem problemów. (ciach)
No to musiałem mieć wyjątkowego pecha....
NRD-owskie badziewie dało mi się we znaki i zmarnowało mi kilka chwil, ale za to mam podwójny, przełączalny ROM, więc może to i lepiej.

Test dolnego ramu pokazywał mi, że walnięty jest 3 bit. No to nic, wymieniłem kostkę (sklep sprzedawał je po 10 szt. więc niby miałem 2 na zapasie).
Po wymianie test pokazał walnięty 7 bit. WTF myślę sobie, ale nic to, wymieniłem drugą kostkę. Odpalam i... co ja pacze - wszystko gra i buczy.

Wyobraźcie sobie więc, że całe 2 (słownie dwie) kostki były do bani.
W ramach wcześniejszych zmagań żonglowałem oczywiście kostkami, ale bez programu diagnostycznego to życzę powodzenia aby utrafić akurat obie walnięte i ich akurat nie wstawić w płytę. :-/
Autor diagromu z retroleum zasługuje na 8-bitowego nobla :D.

Podsumowując - to był tylko LOW RAM i to 2 kosteczki na raz, psia krewka jego w mordkę.

Płyta żyje - teraz czas na etap następny napraw - klawiatura.
Ileś tam lat temu już zauważałem problemy z klawiszami, więc w sumie spodziewałem się, że będzie coś na rzeczy. I się nie myliłem. Okazuje się, że cały jeden rząd (dokładnie KB0) leży i kwiczy. W weekend się temu przyjrzę czy da się cuś połatać czy trzeba będzie postarać się o nową folię...

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.02.06, 22:47:55 »
Ja niedawno kilkukrotnie kupowałem w Chinach DRAMy 4164, sprzedają też po 10 sztuk a zwykle z tego 1 lub dwie są uszkodzone już w kilku przypadkach tak było... jak kupuję wielosztuki różnych scalaków to zawsze jakieś 10 do 20% ich jest uwalona.
Przypadek albo świadome selekcjonowanie by wypchnąć trupy ?  :o

Ostatnio kupiłem też tak RAM SMD do dopałki Amigi 500 pod proca 68030, płytka jest martwa bo wszystko inne było już dokładnie sprawdzone a nadal martwa jak cegła  :-X
« Ostatnia zmiana: 2020.02.06, 22:55:14 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

koval

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    poznań miasto doznań
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.02.06, 22:55:48 »
Też mnie zastanawia po co pamięci o organizacji 16kx1 sprzedaje się nie po 8 a po 10 szt. Ale... nie róbmy z tego teorii spiskowych... Nie będę robił zagadnienia z 5 zł i 60 gr :D :D To i tak były najtańsze 4116 na całej kuli ziemskiej. Ale skoro już je mam w podstawkach to chyba zanabędę sobie zapasowy komplet, tym razem nie RFT, w razie te buble zechciałyby również paść za jakiś czas.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.02.06, 22:59:38 »
Dziwnym trafem miałem tak w 7 na 10 przypadków ?
Teoria spiskowa - nie sądzę  :P

Bo tak właśnie chyba ma to działać , dostajesz więcej za mniej, ale płacisz za wszystko by dostać tyle ile potrzebujesz i nie będzie warto Ci tego reklamować  ???

Problem tylko w momencie kiedy nie można w prosty sposób zweryfikować tych uwalonych bez dodatkowego wysiłku i testowania, bo jeśli są w podstawkach to pół biedy, ale jak SMD i trzeba wszystko kilka razy przelutować to już jest szkodliwe dla PCB  :-[
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

koval

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    poznań miasto doznań
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.02.06, 23:05:00 »
(...) dostajesz więcej za mniej, ale płacisz za wszystko by dostać tyle ile potrzebujesz (...)
Yyy, pogubiłem się. Czuję się jak Jacek Balcerzak u doktora :D :D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.02.06, 23:13:23 »
Proste, sprzedają Ci więcej niż potrzebujesz i za to płacisz dodatkowo.
Kupując w innym miejscu lub po 1 sztuce wychodzi drożej za tyle sztuk ile potrzebujesz.

Wychodzi niby podobnie ale do tego jeszcze musisz doliczyć wysiłek na diagnostykę uszkodzonych sztuk  >:(
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

koval

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    poznań miasto doznań
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.02.08, 14:03:11 »
No, to folia klawiatury zakwalifikowana do wybrakowania. Pęknięcie na całej szerokości węższej taśmy, zaraz u nasady. Beznadziejny przypadek, panie kolego docencie.
Nowa już pomału jedzie prosto z DataServe Retro   8)

Coś czuję, że ten złomek będzie mnie finalnie srogo kosztował. Oby później na to zapracował :D

koval

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    poznań miasto doznań
Odp: Reperacja ZX Spectrum +
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.02.17, 20:31:42 »
Membrana doszła z GB.
Zamontowana, wszystko śmiga, spectrumik sprawny :D

Dzięki za głosy i opinie.