Autor Wątek: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.  (Przeczytany 3204 razy)

ted

  • *
  • Wiadomości: 40
  • Miejsce pobytu:
    Sokołów Młp.
ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« dnia: 2020.08.21, 15:34:21 »
Witam.
Od pewnego czasu zajmuję się uzupełnianiem płyty Issue 3B.
Brakowało kondensatorów elektrolitycznych, kwarca X1, stabilizatora 7805, jednej 4116 i jednej 4532.
Kondensatory osiowe – zrobiłem zakup na zapas i wlutowałem brakujące a pozostałe na PCB  przetestowałem testerem elementów wylutowując jedną nóżkę.
Kwarc dałem nowy 14MHz jeszcze go tylko zaizoluję przezroczystą rurką termokurczliwą.
Pamięć 4116 dałem nową (NOS) a z pamięcią 4532 mam problem bo jej nie mam.
Czy zamiast niej mogę dać TMS4164-15NL – oczywiście wszystkie 8 sztuk do zamiany.
Jako stabilizator 5V dałem przetwornicę AMSR1-7805-NZ. Czy 1A nie będzie za mało, bo oryginalny 7805 ma 1,5A.
Brakuje jeszcze głośniczka – czy od starych słuchawek będzie działał? Jaką powinien mieć rezystancję? 40 ohm? Czy można gdzieś kupić taki głośniczek zbliżony do oryginału?
Jak mają być ustawione zworki?
Aktualnie mam tak: wlutowane TI i 3 oraz pionowo dwie N.
Jest też polski akcent: BC211 Cemi wlutowany w miejsce TR4.
Pozdrawiam.
Człowiek rodzi się. Całe życie się uczy. A i tak umiera głupi.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.08.21, 16:05:31 »
Zdjęcie pacjenta przydałoby się.

Cytuj
Pamięć 4116 dałem nową (NOS) a z pamięcią 4532 mam problem bo jej nie mam.
Czy zamiast niej mogę dać TMS4164-15NL – oczywiście wszystkie 8 sztuk do zamiany.

Jeśli 7 kostek 4523 sprawne, to nie ma sensu ich ruszać. Spokojnie możesz wstawić jedną 4146 i też pójdzie, ale tutaj uwaga na jej czas dostępu.

Cytuj
Jako stabilizator 5V dałem przetwornicę AMSR1-7805-NZ. Czy 1A nie będzie za mało, bo oryginalny 7805 ma 1,5A.

Nie, bo fabryka montowała stabilizator 1A (7805 bez żadnych literek).

Cytuj
Brakuje jeszcze głośniczka – czy od starych słuchawek będzie działał? Jaką powinien mieć rezystancję? 40 ohm? Czy można gdzieś kupić taki głośniczek zbliżony do oryginału?

Możesz wstawić dowolny o impedancji 32R lub większej. Może być ze starych słuchawek, taniej i prościej niż szukać ogyginalnego. Głośniczki 40R pojawiają się na serwisach aukcyjnych i są one wylutami z innych płyt. Swoją drogą, czy sprawdziłeś ten głośniczek? Czasem pada dioda (chyba D9) od niego, a nie on sam.

Cytuj
Jak mają być ustawione zworki?
Aktualnie mam tak: wlutowane TI i 3 oraz pionowo dwie N.

Jeśli nie będziesz wymieniał górnego RAM na inny 4532 oraz nie ruszał oryginalnego ROMu to zostaw je jak są.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ted

  • *
  • Wiadomości: 40
  • Miejsce pobytu:
    Sokołów Młp.
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.08.25, 11:44:14 »
Witam.
Cytuj
Zdjęcie pacjenta przydałoby się.
Fotka w załączniku.
Płyta uzupełniona. Brakuje tylko głośniczka.

Cytuj
   Pamięć 4116 dałem nową (NOS) a z pamięcią 4532 mam problem bo jej nie mam.
    Czy zamiast niej mogę dać TMS4164-15NL – oczywiście wszystkie 8 sztuk do zamiany.


Jeśli 7 kostek 4523 sprawne, to nie ma sensu ich ruszać. Spokojnie możesz wstawić jedną 4146 i też pójdzie, ale tutaj uwaga na jej czas dostępu.
Wymieniłem komplet. Mają czas dostępu 150ns.

Cytuj
    Jak mają być ustawione zworki?
    Aktualnie mam tak: wlutowane TI i 3 oraz pionowo dwie N.

Jeśli nie będziesz wymieniał górnego RAM na inny 4532 oraz nie ruszał oryginalnego ROM-u to zostaw je jak są.
Wymieniłem górne pamięci ale z tego co doczytałem ustawienie zworek jest prawidłowe.
Głośnik i kilka innych części poszło kiedyś do innej płyty - pisałem w innym wątku.
Teraz kompletuję tą płytę - trochę się wyczekała i czas przywrócić ją do życia.
Wszystkie scalaki są w podstawkach precyzyjnych - będzie to płyta diagnostyczna.
Pozdrawiam.
Człowiek rodzi się. Całe życie się uczy. A i tak umiera głupi.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.08.25, 12:11:00 »
Cytuj
Jako stabilizator 5V dałem przetwornicę AMSR1-7805-NZ. Czy 1A nie będzie za mało, bo oryginalny 7805 ma 1,5A.

Nie, bo fabryka montowała stabilizator 1A (7805 bez żadnych literek).


Najwięcej co udało mi się uzyskać w kontekście "oryginalnej" płyty ZX48, to jakieś 0,75A. Co ciekawe, znaczny udział w tym wyniku należy do samego stabilizatora (w końcu produkuje sporo energii cieplnej) :)

Jak podłączysz teraz (czyt. po wymianie 7805 na AIMTECa) amperomierz, to zobaczysz, że płyta ssie w okolicach 400-450mA...

Na jednej z grup widziałem zawody w produkcji jak najbardziej oszczędnego prądowo ZX Spectrum 48 i - jeżeli dobrze pamiętam - po kilku wymianach elementów (Z80 w wersji CMOS, dolny i górny RAM na pamięciach SRAM czy wsadzony zamiennik "Ulki") udawało się zejść do niewiele ponad 200mA (a to zasilić np. z baterii nie jest już wielkim problemem :))

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.08.25, 13:00:15 »
Cytuj
   Pamięć 4116 dałem nową (NOS) a z pamięcią 4532 mam problem bo jej nie mam.
    Czy zamiast niej mogę dać TMS4164-15NL – oczywiście wszystkie 8 sztuk do zamiany.


Jeśli 7 kostek 4523 sprawne, to nie ma sensu ich ruszać. Spokojnie możesz wstawić jedną 4146 i też pójdzie, ale tutaj uwaga na jej czas dostępu.
Wymieniłem komplet. Mają czas dostępu 150ns.

A jaki czas dostępu miały oryginalne, nie przypadkiem 200ns? Jeśli tak, to mogą być problemy z linia CAS dla górnego RAM. W takim przypadku czeka Ciebie wymiana i dobranie pojemności C64.

Aha, jeśli nie chcesz zabić dolnego RAM za szybko, wymień C44 na jakiś nowszy, pomimo, że stary wygląda na OK. Aby poprawić jakość obrazu oba tranzystory ZTX313 w torze wideo warto wymienić na coś o niskich szumach np. BC550.
« Ostatnia zmiana: 2020.08.25, 13:12:44 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ted

  • *
  • Wiadomości: 40
  • Miejsce pobytu:
    Sokołów Młp.
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.08.28, 19:28:48 »
Witam.
Po wymianie wskazanego kondensatora (C44) podłączyłem pacjenta do zasilacza.
Na początek nawet bez monitora aby szybko sprawdzić czy przetwornica daje prawidłowe napięcia.
Jest komplet napięć pomierzonych na pamięci dolnej.
Drugie uruchomienie z monitorem dało prawidłowy obraz.
Następnie próbowałem wczytać jakiś program/grę poprzez kabelek podłączony do "szmartfona".
Od strony Spectrum jest przylutowana stara wtyczka mini jack 2-pinowa.
Program to PlayZX. Głośność ustawiona na max.
Jednak wczytuje tylko nagłówki ewentualnie początek a potem już nie ma kolorowych pasków.
Zrobię teraz próbę z wyjętymi pamięciami upper.
Z wyjętymi pamięciami górnymi jest to samo. Testowałem na Pac-Man i Star Wars.
Myślę, że gry powinny działać na 16K. Jak nie to które spróbować?
Wcześniej wgrywałem gierki poprzez program na iPad-dzie ale po aktualizacji systemu już nie działa.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 2020.08.28, 20:29:29 wysłana przez ted »
Człowiek rodzi się. Całe życie się uczy. A i tak umiera głupi.

ted

  • *
  • Wiadomości: 40
  • Miejsce pobytu:
    Sokołów Młp.
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.09.04, 02:17:00 »
Witam.
Doszedłem z tą płytą do ładu.
Znalazłem jakieś stare połamane słuchawki. Odzyskałem z nich jeden głośnik (33 omy) i wlutowałem.
Kondensator C64 zamieniłem na 100pF. Szkoda było wylutować oryginalny, który wygląda jak rezystor.
Teraz pora na testy. Wczytywanie z "szmartfonu" programem PlayZX nie udało się.
Wyciągnąłem z szafy kaseciaka i więcej nie wczytywał jak wczytywał. Pasek klinowy pewnie do wymiany.
Zainstalowałem na laptopie OTLA i gierki ładuje bez problemu.
Teraz jeszcze chyba wymienię dla pewności pozostałe elektrolity i tranzystor BC211 i ewentualnie tranzystory
w torze wideo według sugestii Klaud-a oraz reset.
Do wgrywania gier myślę kupić DiscMan-a tylko czy zwykły audio czy z MP3?
W drodze jest nowa obudowa, myślę też zdemontować modulator a w jego miejsce zrobić s-video.
Pozdrawiam.
Człowiek rodzi się. Całe życie się uczy. A i tak umiera głupi.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ZX Spectrum Issue 3B kilka pytań.
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.09.04, 07:37:51 »
Przy okazji wymień gniazdo EAR, po tylu latach pewnie jest zaśniedziałe i a jego styki mogły stracić sprężystość.

S-video fajne ale moim zdaniem przerost formy nad treścią w przypadku 48K. Zwykły kompozyt na kondensatorze lub tranzystorze wystarcza, bo ideału i tak nie osiągniesz.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76